مشاوره پزشکی،روانشناسی، طب سنتی و تغذیه

شماهمانقدرخوشبخت هستیدکه فکرمی کنید،انتخاب کنیدچقدرمی خواهیدخوشبخت باشید

پاسخ به زیست شناس درباره موضوع "طب اسلامی نداریم"

درود بر شما و ممنون از توجهتون.

1- به کدام قسمت از بدن استخوان اضافه شده است؟! لطفا محل را بفرمایید.

2- متوجه مطلبی که با عنوان ما طب الرضا و طب النبی و..  داریم و به آنها طبیب نمی گوییم و.....، نوشتید، نشدم. شاید در پاسخ به اینکه ما طبیب معروف عرب نداریم، این را نوشته اید. که اگر اینگونه است، گمان می کنم مطلب را آنگونه که مد نظر من بوده برداشت نکرده اید.پزشک معروف عرب منظورم در برابر ابن سینا و رازی و... هست.اصلا درباره اینکه ما کتبی با عنواین طب الرضا و طب النبی داریم حرفی نزدم.که ادعای من اینست تکام مطالب موجود در آن کتابها که منتسب به ائمه بزرگوار شده، مطالب اطبای بزرگ ایرانی است و برای پذیرش مردم مسلمان ایران، از آن مجرا استفاده نموده اند.

عزیز جواب ایراد مربوط به اسامی میوه ها و خوراکی ها (ایراد اول) را نداده اید.

درباره گوشت خوک: الان باید تمام مردمی که از این گوشت استفاده می کنند بیمار باشند. آیا هستند؟! اگر چنین هست و شما اطلاعات و آماری دارید، لطفا ارائه کنید. به نظر شما صنایع غذا و گوشت آن کشورها اجازه می دهند یک منبع بیماری در سبد غذایی عموم مردم قرار بگیرد؟ منطقی هست؟ گوشت خوک در بسیاری از ممالک یکی از غذاهای پرمصرف می باشد.( در تمام فضای نت فقط یک ویدئو کلیپ وجود دارد از یک فرد به ظاهر دانشمند خارجی که گفته یک بیماری خاصی هست که فقط از گوشت خوک می آد.اسم بیماری mrsaهست. مرسا نوعی از باکتری خطرناک استافیلوکوک هست. که همه جا میتونه وجود داشته باشه. و حدس میزنم - دقیق نمی دونم - ربط دادنش به خوک ادعای رندانه ای باشد. دقیقا شبیه کرم کدو که هم در خوک میتونه باشه و هم در گاو). به گمانم دامپزشکان بزرگوار (بدون تعصب دینی) بهتر است ما را در این بحث راهنمایی نمایند.

باز هم از توجه شما ممنونم.

پیروز باشید.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم آبان ۱۳۹۱ساعت 19:1  توسط احسان رضاپور  | 

آیا اصلا طب اسلامی داریم؟!

آیا اصلا طب اسلامی داریم؟!

با سلام خدمت جناب آقای دکتر روازاده و همچنین مهندس خدادادی و سایر عزیزانی که به طب اسلامی باور دارند.

مطلبی که خدمتتان مطرح می کنم یک برداشت شخصی و براساس استدلالی است که عرض می کنم. امیدوارم که صادقانه و بی غرض مطالعه کنید و نظر خود را اعلام کنید. با تشکر فراوان

این حقیر فکر می کنم که ما اصلا چیزی با عنوان طب اسلامی نداریم!

چطور؟

1-آیا در کتب ابن سینا و سایر اطبای بزرگ ایرانی نامی از آناناس یا گریپ فروت و.... هست؟ چرا نیست؟ چون اینها متعلق به اقلیم ایران نبوده اند. و منطقی هست که درباره آنها مطلبی عنوان نشده باشد. خب چطور در احادیث منتسب به ائمه از گیاهان و میوه هایی نام برده شده که اصلا در اقلیم عربستان آن زمان موجود نبوده اند؟!!!!

2-ائمه (ع) دانش آسمانی دارند و همه چیز را می دانند.و محال است که اشتباه کنند. پس چطور در حدیثی منتسب به ایشان تعداد استخوانها را 246 فرموده اند؟در حالیکه این تعداد در یک فرد بالغ 205 عدد می باشد!! یا باز در حدیثی دیگر مطرح شده که بچه از بیضه چپ درست می شود! در حالیکه فیزیولوژی هر دو بیضه یکسان است و بسیاری هستند که فقط یک بیضه دارند و آن هم بیضه راست و بچه دار هم می شوند؟!!!!

3-بر سر این استدلال کمی تردید دارم. شما بزرگواران اصلاح بفرمایید. من نام هیچ طبیب بزرگ عربی را در بین نامهای بزرگان طب ندیده ام! این اتفاقی است؟! آیا می شود مثلا عربستان مهد یک طب باشد و بعد هیچ عرب حکیم و بزرگ و صاحب نامی در طب اسلامی نداشته باشیم؟ در حالیکه تمام بزرگان طب، ایرانی هستند.

نتیجه گیری: حکیمان و اطبا بزرگ ایرانی، با دانش بی نظیر خود به این نتیجه رسیده بودند که ایرانیان ارادت خاصی به ائمه دارند، پس از این علاقمندی استفاده کرده و دستورات بهداشتی و پزشکی خود را به نام ائمه مطرح نموده اند تا از جانب عوام پذیرش بیشتری داشته باشد. و خب بعضی از دستورات و نتیجه گیریهای آنها هم اشتباه بوده(مثل تعداد استخوان و بیضه و....).

راهکار: حقیر از شما اساتید بزرگوار و همچنین علمای دین خواهشمندم که این مهم را جدی گرفته و در یک اقدامه اورژانسی و هماهنگ این احادیث را جمع آوری نمایند. و اصرار بر طب اسلامی نداشته باشند. چرا که بد دفاع کردن، خود موجبات نابودی یک چیز صحیح را ایجاد می کند.

ائمه عزیز و اسلام جایگاه خود را دارند و من فکر نمی کنم نپرداختن به علوم پزشکی چیزی از ارزشهای ایشان کم کند. خود ائمه و بزرگان راستین اسلام در حضور طبیب گوش به فرمان بوده اند. نمونه های آن را بسیار داریم. مثلا خاطرات پزشک مخصوص امام خمینی و غیره.

پس برای خدشه دار نشدن این جایگاه (خدای ناکرده) بهتر است امروز دیگر آن راهکار بسیار صحیح پیشینیان اندیشمند ما در طب سنتی، ادامه داده نشود.

با تشکر از عنایت شما بزرگواران.

+ نوشته شده در  چهارشنبه یکم شهریور ۱۳۹۱ساعت 9:25  توسط احسان رضاپور  | 

پیشنهاد یه وبلگ جدید

درود فراوان به شما مراجعه کننده عزیز

اول از همه و بی ربط به اصل موضوع: از شما خواهش می کنم وقتی می شینید پای کامپیوتر یادتون باشه که یادتون می ره مثل همیشه پلک بزنید!!! آره فدای چشمای قشنگ همتون که امیدوارم به همه چیز نقادانه نگاه کنید، آدم به راحتی با اینترنت و مطالب متنوعش "هیپنوز" می شه. اگر به اندازه مناسب پلک نزنید، دچار پدیده خشکی قرنیه می شید و بعد از ساعاتی, هرکی میبینتون میگه چشمات شده یک کاسه خون!!!

بگذریم.

غرض از مزاحمت این بود که می خواستم شما رو به مشاهده وبلاگ "طب لعنتی" دعوت کنم. البته تمام مطالبش رو قبول ندارم و اونایی که من و میشناسند، می دونن با کدوم قسمتهاش! و اونایی هم که من و نمیشناسن،بگم که چیزه خاصی رو از دست "دادید". اوهوم!:) 

قسمته نقادانه شخصیت مدیر وبلاگ (جناب آقای دکتر افشین احمدپور) رو هم بسیار دوست دارم (که هر لحظه ممکنه مورد نقدش قرار بگیرم و از همینش خوشم می آد. و البته بسیار امیدوارم که از اینجور آدما باشه که همه چیز و همه کس و مورد نقد قرار بده و براش هیچ خط قرمز و تابو و.... وجود نداشته باشه.

پیروز باشید.

+ نوشته شده در  دوشنبه دوم مرداد ۱۳۹۱ساعت 16:12  توسط احسان رضاپور  | 

نقد به جناب دکتر روازاده

درود بر شما.

خسته نباشید.

با عرض ارادت خدمت شما به پای زحماتی که برای احیای طب سنتی کشیده اید. واقعا کارتان عالی و کم نظیر بوده است.

شما با سخنرانی های خود در بین مردم، آنها را با نکات بسیار مفیدی آشنا کرده اید. سی دی های صوتی و تصویری شما طرفداران زیادی دارد. مجددا خسته نباشید.

اما استاد عزیز در بین بیانات ارزنده ای که دارید، متاسفانه مطالبی نیز به اشتباه یا حداقل می توان گفت بدون مدرک و سند یا تحقیق معتبر ارائه می دهید. و شاید به دانش اندک بنده اشتباه. به عنوان مثال: فرموده اید که یکی از علل ریزش موی سر، ایستاده حمام کردن است! استاد عزیز دلیل؟! خون به مغز نمی رسد؟ چرا اون فرد که خون به مغزش نرسیده، زیر دوش غش (faint ) نمی کند؟ استاد عزیز به خیابان برویم و به صورت اتفاقی از افراد مسن که موی سرشان نریخته است بپرسیم که آیا زیر دوش می ایستند یا نشسته اند؟ یا وجود اندکی الکل در آدامس و ... یا فلسفه کلر در آب و درخت کاج و .... چه بگویم؟!

استاد عزیز از یک سی دی صوتی دو ساعته شما به زور می شود نیم ساعت مطلب مفید و نسخه های عالی طب سنتی استخراج کرد و بقیه یا درباره اسراییل و یهود و .... هست یا سیاست و دولت و حکومت! آخر شما پزشکید یا تحلیلگر سیاسی؟! شان پزشکی شما در حیطه طب سنتی بسیار بالاست.حفظش کنید و با وارد شدن به حیطه ای که در آن دانشی ندارید، آن وجه زیبای علمی را خدشه دار نکنید.

دوستدار و شاگرد(البته ببخشید که به خود این لقب را دادم.شاید راضی نباشید.ولی من در معالجه بیماران خود از بسیاری از نشخه های ناب شما بهره برده ام) بسیار کوچک شما در زمینه طب سنتی.

+ نوشته شده در  یکشنبه چهارم تیر ۱۳۹۱ساعت 23:23  توسط احسان رضاپور  | 

بالاخره گوشت بخوریم یا نخوریم؟!!

دلایل گیاه خوار بودن انسان
چند دلیل زیر مقداری از دلایل بسیار زیادی است که ثابت می کند انسان بطور حتم جزو گیاهخواران می باشد و اشتباهاً از روی حرص، شهوت و یا شاید هم بخاطر اجبار در دورانی که یخبندان سطح کره زمین را پوشانده بود به این تغذیه غلط روی کرد و تابکلی دست از این عادت مضرش بر ندارد روی سلامت و آرامش را نخواهد دید. آنچه مسلم است در طبیعت هر چیز در جای خاص خودش قرار دارد. یک گیاه برای مرداب درست شده و دیگری برای بیابان. ساختمان دهان یک جانور برای چریدن است و دیگری برای دریدن. انسان موجودی نیست که ساختمان بدنش چیزی مقایر با قوانین طبیعت باشد. او نیز زاده طبیعت است و وابستگی نزدیکی به طبیعت داد. هر گاه او را رو یهمرفته با سایر جانوران مقایسه کنیم می بینیم نه شبیه است به جانوران درنده و نه به حیوانات چرنده. بلکه ساختمان بدن او بسیار نزدیک است به ساختمان میمونهای میوه خوار.
دلیل اول
در طبیعت آن دسته از پستانداران که آب را هنگام نوشیدن لیس می زنند مثل گربه، ببر، خرس و گرگ، گوشتخوار هستند و هر کدام که آب را می مکند یا هورت می کشند مانند گاو، فیل و انسان گیاهخوار می باشند .
دلیل دوم
انسان و بقیه گیاهخواران قادرند آرواره پائین خود را بدون تکان دادن سر علاوه بر بالا و پائین به طرفین نیز تکان دهند در حالیکه درندگان از حرکات جنبی فکین که جهت آسیاب کردن دانه به گیاهخواران داده شده عاجز می باشند.
دلیل سوم
آرواره جانوران گوشتخوار دارای دندانهای شمشیری شکل هست که به دو دندان نیش بزرگ برای پاره کردن مجهز است این آرواره ها بسیار پر قدرت و خرد کننده می باشند، اما در گیاهخواران دندانها صاف و مسطح هستند و دندانهای کلبی همسطح بقیه دندانهاست، آرواره ها ضعیف هستند و برای فشارهای شدید طراحی نشده اند. نوع دندانهای انسان او را جزو لاینفک گروه گیاهخواران قرار می دهد. (این تفاوت حتی در مینای دندانها هم مشاهده می شود) .
دلیل چهارم
در ساختمان بدن گوشتخواران بعلت قابلیت فساد پذیری سریع گوشت طول روده ها کوتاه است تا حیوان بتواند هر چه زودتر آنرا دفع نماید. زیرا غذاهای گوشتی پس از هضم در روده محیط بسیار مناسبی برای رشد باکتریهای مواد آلی از هم پاشیده و فاسد شده بوجود می آورد. گیاهخواران منجمله انسان دارای روده های درازی می باشند برای اینکه مواد غذایی به آهستگی مواد مغذی را پس می دهند، و از اینجاست که تغایر غذای یک گوشتخوار با گیاهخوار مشهود می گردد. تبدیل و هضم غذای گیاهخواران به وسیله انفعالات تخمیری با همراهی دسته های مختلف میکروبهای گیاهی انجام می گیرد. با این تفاوت که آن دسته از میکربها که برای گوشتخواران مناسب است برای گیاهخواران مناسب نیست. حتی اگر بدن برای تعدیل آن کوشش کند. این ثابت می کند گوشت یک غذای اشتباه و مضر برگیاهخواران می باشد .
دلیل پنجم
معده انسان و عضلات آن بسیار ظریف و حساس است و به هیچ وجه قادر به هضم کامل غذاهای گوشتی نیست در حالیکه معده خشن گوشتخواران با عضلات پولادینش کار اصلی هضم را انجام می دهد. این اساسی ترین دلیل برای هضم نکردن غذا، یبوست و دل درد در آدمهائیست که از گوشت برای خوراک استفاده می کنند .
دلیل ششم
ترشح غده های معده و لوزالمعده انسان و بقیه حیوانات گیاهخوار به بافتهای گوشت بسیار کم اثر است و نمی توانند قادر باشد مانند ترشحات غدد یک درنده، گوشت (و همچنین استخوان حیوانات) را نرم و حل کنند.
دلیل هفتم
گوشت دارای ازت زیادی است که دفع آن از عهده کبد جانوران گیاهخوار ساخته نیست و همین علت اصلی امراضی چون نقرس و ناراحتیهای کبدیست که بکرات نزد افراد گوشتخوار دیده می شود، بوی بد دهان و بعضی از انواع سردردها و سرگیجه ها نیز زائیده همین سبب است .
دلیل هشتم
انسان قادر نیست مانند حیوانات گوشتخوار از جسد حیوانات بطور کامل و طبیعی استفاده کند. وقتی شیر، روباه یا هر حیوان دیگری طعمه اش را شکار می کند فقط گوشتهای ران و سر و سینه آنرا نمی خورد بلکه گوشت، پوست و استخوان را با هم می بلعد و با این کارش تعادلی از نقطه نظر احتیاجات گوناگون بدن به مواد مختلف غذایی بر قرار می کند .
دلیل نهم
چاک دهان گوشتخواران بسیار عریض است بطوریکه می توانند هنگام بلعیدن آنرا بحد زیادی بازنمایند، چاک کوچک دهان انسان دلیل محکم دیگری بر میوه خوار بودن اوست .
دلیل دهم
چربیهای موجود در گوشت حیوانات به زحمت از بدن گیاه خواران دفع می گردد و اغلب بصورت پیه در ناحیه های شکم، ران، باسن و غبغب مردم گوشتخوار ذخیره می شود، همین چربیهاست که در جدار داخلی رگها جمع شده و حرکت خون را نامنظم می سازد
سکته های قلبی حاصل این تغذیه اشتباه و شکم پرستانه است. مصرف چربیهای گیاهی مثل روغن زیتون، آفتابگردان و غیره هیچوقت دیده نشده که عارضه ای ایجاد کند .
دلیل یازدهم
حیوانات گوشتخوار می توانند به سرعت بدوند و شکار خود را در حال گریز بگیرند اما انسان چون میوه خوار است، قادر به این کار نیست و در عوض به راحتی دانه از گیاهان بر می چیند یا از درختان بالا میرود و برای خوراکش میوه می کند .
دلیل دوازدهم
چشم گوشتخواران بر خلاف چشم انسان و دیگر جانوران گیاهخوار که نامتغییر می باشد قادر است در تارکی ببیند و مردمکش کوچک و بزرگ شود.
دلیل سیزدهم
پروتئین حاصله از گوشت برای جذب شدن، معده انسان را به یک کار طاقت فرسا وامی دارد در حالیکه پروتئین های نوع گیاهی راحت تر جذب شده و بدن انسان و دیگر حیوانات گیاهخوار آنها را آسان تر قبول می کند.
دلیل چهاردهم
حیوانات گوشتخوار می توانند بوی جانوران دیگر را از خیلی دور استشمام کنند. انسان اصلاً قادر به این کار نیست.
دلیل پانزدهم
تمام گوشتخواران قادرند برای بچنگ آوردن شکار، خود را اگر لازم باشد، ساعتها (بی حرکت) پنهان کنند و بطور غریزی حیله های گوناگونی را برای فریب دادن طعمه می دانند، انسان نه می تواند چند دقیقه جائی بند شود و نه قادر است در جائیکه هموار نیست راه برود .
دلیل شانزدهم
طبع انسان چون میوه خوار است، همانگونه که گوشتخواران از دیدن اجساد خون آلود اشتهایشان تحریک می شود او نیز از دیدن، بوئیدن و چشیدن میوه ها و سبزیجات لذت می برد و خوشش می آید و در مقابل از دیدن اجساد خون آلود و دل و روده در آمده حالش بهم می خورد و غمگین و ناراحت می شود. (درضمن گیاهخواران و از جمله انسان بسیار علاقه مند اند که میوه ها را به صورت خام بخورند، این در حالیست که خوردن گوشت خام برای انسان تهوع آور و غیر قابل قبول می باشد.- انسان طبیعتاً از گشتن و خون گریزان است.)
دلیل هفدهم
میوه جات و سبزیجات خام از خاصیت شدید شفا بخشی و دفع میکروب برخوردارند که برای سلامت انسان بسیار ضروریست. برعکس میوه ها و سبزیجات ، گوشت اکثر اوقات ناقل ویروس ها و میکروبهای خطرناک است، بخصوص انواع و اقسام کرمها معمولاً از راه گوشت به انسان منتقل شده در جدار روده می چسبند و شخص گوشتخوار را مبتلا به کم خونی، زردی، رنگ پریدگی، لاغری، ضعف بنیه، پر خوابی و بی حوصلگی می کنند. هر چند پختن تا حدودی این کرمها را از بین می برد ولی تصور از بین بردن تمام این موجودات خطرناک از راه پختن یک راه اساسی نیست زیرا که خیلی از آنها می توانند درجه حرارتهای بسیار شدید را نیز تحمل کنند و تازه آنهائی که از بین می روند مواد زائد سمی خود را همچنان باقی می گذارند و آن اکثریتی که از بین نمی روند در بدن بسرعت رشد کرده و زندگی را بر شخص گوشتخوار تنگ می گردانند. اگر شما نیز گوشتخوار هستید چه بسا که مبتلا به این کرما، ویروسها و انگلها بوده، ولی خودتان از آن خبر نداشته باشید.
دلیل هجدهم
بزاق انسان و دیگر گیاهخواران جهت آماده کردن مواد نشاسته ای برای هضم در دهان، دارای آمیلاز است، اما بزاق دهان گوشتخواران فاقد این ماده می باشد .
دلیل نوزدهم
قسمتهای مختلف گوشت بطور وحشتناکی از اسید ئوریک (اوره) برخوردار است مثلا یک کیلو گوشت گوساله دارای 30 گرین و یک کیلو جگر بیش از 40 گرین اسید ئوریک دارد، در وضعیکه تمام اسید ئوریکی که بدن خود می سازد و دفع می کند در روز از طریق کلیه ها فقط 6 گرین می باشد و اضافه بر این مقدار کاری دشوار برای کلیه ها بوجود آورده شخص را به امراض گوناگون سخت که ناشی از تراکم اسیدئوریک در بدن باشد مبتلا می سازد. این بیماریها تا وقتی مریض به خوردن گوشت ادامه می دهد هرگز دیده نشده که علاج قطعی داشته باشد .
دلیل بیستم
چرندگان و پرندگان گیاهخوار همدیگر را می شناسند و به مهربانی در کنار یکدیگر می توانند زندگی کنند، مرغ و خروسها لابلای دست و پای گاو گوسفند بدون آنکه ترسی به خود راه بدهند می لولند و دنبال دانه می گردند، اما همینکه گرگ یا روباهی نزدیک شود به طور غریزی از آنجا می گریزند این حالت در انسان هم دیده شده که از حیوانات درنده فرار کند .
دلیل بیست و یکم
دستهای انسان که به گروه گیاهخواران تعلق دارد برای دریدن ساخته نشده است انگشتان دست او نشان میوه خوار بودن اوست، والا می بایست از پنجه هائی برنده و تیز بر خوردار باشد .
دلیل بیست و دوم
کنترل حرارت بدن به دو طریق انجام می گیرد. یکی با عرق کردن و دیگری با آویختن زبان از دهان و تنفس های سریع. کلیه گیاهخواران از طریق اول با استفاده از مجراهای موجود در روی پوست خود و تمامی گوشتخواران به طریق دوم با در آوردن زبان و تنفس سریع اینکار را انجام می دهند مثل سگ و گرگ .
عرق کردن در گیاهخواران باعث دفع طبیعی سموم احتمالی موجود در گیاهانی که گیاهخوار خورده خواهد شد و چنانچه انسانی از خوراک گوشتی استفاده کرده باشد چون میزان سموم و مواد زائد از میزان طبیعی بالاتر می رود، عرق تن او بد بود و متعفن خواهد گردید .
دلیل بیست و سوم
گوشتخواران تقریباً ده برابر گیاهخواران جوهر نمک (اسید هیدروکلوریک) در بدن خود تولید می کنند که بیشتر در هضم قسمتهای استخوانی گوشت بکار گرفته می شود. و با توجه به میزان جوهر نمک در بدن آدمی هرگز نمی شود او را یک گوشتخوار به حساب آورد .
دلیل بیست و چهارم
انسان می تواند در رژیم غذایی خود گوشت را به سادگی حذف کند و در این راستا ادعا می شود که رو به سلامت بیشتر هم خواهد گذاشت، ولی او هیچگاه نمی تواند غذای طبیعی خود را که گیاهان می باشد حذف کند و به زندگی ادامه دهد. این در حالیست که گوشتخواران می توانند بدون خوردن گیاه زندگی کنند و سالم باقی بمانند

 

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم اسفند ۱۳۸۸ساعت 19:0  توسط احسان رضاپور  | 

تعیین جنسیت

درمورد تعیین جنسیت جنین ...

 

برگرفته از کتاب ( نسخه سبز (

در مورد تعيين جنسيت نوزاد دو نظريه وجود دارد :

1- دسته اول اعتقاد دارند جنسيت نوزاد در هنگاه انعقاد مشخص ميشود ...

2- دسته دوم اعتقاد دارند جنسيت با غذاهايي كه در ماههاي اول بارداري مصرف ميشود مشخص ميگردد...

______________________

گروه اول براي تعيين جنسيت نوزاد چنين توصيه ميكنند :

اگر دختر ميخواهيد :

1-  كساني كه دختر ميخواهد بايد يك ماه قبل از بارداري از مصرف نمك جدا خودداري فرمايند و نمك را بطور كلي از غذاهايشان حذف كنند زيرا فقدان نمك در غذاهاي وصرفي موجب ازدياد فعاليتهاي فوق كليوي مي شوند و ترشح هورمون غشاء فوق كليوي را زيادتر ميكنند .اين نوع هورمونها مخصوصا بافتهاي پتاسيم دار را كم كرده و به اين ترتيب آلت تناسلي زن مساعد براي خاصيت اسيدي ميشود.

بنابراين بايد از خوردن قارچ , كنگر , اسفناج , موز , بلوط و خرما كه سرشار از پتاسيم ميباشد به شدت دوري جست.

برعكس لبنيات و تخم مرغ مفيد است وداراي كلسيم هستند .زناني كه آرزوي دختر دارند نبايد از مصرف شير و تخم مرغ غافل شوند .

2- عمل مقاربت بايد دو يا سه روز قبل از تخمك گذاري قطع شود . پزشك زمان آزاد كردن تخمك در زن را ميداند و ميتواند در تعيين وقت قطعي آن به شما كمك كند.

3- قبل از مقاربت بايد واژن را با ماده اسيدي , دو قاشق غذاخوري سركه مفيد سفيد محلول در يك چهارم ليوان آب شستشو داد. حاصل اين كار حاصل اين كار اين است كه كه محيط عمل سلولهاي باروري را اسيدي كرده و در نتيجه ايجاد نطفه دختر ميشود.

4- اگر زن به حالت عدي هيجان جنسي دارد بايد سعي در پرهيز و جلوگيري از آن نمياد ((هيجان جنسي )) ممكن است محيط رحم را خنثي نموده و يا خاصيت اسيدي آنرا ضعيف كرده و شانس دختر دار شدن را كم نمايد.

5- پرهيز هز نزديكي ضرورتي ندارد تا بعد از مقاربت آخري دويا سه روز قبل از آزاد كردن تخم در بدن زن ميباشد ودراين زمان دوري از عمل لازم است . وجود مقدار كمي اسپرم ايجاد نطفه و پيدايش جنين فراهم مي آورد. بنابريان مباشرت مكرر و قبل از دو يا سه روز مانده به زمان تخمك گذاري ضرري ندارد و ممكن است عملابه دختر شدن نطفه كمك نمايد.

_______________________________

اگر پسر ميخواهيد :

1- بر عكس رژيم غذايي در مورد دختردارشدن زن بايد رژيم نمكدار را مراعات كند و مخصوصا مواردي كه شرحش را گفتيم و براي دختر دارشدن منع شده بايد مصرف گردد.

2- عمل مقاربت بايد مقارن با آزاد شدن تخمك زن انجام گريد .يا حداقل زمان كوتاه نزديك به آن اجزا شود.

3- قبل از نزديكي بايد با دو قاشق غذاخوري (( كربنات دوسود)) مخلوط يك چهارم ليوان آب واژن را شستشو نموده و محيط اسيدي آنرا تبديل به قليايي كرد و بهتر است اين شستشو 15 دقيقه قبل از مباشرت باشد.

4- ارگانسم (( هيجان جنسي )) زن ضروري است .اگر باشد ايده آل است.اگر زني معمولا حرارت جنسي دارد شوهر بايد زمان انزال را با او تطبيق دهد و يا تامل كند تا به زن قبلا انزال دست دهد.

5- نفوذ كامل مني مرد زمان انزال به داخل رحم زن و دهانه آن اطمينان بيشتري در استحصال ايجاد نطفه پسر حاصل مي نمايد.

6- پرهيز از مقاربت قبل از زمان معينه ضروري است . عمل مباشرت بايد كاملا در ا شروع رگل ماهيانه تا روز آزاد كردن تخمك زن جلوگيري شود.

7- اگر خانمي قبل از آميزش مقداري ميوه توت فرنگي بخورد نرشح دهانه رحم او قليايي شده و كروموزوم هاي دختر را از بين ميبرد ... و محيط براي پرورش پسر آماده ميشود.

 

تغيير جنسيت و تغيير سرنوشت جنين در ماههاي دوم است و غذاهاي ماههاي اول و مخصوصا ماههاي دوم در اين موضوع تاثير فوق العاده اي دارد .

اگر ماه دوم آبستني مصادف با اواخر زمستان و ايام نوروز باشد ممكن است نوزاد بيشتر دختر شود.

اگر ماه دوم مصادف با فصل كاهو بوده و زن بادرار مقداري كاهو رابدون سركه ميل نمايد ممكن است نوزاد او پسر شود.

اگر ماه دوم مصارف با فصل توت فرنگي بوده و زن باردار از آن بخورد نوزاد او پسر ميشود.

سبزي هاي جوان نوزاد را پسر و سبزي هاي پير جنين را دختر ميكند.

خرما و انگور جنين را پسر و سركه آنها جنين را دختر ميكند .

به تجربه ثابت شده زناني كه هنگام آميزش خونشان قليايي است نوزادشان پسر و زناني كه خونشان ترش است نوزادشان دختر ميشود.

گوشت ها قارچها مواد بياض البيضي ( تخم مرغ ) و سبزي هاي پير , ترشي خون را بالا ميبرد .

كلسيم با اينكه قليايي است در بدن عمل مخالف دارد و ترشي بدن را بالا ميبرد.

بر عكس سيزي هاي جوا ن وتوت فرنگي و انگور و ميوه هاي ترش خون را قليايي ميكنند.

اگر به خوردن ميوه هاي ترش علاقه داريد و زياد بخوريد اولاد پسر و اگر به شيريني و آجيل و گوشت علاقه داريد و زياد بخوريد اولاد دختر ميشود .

چنانكه در سه ماه اول بارداري زن باردار زياد رازيانه بخورد اولاد صددرصد دختر ميشود

 

+ نوشته شده در  دوشنبه ششم مهر ۱۳۸۸ساعت 9:44  توسط احسان رضاپور  | 

چرایی مخالفت با طب سنتی

چرا فرهنگ درمان با طب سنتی یکباره از میان مردم برداشته شد؟

خلاصه : در این مقاله با جوابهای مرموز و تعجب برانگیزی درباره این مطلب آشنا خواهید شد؟

متن کل خبر : اين سوال مطرح است كه اگر واقعا طب سنتي روش موثري براي درمان بسياري از بيماري هاست، چرا يك دفعه ترك شده است؟ آيا مردم نسبت به گنجينه ي علمي خود دچار فراموش كاري شده اند يا برنامه ي خاصي براي نابودي آن اجرا شده است ؟

مطالعه ي کتاب «تاريخ طب در ايران» نوشته ي «دکتر سيريل الگود» پزشک سفارت انگليس در دربار قاجار، حقايق تلخي را بر ما روشن مي کند.

با خواندن کتاب«تاريخ طب در ايران» متوجه مي شويم که استعمار اولين بار به وسيله ي طب خود وارد اين مملکت شد و حذف طب سنتي، بنا به اعتراف سيريل الگود و ساير مورخين و اطباي غربي، حرکتي خزنده بود که طي ده ها سال تلاش و برنامه ريزي بي وقفه حاصل شد و جهت اين حرکت نيز از بالا به پائين بود، يعني ابتدا شاهان و شاهزادگان را متقاعد کردند ، بعد راه آموزش طب سنتي را مسدود و در نهايت مردم را مجبور به روي آوردن به طب شيميايي کردند.

سيريل الگود در کتاب خود مي گويد :

«مبارزه با طب سنتي از زمان شاه عباس صفوي که مقارن با ورود کمپاني هند شرقي به ايران بود، در دستور کار قرار گرفت، ليکن به علت مقاومت مردمي هيات هايي که در زمان صفويه به ايران مي آمدند توفيقي به دست نياوردند

پزشک کمپاني هند شرقي در آن زمان فردي به نام FRYER بود. او در مورد اين ناكامي مي گويد:

"اين ها اصلا عادت ندارند با مطالعات و تحقيقات جديد پيشرفت کنند و از اين جهت، با همان تعصبي که به مقدسات متمسک هستند ، به اصول طب خود چسبيده اند."

اين سخنان علاوه بر اين که عصبانيت اين پزشک از اعتقاد مردم به طب خود را نشان مي دهد، بيانگر شدت اعتقاد مردم آن زمان به طب سنتي در حد باورهاي مذهبي مي باشد.

آيا اگر مردم که طبيعتا هميشه به سلامتي خود علاقه مندند، از طب سنتي خود نتيجه نمي ديدند و از آن راضي نبودند، چنين به آن پايبندي نشان مي دادند؟

بعد از دوران صفويه به دوران قاجار مي رسيم. سيريل الگود در ادامه ي کتاب خود مي گويد:

«ويژگي مهم دوران قاجار، انتقال طب ابن سينا به طب هاروي و پاستور بود. هيات هاي نمايندگي که در اين زمان به ايران مي آمدند، اغلب پزشک بودند و به اين ترتيب طب غربي به ملايمت و آهستگي در سنگرهاي طب سنتي نفوذ کرد

از اين سخنان، خزنده بودن و اينکه اين حرکت يک حرکت جنگي و به قصد غلبه و تسلط فرهنگي بوده است، روشن مي شود. واضح است که براي غلبه بر يک ملت بايد آن را نسبت به داشته هاي خود دچار خود باختگي کرد و کدام خود باختگي از اين بالاتر که يک ملت بپذيرد براي حفظ سلامتي و درمان خود محتاج به بيگانگان است؟ پس وقتي در اين سنگر تسليم شود، ساير سنگرها را راحت تر تخليه مي کند و دقيقا به همين علت است که هيات هاي نمايندگي غربي که به ايران مي آمدند عمدتا از ميان پزشکان انتخاب مي شدند.

سيريل الگود زماني اين اعترافات را مي گويد که اهداف استعمار در اين مورد کاملا پياده شده و کار از کار گذشته است. وي اظهار مي دارد:

«بديهي است که اکنون دور نماي طب به نحو محسوسي تغيير يافته بود. 50 سال آموزش بوسيله ي اساتيد خارجي، نسلي را پديد آورده بود که ديد آنها کاملا با پدرانشان متفاوت بود. اين نفوذ فرهنگ غربي به وسيله ي هيات هاي پزشکي در مراکز مختلف کشور تقويت شده بود و بزرگترين افتخار و اعتبار را در اين مورد بايد به اين هيات ها داد

سيريل الگود آن گاه وضع قانون منع طبابت سنتي را به عنوان آخرين ميخ تابوت ابن سينا معرفي کرده و مي گويد:

"در سال 1911 وضع قانون طبابت بر اساس ديپلم و مدرک صورت گرفت که مي گفت: هيچکس در هيچ نقطه از ايران حق اشتغال به هيچ يک از فنون طبابت را ندارد، مگر اينکه از وزارت معارف اجازه نامه گرفته يا تصديق نامه از ممالک خارجه داشته باشد.

بدين ترتيب آخرين ميخ تابوتي که حاوي جسد مرده ي طب سنتي بود کوبيده شد. سمت معلمي طب ابن سينا نيز منسوخ شد. تمام اين اصلاحات نشان مي داد که با سپري شدن دوره مجريان طب رازي و ابن سينا، روش هاي طبي منسوب به آنان نيز محکوم به فنا گرديده است. رسم ديرينه ي خدمت شاگردي نيز از بين رفت و حکيم ها ديگر نمي توانستند شاگرداني به سوي خود جلب و معلومات و تجربيات عملي خود را به آنها منتقل کنند. تمامي اين پيشرفت ها به وسيله ي سياست اروپا به شدت کنترل مي شد."

ملاحظه مي کنيد که اصلا صحبت از يک حرکت علمي و يک جايگزيني منطقي در کار نيست و اصلا تحقيق و بحثي در تاريخ نمي بينيم که مقايسه اي ميان طب رايج و طب سنتي انجام داده و راي به برتري طب رايج داده باشد.

آري اين بود مختصري از حادثه ي ناميموني که بر سر طب سنتي ما و مخصوصا حجامت رفته است واز آنجايي که حجامت درماني بدون داروست و هيچ وابستگي به خارج ندارد، بيش از ساير روش هاي درمان در طب سنتي مورد عناد و ستيزه جويي قرار گرفته و مي گيرد.

 

در پايان، لازم به ذکر است که ما منکر پيشرفت هاي پزشکي رايج در زمينه جراحي، ارتوپدي، ابزار تشخيصي و خلاصه آنچه به مدد تکنولوژي و مهندسي پزشکي حاصل شده است نيستيم، بلکه بحث بر سر اين است که طب رايج در درمان بيماري هاي مزمن( CHRONIC DISEASE) ناکام مانده و روز به روز اين ناکامي ها و عوارض استفاده ي طولاني مدت از داروهاي شيميايي بيشتر رخ مي نماياند.

 

پيامبر اكرم(ص) مي فرمايند: در شب معراج وقتي به آسمان هفتم صعود كردم، هيچ مَلكي از ملائك از من گذر نكردند، مگر اينكه گفتند: اي محمد حجامت كن و امتت را به حجامت كردن و خوردن سياه دانه امر بفرما.( تفسير الميزان، سوره اسراء، آيه 1(

پيامبر اكرم اكرم(ص) فرموده اند: آن قدر جبرئيل در مورد حجامت به من سفارش كرد كه فكر كردم مبادا واجب است. ( بحارالانوار، ج 62 ،ص 126(

دكتر رضا منتظر- عضو هيئت علمي موسسه ي تحقيقات حجامت ايران

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه دوم مهر ۱۳۸۸ساعت 2:10  توسط احسان رضاپور  | 

چند ماسک ساده اما خیلی مفید

درمان کردن انواع بیماریها به وسیله گیاه درمانی

 

ماسک هویج : برای شادابی پوست

یک زرده تخم مرغ را با دو قاشق غذاخوری اب هویج مخلوط کنید و به حالت ماسک روی پوست صورت قرار دهید و پس از 15 دقیقه با اب سرد انرا بشوئید

 

ماسک جعفری : ضد چربی و از بین برنده دانه های سر سیاه

50 گرم جعفری را در یک لیوان اب به مدت چند ساعت دم کرده بعد سه قاشق غذا خوری پوره کائولین از داروخانه تهیه نمایید و به ان اضافه کنید و خمیری شل از ان تهیه کنید این ماسک را به صورت بمالید و بعد از 20 دقیقه بر صورتتان قرار دهید و سپس انرا با اب نیمه گرم بشوئی

 

ماسک به دانه : ضد چروک پوست

لعاب به دانه بهترینماسک ضد چروک است . تعدادی به دانه را در کمی اب گرم خیس کنید . پس از چند ساعت لعاب انرا با پنبه به صورت بمالید وبه پشت دراز بکشید . بعد از 20 دقیقه صورتتان را با اب سرد بشوئید میتوانید

این کار را دوبار در روز انجام دهید ولی بار دوم باید به صورت 15 دقیقه ماسک بر روی صورتتان بمان

 

ماسک انگور: برای طراوت و ضد تیرگی رنگ پوست و ضد چروک

اب انگور را با پنبه به صورتتان بمالید و پس از 10 دقیقه بشوئید ، بهتر است از انواع انگور دانه دار استفاده نمائید همچنین می توانید انگورها را نیمه له کرده بر روی صورت قرار دهید و به پشت بخوابید و بعد از 15 دقیقه با اب سرد انرا بشوئید.

 

ماسک خربزه: ضد خشکی و چروک پوست

هر شب صورتتان را با محلولی از شیر تازه که نجوشیده باشد ، اب خربزه و اب مخلوط کرده اید با پنبه به صورت بمالید تا خشکی ان برطرف شود ، مقدار شیر ، اب خربزه و اب در این محلول یکسان است.

 

ماسک هلو:ضد خستگی و چروک پوست

از یک هلو تازه رسیده که به خوبی له کرده اید خمیری به شکل ماسک بسازید و بر صورتتان بگذارید و بر صورت میتوانید انرا با تکهای گاز استریل بپوشانید.

 

ماسک خیار: رنگ چهره درخشان ، براق و با لطافت

یک قاشق اب خیار را در یک قاشق خامه یا سر شیر مخلوط کنید و یک سفیده تخم مرغ هم زده تا کاملاً برفی شود و به مواد اضافه کنید و سپس 20 قطره اب گلاب و 20 قطر(بنژوان)که در داروخانه موجود است به ان اضافه کنید . این محلول را در میان دو تکه پارچه یا تنظیف نخی نازک قرار دهید و روی صورتتان بگذارید و بعد از 30 دقیقه ان با اب ولرم بشوئید.

 

ماسک لیموترش: برای شادابی و طراوت پوست

یک قاشق غذاخوری اب لیموترش (بهتر است تازه باشد) رابا مقداری چربی روی شیر(سر شیر)مخلوط کرده و خوب به هم بزنید تا کمی سفت شود و به صورت ماسک در اید سپس انرا بر روی صورت خود بگذارید و بعد از 20 دقیقه با اب بشوئید.

 

انواع ماسک های صورت

ماسک آناناس

این میوه تأثیر جالبی بر جوش های غرور به ویژه گلوله های چربی زیر پوستی (جوش های کیستیک) دارد. برای تهیه ماسک آناناس کافی است که یک آناناس رسیده را پوست بکنید و در مخلوط کن بریزید تا به صورت مخلوط غلیظی در بیاید.

سپس به اندازه وزن آن به آن الکل میوه ( الکل اتیلیک ) بیفزایید و یک لیوان روغن آفتابگردان به مخلوط حاصل اضافه کنید. حال می توانید روزی یک بار، هر بار بیست تا سی دقیقه ، این مخلوط را به صورت ماسک بر روی صورت خود قرار دهید و سپس آن را با آب سرد بشویید.

 

ماسک آلوی قرمز

هفت یا هشت عدد آلوی قرمز تهیه کنید و هسته های آنها را خارج کنید. سپس آنها را با افزودن ده قطره روغن بادام کاملاً با یکدیگر مخلوط کنید تا به صورت یک ماده خمیری درآید. آنگاه این مخلوط را به مدت بیست دقیقه روی صورت خود قرار دهید و سپس با آب بشویید. این ماسک به ویژه در کسانی که منافذ پوستی آنها مثلاً در پوست بینی، باز و زشت منظره شده مؤثر است و پوست را زیبا می کند.استفاده از این ماسک را به افرادی که پوست چرب دارند توصیه می کنیم.

 

ماسک خیار

یک یا دو خیار را رنده کنید و به صورت ماسک بر روی پوست صورت خود قرار دهید و بیست دقیقه بعد آن را با آب یا پنبه آغشته به گلاب از سطح پوست خود پاک نمایید.ماسک خیار تأثیر زیادی در ایجاد طراوت و شادابی و لطافت پوست دارد.

 

ماسک زرده تخم مرغ

به کسانی که پوست خشک دارند توصیه می شود که از این ماسک استفاده کنند تا پوستشان نرم و لطیف شود. زرده تخم مرغ مملو از چربی و کلسترول است و چربی پوست را تأمین می کند. برای تهیه ماسک زرده تخم مرغ کافی است یک زرده تخم مرغ را با چند قطره سرکه سیب و چند قطره روغن بادام یا زیتون یا آفتابگردان مخلوط کنید و به مدت بیست دقیقه روی پوست قرار دهید. سپس آن را به وسیله ی آب یا پنبه آغشته به گلاب از سطح پوست پاک کنید

 

ماسک سفیده تخم مرغ

سفیده تخم مرغ را با همان مقدار الکل طبی (الکل سفید) مخلوط کنید و آن را با نوک انگشتان خود بردارید و روی پوست بگذارید و ماساژ دهید. روش ماساژ باید از پایین به بالا و از سمت راست به چپ و چپ به راست باشد.

سپس کمی صبر کنید تا ماسک خشک شود و بیست دقیقه بعد بشویید.این ماسک نیز برای رفع چین و چروک صورت مناسب است.

 

ماسک هلو

برای تهیه این ماسک کافی است سه یا چهار هلوی تازه را بشویید و هسته آنها را خارج کنید. (لازم نیست پوست هلوها را بکنید.) هلوها را له کنید و با یک زرده تخم مرغ و یک قاشق غذاخوری پودر جوانه گندم کاملاً مخلوط کنید و بر روی پوست صورت بمالید و بیست دقیقه بعد آن را با آب سرد یا پنبه آغشته به گلاب پاک کنید.این ماسک در رفع خشکی پوست و ایجاد طراوت و تازگی و جلوگیری از چروک صورت بسیار مؤثر است.

 

ماسک لیموترش

این ماسک برای پوست های خشک مفید است. برای تهیه این ماسک، آب یک لیموترش تازه را بگیرید و با یک زرده تخم مرغ و چند قطره روغن بادام یا آفتابگردان مخلوط کنید و بر روی پوست بمالید و ماساژ دهید و پانزده دقیقه بعد آن را بشویید.

 

ماسک گلابی

این ماسک برای پوست های چرب بسیار مفید است . استفاده از این ماسک را به افرادی که منافذ پوستی آنها واضح و نازیبا شده توصیه می کنیم. برای تهیه آن کافی است که یک گلابی رسیده را خرد کنید و بر روی پوست صورت بمالید و بیست دقیقه ی بعد آن را با آب یا پنبه آغشته به گلاب از سطح پوست خود پاک کنید.

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه دوم مهر ۱۳۸۸ساعت 2:6  توسط احسان رضاپور  | 

چای

منافع و مضرات گیاهی به نام چای

منافع گیاه چای

همان طور که قبلاً بیان شد هیچ مخلوقی در جهان خلقت بدون حکمت آفریده نشده است حتی چای . ( دقت شود )

گیاه چای در مجموع حالت اسیدی قوی دارد و برای کسانی که به گوشت خواری عادت دارند ، برای هضم گوشت مفید است و آن را زود هضم می کند ، چون اسیدی است !

گیاه چای چون اسیدی است ، یک ماده ضد عفونی کننده خوبی است . برای شستشوی چشم های عفونی و لثه های عفونی مفید است .

چای برای شستن زخم های عفونی نیز مفید است .

مضرات گیاه چای

گیاه چای بخاطر داشتن ماده ای به نام فنل که سرطان زا می باشد ، که خطر ناک است . فنل چیست ؟ اگر بنزن ( C6H6 ) به جای یک هیدروژن یک CH قرار گیرد فنول ایجاد می شود که بسیار سمی بوده و سرطان زاست ! بر روی پوست و کبد و سیستم گوارش اثرات نامطلوبی  می گذارد  . این مواد دارای ترکیبات حلقوی بوده و بسیار مضر است .

در هر فنجان چای بین 60 تا 75 میلی گرم کافئین وجود دارد که LDL خون را افزایش می دهد و عاملی می شود برای انفارکتوس های قلبی و مغزی  . ولی آرام بخش است و در دراز مدت اعتیاد ایجاد می کند !

ماده آرام بخش دیگری در چای وجود دارد به نام تئین که محرک سیستم عصب سمپاتیک است . و موجب  افزایش ترشح آدرنالین می شود  . تئین موجب کاهش مقدار منیزیم داخل سلول می شود  . منیزیم ماده ای است که خداوند سبحان در سلول قرار داده تا با انواع سرطان ها مبارزه کند و با نوشیدن چای این ماده مفید از بدن خارج می شود .

چای دارای ماده ای است به نام تانن که بسیار مدر است و به همین خاطر مایعات بدن را دفع کرده و پلاسما غلیط می شود و آنزیم ها در  پلاسمای غلیظ نمی تواند  فعالیت کنند و به همین خاطر مواد زائد در بدن انبار شده  و موجب بیماری می شود . ضمناً تانن موجب فعالیت بیش از حد سلول های اپیتلیال کلیه شده و کلیه را بمرور از کار می اندازند !

گیاه چای دارای ماده ای است به نام اگزالیک اسید ، که مسموم کننده بوده و اختلالات متابولیسمی ایجاد می کند و در کلیه رسوب کرده و سنگ های کلیوی را موجب می شود .  همچنین جلوگیری از جذب آهن که بسیار مفید است می شود . ( دقت شود)

گیاه چای دارای ماده ای است به نام تئوبرومین که سمی است و مدر قوی است ، این ماده محرک اعصاب بوده و تعادل مایعات را در بدن مختل می کند . عوارضی مانند : سر درد ، تهوع و استفراغ دارد . شخص عصبی می شود .

گیاه چای دارای ماده ای است به نام کزانتین که موجب مسمومیت می شود و عوارضی نظیر بی قراری و تحریک ایجاد می کند . این ماده بی نظمی در ریتم قلب را ایجاد می کند . ( این مختصر مطالبی بود از یک کتاب  که به بیماری ها اشاره نشد ) . 70 نوع بیماری .

از جمله : میگرن ، ناراحتی های گوارشی ، سنگ های کلیه ، خار پاشنه ، دردهای مفصلی ، سریع عصبی شدن و پوکی استخوان !

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه دوم مهر ۱۳۸۸ساعت 1:59  توسط احسان رضاپور  | 

کلیات طبایع2

افراد داراي طبع گرم

اين افراد به طور معمول داراي بدني گرم اند و با خوردن غذاهاي گرمي بخش دچار مشکل مي شوند، صورت آن ها جوش مي زند، بدنشان داغ مي شود، گه گاه دچار خارش پوست مي شوند، پوست سرشان توليد شوره مي کند و دچار عطش مي شوند.دماي بدنشان نسبت به ساير افراد بيش تر است، معمولاً حدود نيم تا يک درجه تب دارند، زود عصبي مي شوند، ولي در مجموع، خون گرم و خوش برخوردند.تعدا افراد داراي طبع گرم نسبت به افراد داراي طبع سرد کم تر است.

افراد داراي طبع سرد

اکثريت مردم جهان از طبع سرد برخوردار هستند. اين افراد معمولاًداراي پوست سفيد هستند و يکي از علت هاي مهم آن، فعال بودن سيستم بلغم يا لنفاتيک است.اين افراد مــيل زيادي به لبنيات، به خصوص ماست دارند و زودتر از بقيه دچار بيماري نقرس و رماتيسم مي شوند، پر خواب هستند وبه راحتي نميتوانند از رختخواب جدا شوند، غذا يشان دير هضم مي شود، عموماً سست و شاداب نيستند، استعداد چاقي در آنان زِياد است، موي سرشان زودتر از موعد مقرر سفيد مي شود و مي ريزد، معمولاً انسان هاي خوش گذراني هستند و ديرتر ازبقيه عصبي ميشوند.افرادي که از طبع سرد برخوردارند اگر رعايت حال خود را نکنند زودتر از ديگران دچار بيماري هاي صعب العلاج از قبيل بيماري ام اس (ms)، بيماري اي ال اس (als) و پارکينسون مي شوند.

 

مشخصات افراد بلغمی(هاضمه ای)

نشانه هاي کلی غلبه ي بلغم

سفيدي، نرمي و سردي پوست بدن (مانند مردم اروپا)، ديرهضم شدن غذا، آروغ ترش زدن، ميل بسيار به خواب داشتن، جاري شدن آب از دهان، رقيق بودن آب بيني، کم حواسي، زيادي بول، دفع بول با فشار زيادو حجم بسيار، سستي و بي حالي، بي حس بودن بدن، سفيد شدن موي سر و ريزش آن قبل از موعد پيري، درد معده و درد پشت، گرفتگي ماهيچه هاي پشت، کمر درد، گردن درد، پادرد، نقرس، فلجي، لک و پيس، لقوه(کج شدن دهان و صورت)، رعشه (پارکينوس)، ضعف مثانه، ترش شدن دهان، به وجود آمدن لک سفيد در چشم، ضعف بينايي، تنگي نفس، طپش قلب (به خصوص هنگام بيدار شده از خواب) توليد کرم هاي کدو يا کرمک در انتهاي روده ي بزرگ، اين گونه افراد را بلغمي مزاج مي گويند.

غلبه ي اين خلط فوق العاده خطرناک است و انسان را دچار بيماري صعب العلاجي مي کند.

از اين رو لازم است هر چه سريع تر در به تعادل در آوردن اين خلط کوشيد. از جمله بيماري هايي مانند: آرتريت، بيماري خطرناك ام اس (ms) بيماري لاعلاج لک و پيس و يا برص و برخي ديگر از بيماريهاي صعب العلاجي که امروزه از نظر علم پزشکي، علت آن مشخص نيست و آن ها را (اتوايميون) مي نامند.

بازتاب‌های روانی و رفتاری در افراد بلغمی:

1-  گرايش به علوم عقلی و رياضيات. 2- حسابگر و محتاط 3- بد بهار و بد زمستان 4- منطقی و عاقل 5- ميانه‌‌رو، محتاط و گاهی ترسو 6- تجارت پيشه 7- آرام ، منزوی و دارای حركات كند 8- گذشته نگر 9- ظريف و ريزبين و حساس 10- منظم و دقيق 11- دارای استعداد افسردگی 12- بدون استعداد ريسک 13- اهل سازش و بی اراده

14- درون گرا و منفی‌باف 15- نيازمند محبت 16- كينه‌توز 17- فراموش‌كار و كندذهن 18- بی علاقه به يادگيری

19- ميل و توان جنسی بسيار كم 20- راحت و بی قيد نسبت به اكثر مسایل.

علایم پوستی افراد بلغمی:

دارای پوستی نرم و مرطوب ، غالباً سرد، دارای منافذ ريز (تعرق كم) رگ های پنهان دارند، رنگ پوست سفيد، سفيدی چشم، سفيد بی حال، مردمک آبی و روشن دارای موهاي نرم و نازک و لخت با رنگ زرد ،بور و خرمايی روشن و سفيد و غالباً افراد بلغمي بی مو هستند.

علایم گوارشي:

 دهانی بی مزه ، مرطوب و پر آب دارند، اشتهای زياد و خوراک فراوان دارند، توان هضم غذا در آنان كم است، معده نفاخی دارند، گاهی يبوست دارند و گرايش به شيرينی و شوری دارند به ميزان زياد.

گرايش به ترشی و بوی بد دهان ندارند، بوی بد مدفوع ندارند، قار و قور شكم دارند، تمايل به سردی‌ها ندارند و در عوض تمايل به گرمی‌ها به شدت در آنان وجود دارد.

اگر بلغمی در سر اضافه شد بلاهت و حماقت ايجاد مي‌كند كه در اثر افزايش سردی در سر است، تمام داروهای افزايش حافظه گرم هستند ، اوج سردی در مغز آلزايمر پديد می آورد. (البته سرد و خشک)

اگر بلغم در خون نباشد تنفس انجام نمی‌گيرد.

افراد بلغمی نبايد سردی‌جات را به تنهايی ميل كنند (همراه با گرمی ميل شود)

روغن نباتی، كره گياهی، نوشابه، برنج، گوشت گاو، سوسيس و كالباس و فرآورده‌های اين چنينی بلغم زا هستند و افراد بلغمی از اين گونه مواد بايد پرهيز كنند.

غذاهاي مضر براي افراد بلغمي مزاج

تمام مواد لبني، مانند شير، ماست، دوغ، کره، سرشير، خامه، پنير و کشک براي افراد بلغمي مزاج مضر است. ترشيجات، سرکه، شور، برنج سفيد، عدس، سيب زميني، آب يخ، انواع نوشابه هاي گاز دار، چاي، قهوه، نسکافه، سوپ جو، آش جو، ميوه جات ترش و کال، نارنگي، کيوي، گرمک، خيار پوست کنده، قارچ، ماش، جو، گوشت گاو و گوساله، انواع گوشت سفيد، سس، رب، گوجه فرنگي، پرخوري، غذاهاي فريزر شده و غذاهاي زود پز شده، کدو خورشتي، کليه ي غذاهاي ساندويچي، شيرينيجات قنادي، کليه ي غذاهاي سردي بخش، استفاده از چند نوع غذا با هم، نوشيدن مايعات همراه با غذا و يا بلافاصله بعد از آن، آش رشته، ماکاروني و کليه ي تنقلات مصنوعي، مانند پفک، شکلات، آدامس، بيسکويت، يخمک، نوشمک، چيپس و... مصرف اين نوع مواد غذايي خلط بلغم را فعال مي کند و آن را افزايش مي دهد.

بلغم همان سيستم ايمني بدن است که با اين نوع تغذيه ضعيف مي شود و در نتيجه، بدن آدمي در مقابل انواع پارازيت ها آسيب پذير مي شود.

در واقع سيستم ايمني بدن عليه خود وارد عمل مي شود که در اصطلاح پزشکي آن را اتوايميون مي نامند. غذاهاي ياد شده باعث اين نوع بيماري ها مي شود که از نظر پزشکي مدرن براي آن ها درماني وجود ندارد. بهترين درمان اين گونه اشخاص استفاده نکردن از غذاهاي نامبرده است. يکي از مهم ترين دلائل علمي استفاده نکردن از اين نوع غذاها، پايين بودن ph آن ها است که در بدن ايجاد اسيدوز مي کنند. اسيدوز روي اعصاب مرکزي اثر مخربي مي گذارد و اين سيستم را به مرور فلج مي کند.

غذاهاي مفيد براي افراد بلغمي مزاج

تمام غذاهاي گرمي بخش از قبيل گوشت شتر، گوسفند، کبوتر، سار، گنجشک، بوقلمون کباب شده و از ميوه جات: همه ي ميوه هاي رسيده و شيرين.

از ادويه جات: هل، دارچين، زنجبيل، زعفران، جوز هندي، فلفل سياه و فلفل سفيد و دانه ي فلفل، دانه ي خردل، سير، موسير، از ريشه ها: چغندر، شلغم، هويج، کلم قمري، ترب سياه و سفيد.

از سبزيجات: کليه ي سبزي جات گرم، مانند: انواع کلم، ساقه ي کرفس، نعناع، ريحان، جعفري، مرزه، ترخون، تره و شويد. از حبوبات: نخود، گندم، لوبيا چيتي، لوبيا کشاورزي و يا کپسولي، دال عدس و لپه.

در صورت استفاده از ساير حبوبات و غلات، بهتر است از ادويه جات گرم مانند: زيره ي سياه، زيره ي سبز، زنجبيل، دارچين، هل، زعفران و کمي زرد چوبه استفاده شود.

از بذرهاي ملين مانند: تخم ريحان، تخم شربتي، قدومه ي شيرازي، خاکشير و بارهنگ نيز مي توان استفاده کرد.

از خشکبار: بادام، گردو، فندق، پسته، کنجد، ارده مفيد است و از عسل و شيره ي خرما مي توان مصرف کرد.

استفاده از اين نوع مواد غذايي بسياري از بيماري هاي اتوايميون، مانند: بيماري هاي رماتيسم، پارکينسون و ساير بيماري هاي صعب العلاج را درمان مي کند. اکثر افراد مبتلا به اين بيماري ها از طبع سرد برخوردار هستند.

 

روش تهيه روغن حيوانی بی بو:

4 كيلو  دنبه + يك ليوان سركه + 2 ليوان ماست + 2 عدد پياز +‌عدد هل تازه به صورت چرخ شده ، با حرارت ملایم بعد از 6 ساعت روغن ميیاندازد كه بسيار لازم و حياتی است.

امام صادق علیه السلام  می فرمایند:به همان اندازه كه روغن حيوانی مصرف شود به همان ميزان چربی‌زاید از بدن دفع می‌شود پس برخلاف تصور عموم مردم مصرف چربی حيوانی نه تنها مضر نيست، بلكه دفع كننده چربی‌های مضر نيز هست.

 

مشخصات افراد دموی(ریوی)

نشانه هاي کلی غلبه ي خون

اگر در بدن فردي خون غلبه نمايد و خون کثيف شود و يا بهتر بگوييم سوخته شود علامت آن سنگيني سر، خميازه کشيدن، چرت زدن، کندي حواس، شيرين شدن دهان، لزج بودن آب دهان، سرخي رنگ بدن، قرمزي زبان، خارش بدن، بروز دمل و جوش هاي ريز در بدن به خصوص در پيشاني و پشت سر ودر قسمت کتف و شانه ها و گاه خون آمدن از بين دندان ها و در نهايت، کسالت و خمودگي مداوم است.

افرادي که خون در آنان غلبه مي کند دموي مزاج مي گويند. مهمترين علت غلبه ي خون، پرخوري و زياده روي در مصرف انواع غذاهاي سرخ شده و تند و تيز است. افراد دموي مزاج اغلب از آرامش نسبي برخوردار نيستند.

بازتاب‌های رواني و رفتاری در افراد دموی:

1- علاقمند به ادبيات و موسيقی. 2- استعداد شاعری. 3- علاقمند به طبيعت . 4- اهل عشق و محبت. 5- بلندپرواز.

6- دورانديش. 7- اهل خير و معنويت. 8- خوش اخلاق و خوش رو. 9- شجاع و جسور. 10- داراي توان ريسك.

11- اعتماد به نفس بالا. 12- سخاوتمند. 13- تنوع طلب و بی علاقه به كار تكراری. 14- معمولاً بي نظم. 15- نوع دوست. 16- معمولاً بدحال در تابستان. 17- داراي هوش و حافظة قوی. 18- ميل و توان جنسی فراوان. 19- چالاك و پرانرژی. 20- مستعد شقاوت آنی.

علایم پوستي افراد دموی:

پوست نرم، مرطوب و گرمی دارند، منافذ پوستی درشتی دارند كه از علایم منافذ درشت خوب عرق كردن است. رگهای دست آشكار و برجسته است، رنگ پوست گندم‌گون يا گلگون است رنگ چشم (سفيدی) با گرايش قرمز است ،رنگ مردمك ميشی تيره و سياه است موی سر: درشت و قابل انعطاف و دارای پيچ درشت است، رنگ مو: سياه خرمایی تيره و روشن و معمولاً پر مو هستند.

علایم گوارشي:

مزه دهان:‌شيرينی صبحگاهی است، دهانشان كم رطوبت است و كم تشنه می‌شوند. اشتهای زياد و خوراك خوبی دارند، توان هضم غذا بسيار بالاست نفخ معده ندارند، يبوست ندارند، گرايش به شيرينی كم دارند و گرايش به شوری هم بسيار اندك است. گرايش به ترشی كم دارند. بوی بد دهان ندارند، بوی بد مدفوع ندارند، قار و قور شكم ندارند تمايل به سردی‌ها ندارند ولی تمايل به گرمی‌ها اندكي دارند.

افراد دموی بايد غذاهای خنک و سردی مثل آش انار، آش آلو، آب زرشك خيار، مركبات و ماست و... مصرف كننده تا حرارت بدن تعديل شود.

اگر فرد دموی همراه با غذای گرم مثل شيرينی‌جات از مواد و اغذيه سرد استفاده نكند دچار جوش و خارش بدن، گر گرفتگی، بيقراری، كهير، سوزش ادرار، سوزش سر دل، و آفت دهان خواهد شد.

معمولاً بيماری‌های افراد دموی در اثر افزايش حرارت و رطوبت و به طور كلی افزايش خود خون به وجود مي‌آيد كه حجامت به عنون مؤثرترين درمان براي دموی مزاج‌ها مطرح است. چون دم گرم‌و تر است و رژيم غذایی مناسب براي دموی‌ها رژيم غذايی سرد و خشک است. مثل بادمجان و عدس كه مزاج سرد و خشک دارند.

غذاهاي مضر براي افراد دموي مزاج

غذاهاي سرخ شده، چرب و پر حجم، شيرينجات قنادي و مصنوعي، پرخوري، ادويه جات تند، غذاهاي شور، انواع شور (کلم شور، خيار شور و...) گوشت زياد، کره و خامه، غذاهاي نشاسته اي، آب يخ، دوغ، نوشابه، تخم مرغ، نوشيدن مايعات همراه با غذا ويا بلافاصله بعد از آن، خرما، رطب، توت خشک، کشمش، سس، رب، ترشيجات، سرکه، سير، چاي، قهوه، نسکافه، ماست، بادمجان و غذاهاي ساندويچي.

غذاهاي مفيد براي افراد دموي مزاج

نوشيدن روزي شش ليوان آب خنک نيم ساعت قبل و دو ساعت و نيم بعد از غذا، زرشک، کاهو، خيار و ميوه جات به خصوص سيب درختي همراه با پوست و دانه هاي آن، انار، سبزيجات، سوپ جو، ليمو ترش تازه، استفاده از سالاد قبل از غذا، روغن زيتون، حبوبات و غلات جوانه زده (مثل گندم، جوي دو سر، ماش و عدس)، بذرهاي ملين (مانند خاکشير، اسفرزه، تخم ريحان، بالنگو، بارهنگ، تخم مرو)، عسل به مقدار کم، غذاهاي خام (ميوه جات و سبزيجات)، انواع توت، به خصوص شاه توت، کدو خورشتي، نوشيدن دو تا سه ليوان آب زرشک که سريعا خون را به حالت طبيعي باز مي گرداند، کم خوري، استفاده از غذاهاي ساده و کم کالري، مانند سبزيجات بخار پز. به افرادي که دموي مزاج هستند نيز نرمش و ورزش توصيه مي شود.

 

مشخصات افراد سوداوی(عصبی)

نشانه هاي کلی غلبه ي سودا

خستگي و کوفتگي بدن، لاغري، پژمردگي روح و جسم، بي نشاطي و افسردگي، يبوست مزاج، خود خوري، احساس سوزش در هنگام دفع بول، تيره رنگ بودن ادرارو مدفوع و قي، سياه و قيري شکل بودن مدفوع، شور بودن دهان، بوي بد دهان، تاريکي چشم، تيرگي رنگ صورت، شب کوري، سوزش معده، فکر بسيار، ديدن خواب هاي آشفته(کابوس) اخلاق تند و زشت، دلتنگي و بي قراري، به وجود آمدن لکه هاي سياه در بدن، جزام، بيماريهاي پوستي (سودا)، زخم شدن پوست به سبب خارش زياد، قولنج شدن روده (بيماري کوليت)، نسيان و فراموشي يا آلزايمر، حرص زياد.

افراد سوداوي مزاج، اکثرا دچار بيماريهاي روحي و رواني مي شوند و معمولا تا آخر عمر از داروهاي روان گردان استفاده مي کنند.

بازتاب‌های روانی و رفتاری افراد سوداوی:

1- علاقمند به حسابگری و مسایل فنی. 2- کودن و کوته فکر 3- علاقه‌مند به بهار و تابستان. 4- كم احساس و منطقی. 5- ميانه‌رو و محتاط 6- كم انرژی و مداومت در انجام كار.7- تمايل كم به معنويت. 8- ناآرام و هميشه در فكر. 9- دارای وسواس و نگرانی و دودلی. 10- بدون توان ريسك.11- انتقام‌جو. 12- مجذوب نمي‌شود. 13- ميل جنسی فراوان – توان جنسی كم. 14- فكر و خيال فراوان. 15- بدبين، حساس، نگران. 16- منظم. 17- درون‌گرا. 18- اهل جدال و جنجال. 19- تيزبين و بادقت. 20- لجباز.

 علایم پوستي افراد سوداوی:

پوست خشک و بدون رطوبت و داراي منافذ متوسط، رگ های دست پنهان است، رنگ پوست تيره است، رنگ چشم (سفيدي) سفيد تيره است. رنگ مردمک ميشي و قهوه‌ای است. موی سر، خشک و ضخيم يا  مجعد است، رنگ مو، سياه مات و جوگندمی است و فرد سوداوی معمولاً كم مو است.

 علایم گوارشی افراد سوداوی:

مزه دهان صبحگاهان شور مزه است و دهان، خشك و كم آب است، اشتها زياد، ولی خوراک كم است، توان هضم غذا بسيار كم است، نفخ معده فراوان دارند، يبوست دارند، گرايش به شوری و شيرينی دارند، گرايش به ترشيی ندارند، بوی بد دهان ندارند، بوی بد مدفوع، ندارند، قار و قور شكم دارند، تمايل به سردی‌ها ندارند و تمايل به گرمی‌ها دارند.

رژيم غذایی مناسب با افراد سوداوی:

سودا چون سرد و خشک است افراد سوداوی بايد از غذاهای سرد و خشك پرهيز كنند و در عوض از غذاهای گرم و تر مثل عسل استفاده نمايند. غذاهای سرد و خشك مثل برنج كه بدن را با افت رطوبت مواجه مي‌كند، مهم ترين عامل يبوست است (به خاطر دفع رطوبت(

در میان فصل ها، پایيز فصل سوداست و بهترين فصل براي حجامت افراد سوداوی نیز فصل پایيز است.

مصرف نوره در مواد بهداشتي دافع سوداست.الته نوره ای که حاوی آرسنیک باشد.

از بين نان ها نان سنگک مناسب‌تر از بقيه است. (به خاطر وجود سبوس(

 سودا به معنای سياهی است و افراد سوداوی بايد از مولدات سودا مثل بادمجان و عدس و چای پرهيز نمايند (كمتر مصرف كنند) [سودا استخوان ساز است] تير كشيدن سر، سردرد سوداوی است و حساسيت به صدا هم از افزايش سوداست كه اين دو با حجامت به همراه مصرف سركه به عنوان رقيق كننده خون براي درمان بكار می‌رود.

يخ، سودا زاست و همه مزاج‌ها بايد از آن پرهيز كنند. (آب به صورت غيرمستقيم بايد سرد شود).در کتاب های طبی قدیمی چنین آمده است:"اگر طبیب بتواند شخص سوداوی مزاج را راضی کند هنر کرده است."

غذاهاي مضر براي افراد سوداوي مزاج

بادمجان، غذاهاي نمک سود، مانند: ماهي دودي، ماهي شور، خيار شور، نمک زياد، پنير شور، گوشت گاو و گوساله و گوشت حيوانات پير هم چنين غذاهاي مانده و بيات، ماست، پنير، چاي شيرين، شيريني جات قنادي و مصنوعي، ترشيجات سرکه، شور، گوجه فرنگي، سس، رب، کليه ي غذاهاي ساندويچي، آب يخ، مرغ و تخم مرغ ماشيني، ماهي، برنج سفيد، خوراک عدس (عدسي)، نوشيدن مايعات همراه با غذا، غذاهاي سرخ شده، غذاهاي فريزر شده، غذاهاي زود پزشده، تنقلات مصنوعي، مانند: شکلات، پفک، چيپس، بيسکويت، يخمک، کاکائو و... افراد سوداوي مزاج از نوشيدن چاي به خصوص چاي شيرين و هم چنين از مصرف نسکافه، قهوه و دوغ جدا بايد خود داري کنند. معمو لا افراد سوداوي مزاج علاقه ي فراواني به نوشيدن چاي، دوغ و ماست پيدا مي کنند که بايد از مصرف آنها پرهيز کرد.

غذاهاي مفيد براي افراد سوداوي مزاج

کليه ي غذاهاي گرمي بخش، مانند: گوشت گوسفند، گوشت شتر، گوشت کبوتر، گوشت گنجشک و گوشت سار. در صورت مصرف برنج، حتما از شويد و زيره ي سياه استفاده شود. سبزيجات گرم، مانند نعناع، ريحان، ترخون، مرزه، جعفري، تره، انواع کلم، ساقه ي کرفس، عسل، توت، کشمش، انجير، خرما، هل، دارچين، زنجبيل، زعفران زيره و استفاده از بذرهاي ملين، مانند: قدومه ي شيرازي، تخم شربتي و ساير ملين هاي ملايم از جمله ي خوراکي هاي مفيد براي افراد سوداوي مزاج است.

 

مشخصات افراد صفراوي(کبدی)

نشانه هاي کلی غلبه ي صفرا

تشنگي و سوزش جگر، زبري پوست صورت، زردي چشم، کدورت ادرار، عصبي شدن، ناراحتي معده، تلخي دهان، کم اشتهايي، حالت تهوّع، سردرد و درد شقيقه، سياهي رفتن چشم، سرگيجه، خشکي پوست، ترک خوردن پوست دست و پا، گرمي بدن يا داشتن تب، جوشش فم المعده، ديدن خواب هاي هولناک، مانند جنگ و ستيز، پوسته پوسته شدن پوست سر (شوره ي سر) نمايان شدن لکه هاي سفيد يا قهوه اي در صورت و يا ديگر اعضاي بدن، ريزش مو، ابتلا به بيماري آلو پسي(ريزش موضعي مو)، علاقه به نوشيدن آب يخ و خوردن يخ، يبوست مزاج، بهانه جويي و تند خويي. اين گونه افراد را صفراوي مزاج گويند.

بازتاب رواني و رفتاري در افراد صفراوي:

1- علاقمند به ادبيات و رياضيات 2- داراي استعداد خشونت و بدخلقي 3- پائيز و زمستان را دوست دارند 4- گاهي عاشق و گاهي فارغ 5- گاهي با اراده، گاهي سست 6- گاهي پرانرژي گاهي كم‌انرژي 7- داراي استعداد معنوي به صورت مقطعي 8- تند و تيز و بي قرار 9- گاهي پر جرأت و گاهي آرام 10- پرخاشگر 11- ناآرام و دودل 12- گاهاً باعث رنجش ديگران مي‌شود. 13- تيزبين و دقيق در برخي ابعاد 14- مقيد به اصول ، منظم و حساس 15- آينده‌نگر و گاهاً خيالباف و دقيق در تصميم‌گيري 16- حاضرجواب و باهوش 17- گاهاً سخاوتمند 18- ميل بالاي جنسي و توان جنسي متغير 19- سريع، چالاك و پرانرژي 20- پرحرف.

علائم پوستي صفراوي‌ها:

داراي پوستي خشك و بدون رطوبت، داراي منافذ پوستي درشت، رگهاي دست گاهي آشكار و گاهي پنهان هستند، رنگ پوست گرايش به زردي دارد، سفيدي چشم سفيد با گرايش زرد است، مردمك چشم ميشي روشن است، موي سر، خشك و ضخيم و برجسته است، رنگ مو، سياه و خرمايي است و صفراوي‌ها غالباً كم‌مو هستند.

علایم گوارشي صفراوي‌ها:

مزة دهان تلخ صبحگاهي است، غالباً دهان خشك و تشنه است، افراد صفراوي كم اشتها هستند، توان هضم غذا بالاست، نفخ معده ندارند، يبوست ندارند، گرايش به شيريني و شوري هم ندارند.

افراد صفراوي غالباً گرايش به ترشي دارند، بوي بد دهان ندارند، بوي بد مدفوع ندارند، قار و قور شكم ندارند، تمايل به سردي‌ها دارند و از گرمي‌ها گريزانند.

رژيم غذايي مناسب براي صفراوي‌ها (گرم و خشك) غذاهائي است كه سرد و تر باشند كه نمونه‌هائي از اين غذاها عبارتند از انواع سالادها با سركه، روغن‌هاي نباتي و...

افراد صفراوي غالباً در اثر حجامت تعديل مزاج يافته و رنگ و رويي به مراتب روشن‌تر از قبل خواهند داشت، اشتهاي آنان با حجامت افزايش مي‌يابد و در صورت تكرار حجامت فربه و چاق خواهند شد. نمونه‌اي از رژيم غذايي مناسب براي افراد صفراوي كاهوست كه سرد و تر است و براي دفع صفرا مفيد است. ماهي، ماست و به طور كلي لبنيات ، گوجه‌فرنگي، مركبات، ماء الشعير (آب جو) آب‌غوره ، آب‌ليمو براي صفراوي‌ها مفيد و لازم است.

غذاهاي مضر براي افراد صفراوي مزاج

چاي، قهوه، نسکافه، لبنيات، تخم مرغ و غذاهاي فريزر شده، زود پز شده و سرخ شده، سس و رب، غذاهاي چرب و پرحجم، ماکاروني، آش رشته، سير و کليه ي غذاهاي گرم، ادويه جات تند، آب يخ، نوشابه، نوشيدن مايعات همراه با غذا يا بلافاصله بعد از آن، شيريني جات قنادي و مصنوعي، آجيل شور، گوشت قرمز، بريده بريده غذا خوردن ؛ يعني انسان مدام در حال خوردن باشد، مانند تخمه شکستن و خوردن تنقلات، خوردن بادمجان، موز، کليه غذاهاي ساندويچي، مانند سوسيس، کالباس، کوکتل، سمبوسه، فلافل، پيتزا، همبرگر و خوردن خربزه، آناناس و طالبي.

علت ممنوع بودن اين غذاها براي افراد صفراوي مزاج اين است کهph اين غذاها و نيز پي اچ ( ph) کبد بالاست. استفاده از اين مواد باعث افزايش دماي کبد و ترشح زياد صفرا و در نتيجه، ايجاد راه بندان در مجاري کبد مي شود. اين حالت موجب تشکيل سنگ هاي صفراوي در کيسه صفرا مي شود و علائمي نظير يبوست، زرد شدن چهره، دردهاي شديد در ناحيه ي سمت راست بدن در زير دنده ي راست را در پي دارد.

غذاهاي مفيد براي افراد صفراوي مزاج

همه ي انواع مرکبات، انار، شاه توت، خيار، سيب، گلابي، آلبالو، گيلاس، آلو، گوجه سبز و زرشک براي افراد صفراوي مزاج مفيد هستند.

بهترين دارو براي اين افراد هندوانه، گرمک، کدو خورشتي، هويج فرنگي، روغن زيتون، سوپ جو با پاچه ي گوسفند و همراه با تعدادي آلو بخارا و سبزي جات، مانند اسفناج و گشنيز و ليمو ترش تازه و روغن زيتون است. همچنين سيب زميني بخارپز، قارچ، باميه ي خورشتي، پياز، برگه ي هلو، برگه ي زردآلو، مغز بادام خام، برنج سفيد با روغن زيتون، کدو حلوايي، نخود فرنگي، عدس، ماش، جوي دو سر، مخمرآب جو، ليمو عماني براي افراد صفراوي مزاج بسيار مفيد است.

نوشيدن روزانه يک تا سه ليوان آب زرشک، نيم ساعت قبل از غذا و دو ساعت و نيم بعد از آن نيز فوق العاده مفيد است.

بذرهاي ملين، مانند خاکشير، اسفرزه، تخم ريحان، تخم مرو، بارهنگ و بالنگو، ترشي جات طبيعي، مغز فلوس، شير خشت، ترنجبين، عسل به مقدار کم و همراه با ليمو ترش تازه و به صورت شربت شده که به آرامي ميل شود، انگور، کاهو، مغز خيار، تخم کدوي خام، تخم خيار، مغز تخم هنداونه، تخم کاهو، از هر کدام به مقدار مساوي مخلوط کرده آسيا شود و روزي دو بار و هر بار يک قاشق غذاخوري در يک ليوان آب مخلوط گرديده و ميل شود.

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه دوم مهر ۱۳۸۸ساعت 1:54  توسط احسان رضاپور  | 

کلیات طبایع 1

سيستم گرمی و سردی شايد وسيعترين سيستم اعتقادي شناخته شده نه تنها در ایران بلکه در جهان باشد و در واقع اساس طب سنتي قديم بوده است. این سیستم معتقد است مواد غذایی دارای طبعی می باشند و بسته به مزاج فرد مصرف کننده اثراتی را در بدن وی ایجاد می کند. بنابر اعتقاد طب سنتی اخلاط چهار گانه ای در بدن وجود دارد که شامل صفرا ( با طبع گرم و خشك) ، خون ( گرم و تر) بلغم (سرد و تر ) و سودا (سرد و خشك) می باشد. از ترکیب این اخلاط چهارگانه در بدن مزاج های مختلفی حاصل می شود. مثل مزاج سرد – گرم و... .در کل 9 نوع مزاج وجود دارد که اگر هر چهار نوع این اخلاط به تعادل در بدن وجود داشته باشد وهیچ کدام بر دیگری غلبه نکند فرد دارای مزاج معتدل خواهد بود. عوامل اثر گذار بر مزاج بدن شامل موارد زیراست :

- جنس : مزاج مردان در مقايسه با زنان گرم و خشك

- سن :  كودكي تا بلوغ گرم و تر، درجواني گرم و خشك و درسالمندي سرد و خشك.

- شرايط اقليمي و فصول

- شغل : مزاج آ هنگر گرم و خشك

-   غذا

اساس طبقه بندي غذاها در طب سنتی بر اساس تأثير هر ماده غذايي در بدن مي باشد و در واقع مقايسه طبع ماده غذايي با مزاج بدن. مفهوم گرمی و سردی در غذا آنست كه غذا به قوت گرم تر يا  سردتر از تن آدمي است.  مثلاً فر سرد مزاج با مصرف غذاهای سردی دچار خواب آلودگی - افزایش آب دهان - تکرر ادرار و ... می گردد ولی مصرف این غذاها برای افراد گرم مزاج مناسب بوده و مزاج گرم آن ها را متعادل میکند. 

اهميت موضوع گرمی وسردی در این است که   طبق نظر فلاسفه و اطباء قديم سلامتي در گرو يك مزاج متعادل است يعني وجود تعادل بين اخلاط بدن.با توجه به اثرعوامل محيطي بر مزاج انسان و بويژه غذا، هماهنگ ساختن گرمي و سردي غذاها بطور معكوس با مزاج افراد ، به برقراري اين تعادل كمك خواهد كرد.مثلاً فرد گرم مزاج باید از غذاهای سردی استفاده کند و... .

برای دانستن طبع غذا ها  باید به کتب معتبر طب سنتی مثل ذخیره خوارزمشاهی و ... مراجعه کرد . من در زیر چند نمونه در اختیار شما می گذارم:

به طور كلي هرچه ترش ،تلخ مزه و گس است ، طبع سرد دارد.

گروه غلات : گندم :گرم    /    جو : سرد

 حبوبات: نخود، عدس و لوبيا : گرم   /    ماش و باقالي : سرد

 گوشتها: گوسفند ،گاو و شتر : گرم   /  مرغ : معتدل  /   ماهي : سرد

لبنيات :  شير ، پنير ، دوغ ، قره قوروت  :  سرد   /  ماست : ؟؟؟    

سبزيجات  : پياز ، سير ، هويج ، كلم ، شلغم ، ترب ، نعناع ، طرخون و شنبليله          گرم      /    كدو ، اسفناج ، ريواس و قارچ    سرد.

 ادويه ها : عمومأ گرم

 ميوه ها : عمومأ سرد / رطب ، انگور ، انجير ، توت ،  گردو ، بادام      گرم / زردآلو ، آلو ، سيب ، گلابي ، به ، انار ،خربزه ، موز ،هندوانه ، فندق             سرد.

 شيريني جات: عسل : گرم  /  قند سفيد (پانيذ) : گرم   /  شكر : معتدل

از لحاظ علمی امروزه توجیه هایی برای سیستم گرمی و سردی ارائه شده است. به عنوان مثال گفته می شود غذاهای دارای طبع گرم بر سیستم اعصاب سمپاتیک اثر می گذارند ومواد غذایی دارای طبع سرد بر سیستم اعصاب پاراسمپاتیک اثر میکنند.  البته سیستم گرمی و سردی توجیه های دیگری هم دارد که از حوصله این بحث خارج است.

 

لیستی از غذاهای سرد و گرم:

میوه ها و دانه های گرم : انجیر ، انگور ، بادام شیرین ، بادام کوهی ، به ، تخم خربزه ، توت (شاه توت) ، انواع توت ها ، خربزه ، هویج ( زردک) ، سیب ، شلغم ، کدو ، کنجد ، گلاب ، لوبیا قرمز . انبه ، بادام کاغذی ، بادمجان ، تخم شربتی ، بولاغ اوتی ، پرتقال ، پسته ، پونه ، پیاز ، پیه ( دمبه) ، ترب ، تره ، جعفری، دینارویه ، چای ، خردل ها ، خرما ، خرمالو ، دارچین ، روغن ، ریحان ، زرد چوبه ، زعفران ، زنجبیل ، زنیان ، زیتون ، زیره سیاه ، سیر ، شنبلیله ، فلفل ، فندق ، کرفس ، کشمش انگور سیاه ( مویز) ، کلم ، کنگر ، گردو ، گل سرخ ، لپه ، مرزه ، موسیر ، موم عسل ، نارگیل ، نخود ، نعناع ، عرق بهار نارنج ، هل .

غذاهای گرم : عسل ، نخود ، آب آبگوشت ، گوشت بوقلمون ، شیر میش ، گوشت غاز (پرنده) ، گوشت گوسفند ، گوشت مرغ خانگی ، گوشت مرغابی و اردک ، میگو (روبیان) ، گوشت بلدرچین ، گوشت کله ، جگر ، خورشت بادمجان ، خورش قورمه سبزی ، آبگوشت به ، آبگوشت کلم قمری ، آب شور ، کره ، خامه ، روغن ، نیمرو ، تخم مرغ ، گوشت بز ، گوشت آهو ، شیر شتر ، گوشت شتر ، گوشت شتر مرغ ، گوشت کبوتر ، کوهان شتر، گوشت گاومیش ، گوشت گنجشک ، گوشت لک لک ، نمک طعام ، گوشت اردک ، خورش فسنجان .

 

میوه ها و دانه های معتدل : برگ چغندر ، برنج ، تمشک ، چغندر ، عدس ، عناب ، گرمک ، گندم ، قهوه ، کاسنی ، کاهو ، موز   .

غذاهای معتدل : شیر گاو ، گوشت کبک ، گوشت کبک دری ، کوکو سبزی ، فرنی ، کوفته ، کشک بادنجان ، شیر برنج ، نان فطیر .

 

میوه ها و دانه های سرد : اسفناج ، آلو ، انار ، باقلا ، بالنگ ، بامیه ، خرفه ، خیار ، زردآلو ، کدو (تخم) ، کدو حلوایی ، گلابی ، هلو ، هندوانه ، ارزن ، ازگیل ، انار ترش ، تمبر هندی ، جو ، ذرت ، ریواس ، زرشک ، سرکه ، سنجد ، شاه بلوط ، گشنیز ، گیلاس ، لیمو امانی ، لیمو ترش ، لیمو شیرین ، ماش ، نارنج ، نشاسته ، ولیک ، سماق .

غذاهای سرد : پنیر ، شیر بز ، ماست ، دوغ ، مرغ ماشینی ، قره قروت ، ماهی ، کشک ، گوشت گاو   .

 

غذاهاي گرم باعث بهبود جريان خون، نگهداري گرماي بدن و افزايش قواي جنسي مي شوند. از نشانه هاي گرماي بيش از حد مي توان به جوش، تب، يبوست، بوي شديد ادرار، بالارفتن فشار خون و برافروختگي چهره اشاره نمود. در مقابل، غذاهاي سرد باعث تعديل اين علائم مي شوند. غذاهاي سرد براي افراد جوان كه بدن آن ها به طور نسبي گرم مي باشد مناسب است ولي مصرف بيش از حد آن مي تواند سبب ضعف، بي حالي و در افراد مسن باعث آرتريت، روماتيسم و رگ هاي دردناك شود. همچنين در طب سنتي خوراكي هاي سرد به عنوان موادي شناخته مي شوند كه خوردن آنها سبب رخوت، سستي، ضعف عمومي، رنگ پريدگي، بي حالي، كم حوصلگي، كاهش نيروي جنسي، پرخوابي و... مي شود.

    در اين زمينه مي توان گفت كه ممكن است بعضي از غذاها براي برخي افراد، گرم ولي براي افراد ديگر خنثي و حتي سرد باشد.

    به طور كلي فرآورده هاي حيواني، غذاهاي چرب و پرادويه به عنوان غذاهاي گرم و ميوه و سبزي جات به عنوان غذاهاي سرد شناخته مي شوند. بنابراين غذاهاي گرم داراي مقادير بالاتر انرژي، پروتئين و چربي نسبت به غذاهاي سرد هستند كه نيروي لازم جهت فعاليت هاي فيزيكي را فراهم مي كنند و در مقابل، غذاهاي سرد داراي محتواي بالاتر آب و انرژي پايين تري بوده و باعث تعديل غذاهاي گرم و فراهم كردن ويتامين و املاح ضروري مي شوند.

    اصولاخوراكي هايي مانند گردو، نارگيل، كاكائو، خرما، كنجد، گوشت شتر و گوشت كبوتر در گروه غذاهاي گرم و خوراكي هايي مانند هلو، هندوانه، توت فرنگي، جو، برنج و گوشت گاو به نام غذاهاي سرد شناخته مي شوند و برخي غذاها مثل شير، ماست گوسفندي، نان گندم، گوشت بره و... در گروه غذاهاي معتدل (نه گرم و نه سرد) دسته بندي مي شوند كه حالت و اثر متابوليسمي خاصي را چه در افراد گرم مزاج و چه در افراد سردمزاج ايجاد نمي كنند و به عبارتي سازگار با هر دو گروه مي باشند.براساس طب سنتي ايران هر فرد حالت و طبيعت مزاج بدن خود را نسبت به غذاهاي سرد و گرم تشخيص مي دهد و در مصرف آن ها رعايت اعتدال را مي نمايد تا دچار عوارض گوارشي و... نگردد.عدم هماهنگي بين مزاج و غذا (طبق اعتقاد طب سنتي ايران) موجب اختلال در اندام هاي داخلي مثل قلب و ريه شده و شخص احساس بيماري مي نمايد. امروزه با پيشرفت هاي پزشكي و كشف علت بيماريها اين عقايد كنار گذاشته شده و كمتر مورد استفاده قرار مي گيرند.

کلا سردی یا گرمی یک ماده غذایی از روی ph آن ماده بیان میشه.ph بالای 7 قلیایی در نتیجه طبع گرم و ph پایین 7 اسیدی در نتیجه طبع سرد است.ph خون انسان 7/3 است و باید ثابت بماند.نوع تغذیه ما باید طوری باشد که با توجه به طبعمان این ph را ثابت نگه داریم.

 

تقويت كننده ها

چنانچه قبلا اشاره شده است هر دارو يا غذا و يا هر عاملى كه بتواند سوخت و ساز بدن را زياد كرده يعنى متابوليسم بازال را بالا برد آنرا گرم مى نامند.

گرمى بخش هاى جسم آدمى عبارتند از:

1- غذاهائى كه از لحاظ مقدار در حد اعتدال باشد.

2- حركات معتدل ، ورزش معتدل .

3- ماساژ اندامهاى بدن در حد اعتدال .

4- حركت و جنبش حتى اگر خارج از اعتدال باشد ولى نه در حد افراط و تفريط.

5- غذاها و خوراكيها و داروهاى گرم .

6- استحمام در حد اعتدال .

7- كارهاى شغلى كه با حركت و جنب و جوش تواءم باشد.

8- تماس بدن با گرم كننده هاى معتدل مثل هوا، ضماد، مرهم و غيره .

9- حالت خشم چه در حد اعتدال و چه در حال افراط.

10-غم و اندوه كه خيلى بيشتر از حد طاقت نباشد زيرا زياد شدن آن باعث سردى بدن است .

11-عفونت از انواعى كه گرمى غيرطبيعى به وجود آورد.

12-تراكم در سطح بدن كه موجب تجمع و توقف بخار مى شود.

13-(گشادى عروق ) كه در درون بدن موجب گسترش بخار(7) در بدن مى گردد.

 

سست كننده هاى بدن

آنچه باعث كم شدن متابوليسم بازال باشد يعنى بتواند كار غده تيروئيد را كمتر از معمول نمايد سردى ناميده مى شود.

سردى بخشها عبارتند از:

1- هر گونه جنبش و حركات شديد زيرا باعث كم شدن حرارت غريزى و تحليل رفتن آن مى گردد.

2- آرامش در حد افراط زيرا حرارت غريزى بر اثر افراط در آرامش خفه مى شود.

3- امساك در خوردن و نوشيدن .

4-  غذا و داروهاى سرد، كم انرژى .

5- تخلخل (ديلاتسيون يا گشاد شدن عروق ) زياد در بدن كه در حرارت غريزى ايجاد آشفتگى مى نمايد.

6- برخورد به چيزهائى كه از كنش آنها سردى حاصل مى شود.

7- زياده روى در احتباس يعنى نگهداشتن مواد بيرونى راندنى از جسم كه بر اثر آن حرارت غريزى جمع و متوقف مى شود.

8-  تخليه در حد افراط زيرا نيروى بدن به دنبال تخليه كم مى شود (مثل اسهال ).

9-  اندوه زياد و ترس مفرط.

10- شادى بيش از حد.

11- شغلهائى كه سردى بخش هستند مثل كسانى كه در آب كار مى كنند.

 

رطوبت بخشها (زياد شدن مايعات بدن) عبارتند از:

آرامش ، خواب ، مانده گارى موادى كه بايد تخليه شوند، صرف زياد مايعات ، پرخورى ، غذاى رطوبت بخش ، داروى رطوبت بخش ، تماس با مواد رطوبت زا به ويژه استحمام با شكم سير، تماس با سردى دهنده ها كه رطوبت را متوقف و جمع مى كند.

 

خشكى دهنده ها (زياد شدن املاح بدن) عبارتند از:

جنبش ، شب زنده دارى زياد، تخليه زياد، زياده روى در نيروى جنسى ، كمى غذا و غذاى خشك داروهاى خشكى دهنده حركات زياد نفسانى از هر نوع بطور متوالى و به حد افراط، تماس با خشكى دهنده ها شستشو با آبهاى قابض ، سردى يخ ‌زننده كه نمى گذارد غذا به اندام برسد تماس با هر چيز بسيار گرم زيرا تحليل رفتن بيش از حد مى دهد، شستشوى زياد بدن .

 

عناصر اربعه  طبع  اخلاط اربعه  مزه ي دهان  رنگ زبان

آتش  گرم وخشك  صفرا  تلخ  زرد

هوا  گرم وتر  خون  شيرين  قرمز

آب  سرد و تر  بلغم  ترش  سفيد

خاك  سرد و خشك  سودا  شور  سياه

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه دوم مهر ۱۳۸۸ساعت 1:53  توسط احسان رضاپور  | 

طبع

مزاج ها و اخلاط بدن         

 

مزاج جبلی چیست؟

مزاج جبلی همان مزاجی است که هر شخص در زمانی که دوران جنینی را می‌گذراند بدست می‌آورد. این نوع مزاج در اثر فرایندهای بسیار دقیق و پیچیده‌ای که نتیجه تعامل عوامل وراثی از سوی پدر ومادر است به وجود میآید و تا آخر عمر برای هرکس باقی می‌ماند.

 

چند نوع مزاج جبلی داریم؟

در حقیقت 4 نوع مزاج جبلی وجود دارد. اما هر شخص فقط یکی از انواع 4 گانه زیر را دارد:

1- مزاج جبلی گرم و تر

2- مزاج جبلی گرم و خشک

3- مزاج جبلی سرد و تر

4- مزاج جبلی سرد و خشک

 

چگونه مزاج جبلی خود را بشناسیم؟ا

Ø     اگر موهای مجعد و پر شکن دارید،

Ø     پوست بدنتان نرم نیست و صلبیت در آن غالب است؛

Ø     هنگامی که خشمگین می‌شوید یا از کسی دلخور میشوید برای مدت طولانی آن را در خود نگه  میدارید؛

))دارای مزاج جبلی گرم و خشک هستید.((

 

ü     اگر موهای روشن کم پشت و نازک دارید؛

))مزاج جبلی شما سرد و تر است((

 

    اگر موهای روشن با تجعید یعنی  شکن در شکنی دارید؛

))مزاج جبلی شما سرد و خشک است))

 

§        و اگر تمامی علایم گفته شده به طور متوسط در شما دیده می‌شود،

))مزاج جبلی شما معتدل است.((

 

مزاج عارضی چیست؟

هر گاه علایم گفته شده در هر یک از مزاج‌های جبلی تغییر کند به طور مثال کسی که دارای مزاج جبلی گرم وتر است دچار علایم مزاج جبلی سرد و تر یا سرد و خشک یا گرم و خشک شود می‌گوییم آن شخص دچار مزاج عارضی شده است یعنی علایم مزاج جبلی‌اش تغییر کرده و مثلا گرم تر یا سردتر یا خشک تر شده است. در چنین شخصی که به مزاج عارضی مبتلا شده است کیفیات اندام‌ها تغییر کرده است پس افعال طبیعی از اندام‌های وی صادر نخواهد شد زیرا به سبب خللی که در کیفیات آنها به وجود آمده است صدور افعال طبیعی را دچار مشکل کرده است. به عنوان مثال اگر مزاج جبلی معده دچار تغییر شود یعنی بر معده مزاج عارضی غالب شود و یکی از کیفیات ان را تغییر دهد یعنی سبب کاهش یا افزایش حرارت شود ممکن است فعل هضم معده که یکی از مهم‌ترین افعال معده است را مختل نماید و یا اشتهای به غذا را متغیر کند. زیرا افعال معده در صورت طبیعی بودن مزاج معده است که به طور طبیعی از معده صادر می‌شوند.

 

ایا مزاج عارضی در شخص باقی می‌ماند؟

باید دانست تنها مزاج جبلی است که در افراد تا آخر عمر باقی می‌ماند. و مزاج‌های عارضی در صورت به کار بستن تدابیر درست برطرف می‌شوند.

 

از نظر حکما، هر غذایی که وارد معده می‌شودپس از گذارندان مراحل هضم به ماده‌ای تبدیل می‌شود که به آن کیلوس معدی می‌گویند. این کیلوس، توسط رگهایی که ماساریقا نام دارند به کبد برده شده و در آنجا توسط فعل و انفعالات دیگر تبدیل به ماده‌ای می‌شوند که کیموس کبدی نامیده می‌شود. کیموس کبدی حاوی 4گرئه از مواد است که هر یک به نوبه خود وطایفی را در بدن به عهده دارد. این 4 گروه به شرح زیر نامگذاری شده است:

1- خلط صفرا که معنی فارسی آن تلخه است.خلط صفرا در حال خلوص و بدون آن که با سایر خلط ‌ها باشد دارای رنگ زرد تا سبز است. مزه آن هم تلخ است و از این رو به آن تلخه نیز گفته می‌شود. این خلط صفرا دارای چندین وظیفه است. از مهمترین وظایف خلط صفرا ترقیق و قابل نفوذ کردن خون در مویرگها و گذرهای بسیار باریک غذا است. از دیگر وظایف خلط صفرا شستشوی جدار روده‌ها از بلغم‌ها و مواد چسبمده است.ضمنا احساس نیاز به دفع مدفوع نیز از کارهای خلط صفرا است. بخشی از خلط صفرا نیز به مصرف تغذیه برخی اندام‌ها مثل ریه می‌رسد. مزاج خلط صفرا گرم و خشک است. از نظر وزن سبک ترین خلط در میان 4 خلط است.

2- خلط دم، که در فارسی به آن خون گفته می‌شود. خلط دم یا همان خلط خون دارای رنگ قرمز است. مزه آن شیرین است و بوی بدی ندارد. مهمترین وظیفه خلط خون، تغذیه بدن است. به همین خاطر به تمامی نقاط بدن می‌رود و تقریبا در همه جا حضور دارد. خلط خون در تشکیل و تولید گوشت و عضلات بدن نقش اصلی را به عهده دارد. مزاج خلط خون گرم و تر است. خلط خون از جهت وزن دارای وزن و قوام معتدل‌ترین خلط به حساب می‌آید. و در مقایسه با خلط صفرا از آن سنگین‌تر است.

3- خلط بلغم، درواقع بخشی از کیموس کبدی است که به اندازه خلط خون نضج پیدا نکرده است. دارای رنگ سفید است و به آن خون ذخیره گفته می‌شود. زیرا از خواصش یکی آن است که وقتی اندامی به غذا نیاز داشته باشد ولی سیستم غذا رسان بنا به عللی نتواند این کار را انجام دهد، باصرف حراتی که اندام نازمند بر بلغم صرف می‌کند آن را به حالتی شبیه به خلط دم می‌رساند و از آن تغذیه می‌کند. از این جهت خلط بلغم را غذای اضطراری قلمداد کرده‌اند. از دیگر وظایفش لیزکردن و تسهیل خرکت اندام‌ها پر تحرک مانند مفاصل و زبان و چشم است. این خلط به جز این که به عنوان غذای ذخیره محسوب می‌شود در تولید و افزایش شحم و سمین در بدن نقش اساسی دارد. خلط بلغم از جهت مزاج سرد و تر است. این خلط در مقایسه با خلط صفرا و خون از هر دوی آن‌ها سنگین‌تر و غلیظ‌تر است.

4- سودا، خلطی است که به خاظر تیرگی رنگش آن را به این نام خوانده‌اند. این خلط را به درد و رسوب خون تشبیه کرده‌اند. از وطایف این خلط استحکام بخشیدن به برخی اندام‌ها چون رباطات است. ضمنا به تغذیه اندام‌هایی چون مو و ناخن می‌رسد. خلط سودا دارای مزاج سرد و خشک است. در مقایسه با سایر اخلاط از همه سنگین‌تر و غلیظ‌تر است.

 

·        لحم یا گوشت چگونه تشکیل می‌شود؟

برای تولید گوشت به دو عامل اصلی نیاز است. اول خون و دوم حرارت. خلط خون دارای دو بخش متمایز از یکدیگر است. این دو بخش عبارتند از بخش متین خلط خون و بخش مایی خلط خون. وقتی حرارت منعقده بر بخش متین خون تاثیر بگذارد و آن را منعقد سازد، گوشت به وجود می‌آید.

 

·        شحم و سمن چگونه به وجود می‌آید؟

وقتی بخش ماییت خون تحت تاثیر برودت منجمده قرار گیرد و عمل انجماد کامل شود، نتیجه تولید شحم و سمن است.

 

·        چاقی چند نوع است؟

از نظر حکما، چاقی ممکن است به سبب تولید شحم یا سمن بیش از نیاز بدن به وجود آید. و نیز ممکن است در اثر تولید بیش از حد طبیعی لحم و گوشت در بدن پیدا شود.

به فردی که چاقی وی در اثر افزایش لحم یا گوشت است، لحیم گفته می‌شود. و به فرد که چاقی وی نتیجه افزایش انباشت شحم و سمن در بدن است، شحیم و سمین می‌گویند.

 

·        چگونه می توان فهمید که شخص لحیم است یا شحیم و سمین؟

هرگاه چاقی با سفتی و صلبیت گوشت‌های بدن همراه باشد و چاقی تمامی اندام‌های گوشتی را درگیر کرده باشد، علامت انباشت گوشت در بدن است.

چنانچه چاقی با شلی و نرمی اندام‌های بدن همراه باشد و چاقی اندام‌های محل تجمع شحم و سمن مثل اطراف شکم را درگیر کرده باشد، علامت انباشت شحم و سمن در بدن است.

 

·        و حالا چگونه لاغر شویم؟

برای آن که بخواهیم لاغر شویم، در وحله نخست باید تشخیص دهیم که چاقی ما از کدام‌یک از انواع چاقی است؟

در مرحله بعد باید تشخیص دهیم سبب و علت چاق شدنمان از چیست؟

 

الف- نوع چاقی

اگر علایمی که در باره لحیم بودن بیان شد در ما صادق است، چاقی ما از نوع انباشت گوشت در بدن است یعنی فردی لحیم هستیم. و چنانچه علایمی که در باره شحیم و سمین بودن بیان شد بر ما صدق می‌کند، چاقی ما از نوع انباشت شحم و سمن در بدن است یعنی فردی شحیم و سمین می‌باشیم.

 

ب- سبب و علت چاقی

هر دو نوع چاقی در یک کیفیت یعنی «کیفیت تری»با هم مشترک هستند، زیرا مزاج گوشت گرم و تر و مزاج شحم و سمن سرد و تر است. بنابراین هر دو در تری مشترکند. با این بیان روشن می‌شود که کیفیت تری در چاقی‌ها نقش به سزایی دارد. چناچه بتوانیم با کیفیت تری در بدن مبارزه کنیم در حقیقت توانسته‌ایم با یکی از اسباب اصلی و مهم به وجود آورنده چاقی مقابله کرده و در لاغر کردن بدنمان گام موثری برداریم.

 

·        کیفیت تری چیست؟

کیفیت تری عبارت است از حالتی که با وجود آن حالت اجسام به سهولت شکل می‌پذیرند و به سهولت هم شکل را از دست می‌دهند. به عبارت دیگر تری سبب به وجود آمدن حالت انعطاف پذیری در اجسام می‌شود.

 

·        فرق تری و قوام

آیا تری همان خیس شدن است؟ خیر

پس خیس شدن چیست؟ خیس شدن عبارت است از تاثیر قوام بر جسم. برای درک بهتر مطلب به توضیحات زیر توجه فرمایید.

همانگونه که در بالا مشاهده کردید «تری» را مترادف با انعطاف پذیری توصیف کردیم. پس تری خیس شدن نیست. مثلا سرکه با آن که حالت مایع دارد اما از جهت طبیعت و مزاج تر نیست بلکه می‌گوییم سرکه دارای طبیعت سرد و خشک است.

شاید برای شما این سئوال پیش بیاید که پس خیسی چیست؟ آنچه که از خیسی ادراک می‌کنیم در حقیقت میزان قوام اشیا است. مثلا اگر انگشت خود را در مایعی مثل آب، سرکه، نفت، روغن ویا مربا فرو کنیم مقداری از این اجسام به انگشت ما می‌چسبد که از آن در ذهنمان به غلط «تری» را تداعی می‌کنیم. در حالی که این اجسام دارای قوام‌های مختلفی هستند و به همین واسطه هم هر چه غلیظ تر باشند یعنی هر چه قوام آن‌ها بیشتر باشد اثری که روی انگشت ما باقی می‌گذارند بیشتر است. در حالی که اجسام تر یعنی اجسامی که دارای ویژگی انعطاف پذیری هستند مانند پوست که به نسبت استخوان دارای تری بیشتر یعنی انعطاف پذیری بیشتری حتی دارد ممکن است مایع هم نباشند.

            

+ نوشته شده در  پنجشنبه دوم مهر ۱۳۸۸ساعت 1:48  توسط احسان رضاپور  | 

مضرات لبنیات

ماست يکی از لبنيات رايج در جيره غذائی مردم است که مضرات فراوانی دارد از جمله:

الف: 25 درصد ماست اسيد لاکتيک است.

ب: اسيد لاکتيک موجب تضعيف نرونهای مغزی می شود.

ج: اين ماده موجب اسيدی بودن محيط شده و جذب مولکولهای کلسيم دچار اشکال می شود

د: ماست موجب يبوست مزاج شده و گرفتاريهای عديده ای را موجب می شود.

ه: بر اثر يبوست مزاج سم خطر ناکی بنام پتومائين  و گازهای سمی از جمله اندل , اسکاتل , فنل و سولفور در روده توليد شده و دوباره جذب خون شده و سيستم عصبی را مختل ميکند.

شير دارای قندی است به نام لاکتوز که برای جذب آن در بدن نياز به آنزيم لاکتاز دارد , در افراد بزرگ سال اين آنزيم معمولاٌ وجود ندارد.

افراد بزرگسال بر اثر نوشيدن شير عموماٌ دچار اختلالات گوارشی می شوند.

ماست بخاطر داشتن اسيد لاکتيک موجب جذب زياد کلسيم از روده شده و تعادل کلسيم خون را مختل می کند.

کلسيم مازاد موجب رسوب در نقاط مختلف بدن از جمله: پاشنه پا , (خار پاشنه) لکنچه کليه , (سنگ کليه) انتهای استخوان دنبالچه (بزرگ شدن اين استخوان) و در قسمتهای مختلف بدن بصورت رسوبات کلسيمی (تومورهای کلسيمی) می شود.

توجه: کلسيم مگر فقط در لبنيات است که اينقدر توصيه می شود ؟

رسوب کلسيم مازاد در ديواره عروق کرونر قلب و ايجاد آرتريو اسکلروزيز می کند.

وجود ماده ای بنام آفلاتوکسين در لبنيات که بسيار خطر آفرين است، زيرا بر اثر استفاده از نان خشک کپک زده در جيره غذائی دام موجب انتقال اين ماده از نان به شير می شود.

اين ماده سيستم ايمنی بدن را تضعيف کرده و انسان را در معرض خطر جدی قرار مي دهد.

ضمناٌ چه ضرورتی وجود دارد که اين مقدار کلسيم را بايد استفاده کرد ؟

استفاده از اين مقدار کلسيم ( 1000ميلی گرم در روز ) موجب آرتروز می گردد.

زيرا همانطور که قبلاٌ متذکر شدم اين مقدار کلسيم جذب نمی شود.

استفاده از اين مقدار لبنيات موجب عدم تعادل مغز و افزايش مايعات مغزی می شود.

استفاده از لبنيات بطور مداوم باعث خواب آلودگی در شخص می شود.

اين نوع افراد از انجام فعاليتهای فکری دقيق سريع خسته شده و زود عصبی می شوند.

استفاده مدام از لبنيات موجب دردهای شديد پريود در بانوان شده و بمرور نظم پريود آنها مختل شده و بمرور دچار بيماری آمنوره ثانويه می شوند.

استفاده مکرر از لبنيات خصوصاً ماست موجب ضعف رفتن پا از زانو به پائين می شود.

در مجموع استفاده از لبنيات زياد موجب دردهای استخوانی می شود.

توجه: در مجموع لبنيات بخاطر اسيدی بودن برای سيستم اسکلت و استخوانبندی مضرميباشد.

هنگاميكه غلظت كلسيم در مايعات بدن از حد طبيعي بالاتر رود سيستم عصبي تضعيف شده و فعاليتهاي رفلكسي سيستم مركزي كند ميگردد

بر اثر فعاليت در ماهيچه های بدن لاکتات ايجاد شده و موجب خستگی شخص می شود جالب توجه  اينکه 25 درصد ماست اسيد لاکتيک بوده و با مصرف اين مواد غذائی در حقيقت خستگی را به بدن تزريق می کنيم و ساعتها بخواب می رويم.

افرادی که دارای يبوست مزاج هستند خوردن ماست بسيار خطر آفرين است.

استفاده از ماست برای کودکان خطرناک بوده زيرا هيدروژن موجود در مغز را زياد کرده و به همين خاطر جريانات خون مغزی افزايش پيدا کرده وکودکان دچار بيش فعالی می شوند.

استفاده مکرر از ماست و ساير مواد لبنی شرايط ايجاد اسيدوز را در بدن افزايش می دهد.

برای ماندگاری مواد لبنی مانند دوغ ماده نگهدارنده ای مانند: بنزوات به آن اضافه می کنند که اين ماده در محيط اسيدی تبديل به بنزوئين می شود که بسيار خطرناک است.

نوشيدن دوغ همراه غذا موجب مختل شدن شيره گوارشی می شود.

استفاده از لبنيات موجب تشديد بيماری صرع می شود.

استفاده از لبنيات موجب تشديد بيماريهای اتو ايميون مانند: روماتيسم مفصلی خواهد شد.

(بخاطر اسيدی بودن اين ماده و موجب عدم جذب کلسيم و فسفات)

استفاده از ماست موجب افزايش آنزيم (LDH) در خون می شود.

زيرا وجود اسيد لاکتيک موجب افزايش اين ماده در خون می شود.

مصرف زياد لبنيات (1000) ميلی گرم در روز موجب سرطان تخمدان در خانمها و سرطان پروستات در آقايان می شود!

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه دوم مهر ۱۳۸۸ساعت 1:44  توسط احسان رضاپور  | 

کلیات طبایع

درباره (بلغم ـ سودا ـ دم ـ صفرا) چه ميدانيم؟

همراه با اصطلاحات فوق بحث گرمی و سردی را هم در اینجا مطرح کنیم :

سيستم گرمی و سردی شايد وسيعترين سيستم اعتقادي شناخته شده نه تنها در ایران بلکه در جهان باشد و در واقع اساس طب سنتي قديم بوده است. این سیستم معتقد است مواد غذایی دارای طبعی می باشند و بسته به مزاج فرد مصرف کننده اثراتی را در بدن وی ایجاد می کند. بنابر اعتقاد طب سنتی اخلاط چهار گانه ای در بدن وجود دارد که شامل صفرا ( با طبع گرم و خشك) ، خون ( گرم و تر) بلغم (سرد و تر ) و سودا (سرد و خشك) می باشد. از ترکیب این اخلاط چهارگانه در بدن مزاج های مختلفی حاصل می شود. مثل مزاج سرد – گرم و... .در کل 9 نوع مزاج وجود دارد که اگر هر چهار نوع این اخلاط به تعادل در بدن وجود داشته باشد وهیچ کدام بر دیگری غلبه نکند فرد دارای مزاج معتدل خواهد بود. عوامل اثر گذار بر مزاج بدن شامل موارد زیراست :

- جنس : مزاج مردان در مقايسه با زنان گرم و خشك

- سن :  كودكي تا بلوغ گرم و تر، درجواني گرم و خشك و درسالمندي سرد و خشك.

- شرايط اقليمي و فصول

- شغل : مزاج آ هنگر گرم و خشك

-   غذا

اساس طبقه بندي غذاها در طب سنتی بر اساس تأثير هر ماده غذايي در بدن مي باشد و در واقع مقايسه طبع ماده غذايي با مزاج بدن. مفهوم گرمی و سردی در غذا آنست كه غذا به قوت گرم تر يا  سردتر از تن آدمي است.  مثلاً فر سرد مزاج با مصرف غذاهای سردی دچار خواب آلودگی - افزایش آب دهان - تکرر ادرار و ... می گردد ولی مصرف این غذاها برای افراد گرم مزاج مناسب بوده و مزاج گرم آن ها را متعادل میکند. 

اهميت موضوع گرمی وسردی در این است که   طبق نظر فلاسفه و اطباء قديم سلامتي در گرو يك مزاج متعادل است يعني وجود تعادل بين اخلاط بدن.با توجه به اثرعوامل محيطي بر مزاج انسان و بويژه غذا، هماهنگ ساختن گرمي و سردي غذاها بطور معكوس با مزاج افراد ، به برقراري اين تعادل كمك خواهد كرد.مثلاً فرد گرم مزاج باید از غذاهای سردی استفاده کند و... .

برای دانستن طبع غذا ها  باید به کتب معتبر طب سنتی مثل ذخیره خوارزمشاهی و ... مراجعه کرد . من در زیر چند نمونه در اختیار شما می گذارم:

به طور كلي هرچه ترش ،تلخ مزه و گس است ، طبع سرد دارد.

گروه غلات : گندم :گرم    /    جو : سرد

 حبوبات: نخود، عدس و لوبيا : گرم   /    ماش و باقالي : سرد

 گوشتها: گوسفند ،گاو و شتر : گرم   /  مرغ : معتدل  /   ماهي : سرد

لبنيات :  شير ، پنير ، دوغ ، قره قوروت  :  سرد   /  ماست : ؟؟؟    

سبزيجات  : پياز ، سير ، هويج ، كلم ، شلغم ، ترب ، نعناع ، طرخون و شنبليله          گرم      /    كدو ، اسفناج ، ريواس و قارچ    سرد.

 ادويه ها : عمومأ گرم

 ميوه ها : عمومأ سرد / رطب ، انگور ، انجير ، توت ،  گردو ، بادام      گرم / زردآلو ، آلو ، سيب ، گلابي ، به ، انار ،خربزه ، موز ،هندوانه ، فندق             سرد.

 شيريني جات: عسل : گرم  /  قند سفيد (پانيذ) : گرم   /  شكر : معتدل

از لحاظ علمی امروزه توجیه هایی برای سیستم گرمی و سردی ارائه شده است. به عنوان مثال گفته می شود غذاهای دارای طبع گرم بر سیستم اعصاب سمپاتیک اثر می گذارند ومواد غذایی دارای طبع سرد بر سیستم اعصاب پاراسمپاتیک اثر میکنند.  البته سیستم گرمی و سردی توجیه های دیگری هم دارد که از حوصله این بحث خارج است.

 

لیستی از غذاهای سرد و گرم:

میوه ها و دانه های گرم : انجیر ، انگور ، بادام شیرین ، بادام کوهی ، به ، تخم خربزه ، توت (شاه توت) ، انواع توت ها ، خربزه ، هویج ( زردک) ، سیب ، شلغم ، کدو ، کنجد ، گلاب ، لوبیا قرمز . انبه ، بادام کاغذی ، بادمجان ، تخم شربتی ، بولاغ اوتی ، پرتقال ، پسته ، پونه ، پیاز ، پیه ( دمبه) ، ترب ، تره ، جعفری، دینارویه ، چای ، خردل ها ، خرما ، خرمالو ، دارچین ، روغن ، ریحان ، زرد چوبه ، زعفران ، زنجبیل ، زنیان ، زیتون ، زیره سیاه ، سیر ، شنبلیله ، فلفل ، فندق ، کرفس ، کشمش انگور سیاه ( مویز) ، کلم ، کنگر ، گردو ، گل سرخ ، لپه ، مرزه ، موسیر ، موم عسل ، نارگیل ، نخود ، نعناع ، عرق بهار نارنج ، هل .

غذاهای گرم : عسل ، نخود ، آب آبگوشت ، گوشت بوقلمون ، شیر میش ، گوشت غاز (پرنده) ، گوشت گوسفند ، گوشت مرغ خانگی ، گوشت مرغابی و اردک ، میگو (روبیان) ، گوشت بلدرچین ، گوشت کله ، جگر ، خورشت بادمجان ، خورش قورمه سبزی ، آبگوشت به ، آبگوشت کلم قمری ، آب شور ، کره ، خامه ، روغن ، نیمرو ، تخم مرغ ، گوشت بز ، گوشت آهو ، شیر شتر ، گوشت شتر ، گوشت شتر مرغ ، گوشت کبوتر ، کوهان شتر، گوشت گاومیش ، گوشت گنجشک ، گوشت لک لک ، نمک طعام ، گوشت اردک ، خورش فسنجان .

 

میوه ها و دانه های معتدل : برگ چغندر ، برنج ، تمشک ، چغندر ، عدس ، عناب ، گرمک ، گندم ، قهوه ، کاسنی ، کاهو ، موز   .

غذاهای معتدل : شیر گاو ، گوشت کبک ، گوشت کبک دری ، کوکو سبزی ، فرنی ، کوفته ، کشک بادنجان ، شیر برنج ، نان فطیر .

 

میوه ها و دانه های سرد : اسفناج ، آلو ، انار ، باقلا ، بالنگ ، بامیه ، خرفه ، خیار ، زردآلو ، کدو (تخم) ، کدو حلوایی ، گلابی ، هلو ، هندوانه ، ارزن ، ازگیل ، انار ترش ، تمبر هندی ، جو ، ذرت ، ریواس ، زرشک ، سرکه ، سنجد ، شاه بلوط ، گشنیز ، گیلاس ، لیمو امانی ، لیمو ترش ، لیمو شیرین ، ماش ، نارنج ، نشاسته ، ولیک ، سماق .

غذاهای سرد : پنیر ، شیر بز ، ماست ، دوغ ، مرغ ماشینی ، قره قروت ، ماهی ، کشک ، گوشت گاو   .

 

 

غذاهاي گرم باعث بهبود جريان خون، نگهداري گرماي بدن و افزايش قواي جنسي مي شوند. از نشانه هاي گرماي بيش از حد مي توان به جوش، تب، يبوست، بوي شديد ادرار، بالارفتن فشار خون و برافروختگي چهره اشاره نمود. در مقابل، غذاهاي سرد باعث تعديل اين علائم مي شوند. غذاهاي سرد براي افراد جوان كه بدن آن ها به طور نسبي گرم مي باشد مناسب است ولي مصرف بيش از حد آن مي تواند سبب ضعف، بي حالي و در افراد مسن باعث آرتريت، روماتيسم و رگ هاي دردناك شود. همچنين در طب سنتي خوراكي هاي سرد به عنوان موادي شناخته مي شوند كه خوردن آنها سبب رخوت، سستي، ضعف عمومي، رنگ پريدگي، بي حالي، كم حوصلگي، كاهش نيروي جنسي، پرخوابي و... مي شود.

    در اين زمينه مي توان گفت كه ممكن است بعضي از غذاها براي برخي افراد، گرم ولي براي افراد ديگر خنثي و حتي سرد باشد.

    به طور كلي فرآورده هاي حيواني، غذاهاي چرب و پرادويه به عنوان غذاهاي گرم و ميوه و سبزي جات به عنوان غذاهاي سرد شناخته مي شوند. بنابراين غذاهاي گرم داراي مقادير بالاتر انرژي، پروتئين و چربي نسبت به غذاهاي سرد هستند كه نيروي لازم جهت فعاليت هاي فيزيكي را فراهم مي كنند و در مقابل، غذاهاي سرد داراي محتواي بالاتر آب و انرژي پايين تري بوده و باعث تعديل غذاهاي گرم و فراهم كردن ويتامين و املاح ضروري مي شوند.

    اصولاخوراكي هايي مانند گردو، نارگيل، كاكائو، خرما، كنجد، گوشت شتر و گوشت كبوتر در گروه غذاهاي گرم و خوراكي هايي مانند هلو، هندوانه، توت فرنگي، جو، برنج و گوشت گاو به نام غذاهاي سرد شناخته مي شوند و برخي غذاها مثل شير، ماست گوسفندي، نان گندم، گوشت بره و... در گروه غذاهاي معتدل (نه گرم و نه سرد) دسته بندي مي شوند كه حالت و اثر متابوليسمي خاصي را چه در افراد گرم مزاج و چه در افراد سردمزاج ايجاد نمي كنند و به عبارتي سازگار با هر دو گروه مي باشند.براساس طب سنتي ايران هر فرد حالت و طبيعت مزاج بدن خود را نسبت به غذاهاي سرد و گرم تشخيص مي دهد و در مصرف آن ها رعايت اعتدال را مي نمايد تا دچار عوارض گوارشي و... نگردد.عدم هماهنگي بين مزاج و غذا (طبق اعتقاد طب سنتي ايران) موجب اختلال در اندام هاي داخلي مثل قلب و ريه شده و شخص احساس بيماري مي نمايد. امروزه با پيشرفت هاي پزشكي و كشف علت بيماريها اين عقايد كنار گذاشته شده و كمتر مورد استفاده قرار مي گيرند.

 

کلا سردی یا گرمی یک ماده غذایی از روی ph آن ماده بیان میشه.ph بالای 7 قلیایی در نتیجه طبع گرم و ph پایین 7 اسیدی در نتیجه طبع سرد است.ph خون انسان 7/3 است و باید ثابت بماند.نوع تغذیه ما باید طوری باشد که با توجه به طبعمان این ph را ثابت نگه داریم.

کتابهای خوبی در این ضمینه است.حتما استفاده کنید.مخصوصا اگر خدایی نکرده دچار بیماریهای خاص هستید.من تجربه اش را دارم.باور کنید که موثر تر از درمانهای شیمیایی است.

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و چهارم شهریور ۱۳۸۸ساعت 23:3  توسط احسان رضاپور  | 

خلاصه نظرات جناب مهندس خدادای در طب سنتی-قرآنی(3)

9.ماست

-  مضرات ماست: شب ادراري بچهها، زود انزالي آقايان، درد شديد دوران عادت خانمها، عصبي شدن، لك صورت و ريزش مو، ساييدگي استخوان، بيماري سرع،آرتروز، روماتيسم، كم كردن سيستم ايمني بدن و يبوست، ناراحتي عصبي، افسردگي،ريزشمو، موخوره، عرق دست و پا.

-  به جاي ماست از سالاد استفاده كنيد.

 - ماست را بصورت ماست چكيده، به همراه پونه كوهي، موسير و كاكوتي اضافه نماييد و بخوريد. البته،ماستي كه از حيواني كه در صحرا تغذيه كرده، تهيه شده باشد.

 - بچههايي كه به ماست علاقه زيادي دارند، مطلقا ماست ندهيد،دچار ناراحتيهاي مغزي ميشوند.

 - كساني كه دست و پا آنها عرق ميكند، چاي و ماست نخورند.

 - براي رفع ترس و اضطراب ،بچهها ماست و ترشي نخورند.

 

           

8.دهان و دندان

 - خوردن شكلات،پفك و چيپس،بيسكويت و ... باعث بروز لوزه سوم و خرابي دندانها ميشود.

-  رفع عفونت و دندان درد: از خوردن فرآوردههاي حيواني، پرهيز كنيد و روزي يك تا سه حبه سير را، بسته به سن افراد، به اندازه عدس خوب ريز كرده، 5/2 ساعت بعد از غذا، بدون جويدن با آب ببلعيد.

 - جلوگيري از ابتلا به عفونت دندان: سرديها را كم استفاده نموده و روزي چند بار ، با انگشت به نمك زده و دندانها را ماساژ دهيد.

-  براي درمان آفت دهان: عسل را روي آفت ماليده و روزي چند عدد سيب بخوريد.از غذاهاي ممنوعه پرهيز نماييد.  و يا ميتوانيد، عسل را روي سيب ماليده و آنرا به صورتي كه مدت زيادي در دهان بماند، جويده و بخوريد. اگر آفت در دهان زياد است و جويدن درد آور است ، ميتوانيد در آب سيب ، عسل ريخته، و آنرا جرعه جرعه بنوشيد، بطوريكه براي مدتي ، در دهان نگهداريد.

 - خمير دندان: پوست چوبي بادام را بر روي توري و شعله قرار داده و ذغال نماييد. ذغالها را آسياب نموده والك كرده و به آن نمك اضافه نماييد. مسواك زدن با اين ماده، دندانها سفيد و براق شده و هيچگاه خراب نميشود.

-  تركهاي روي زبان: به علت ترشي زياد ايجاد ميشود، كه براي رفع آن ترشي را حذف و غذاهاي لعابدار و ژلاتيني استفاده نماييد.

 

           

7.استخوان

 - غذاهاي مفيد براي استخوان: كشك،كنجد،بادام،پنير با گردو، انواع كلم،نور آفتاب، سبزيجات و ميوه جات با پوست.

-  غذاهاي مضر براي استخوان: چاي، انواع ترشي، ماست، مرغ،آب يخ،غذاهاي ساندويچي،سيب زميني، برنج سفيد، عدس، ميوهجات ترش و كال.

-  برنج را با شويد  يا زيره استفاده كنيد و سفيد نخوريد. ميتوانيد يك قاشق سبوس دوم به برنج اضافه نماييد و آبكش نكنيد.

 - سعي كنيد سويا استفاده نكنيد.

 - رفع كمر درد،ديسك كمر و آرتروز: هفتهاي سه بار ازسوپي كه داراي اين تركيبات است، استفاده نماييد: جو پوست كنده، يك عدد پاچه گوسفند، يك قاشق چايخوري زنجبيل ساييده، هويج و سبزيجات،ليمو ترش تازه و روغن زيتون.

 - كساني كه ناراحتي استخوان دارند،حتما روغن زيتون استفاده كنند.

-  غذاهاي اسيدي باعث از بين رفتن ديسك بين مهرهها ميشود.

-  چاي، لبنيات، گوشت سفيد و ترشي نخوريد تا به پوكي استخوان دچار نشويد .

 - خانمها با نديدن نور آفتاب و يا زدن كرم ضد آفتاب ، دچار پوكي استخوان ميشوند.

-  علاج ورم زانو و درد غوزك پا: 2 تا 3 عدد زرده تخم مرغ محلي ، 3 قاشق مرباخوري زردچوبه، 3 قاشق مرباخوري آرد را خوب مخلوط نموده و محل ورم را تميز نموده تا چهار روز اين مخلوط را روي آن ببنديد.

-  كاهش دردهاي استخواني: هفتهاي سه بار گوشت تازه راسته گوسفند را كباب كرده و با ليمو ترش، روغن زيتون و سبزي گرم(نعنا،ترخون،مرزه و...) استفاده شود.

 - كاهش درد شديد كمر: به اندازه كف دست دمبه گوسفند به ضخامت يك سانتي متر، 10 عدد خرما(رطب) بدون هسته و يك قاشق مرباخوري زنجبيل ساييده. خرما و زنجبيل را مخلوط كرده روي دمبه پهن نماييد. سپس محل گودي كمر را تميز كرده دمبه را روي آن قرار داده و به مدت 48 ساعت ببنديد، اينكار را تا سه مرتبه تكرار نماييد.

 - براي دردهاي استخواني از دم كرده دارچين و زنجبيل استفاده نماييد.

-  درمان سياتيك: روزي 2 تا 3 ليوان آب زرشك استفاده شود. يكي از علتهاي سياتيك، خوردن چاي و ماست زياد است.

 - مفيد براي رماتيسميها و افراد داراي درد مفاصل: مواد زير را آسياب نموده و در كپسول ريخته و روزي 2 تا 3 كپسول ويا 2 قاشق چايخوري بعد از غذا بخورند: زعفران 1 مثقال، سورنجان 50 گرم، خولنجان 50 گرم، زنجبيل 50 گرم، دارچين 50 گرم،هل 5 مثقال.

 - لبنيات براي خانمهاي يائسه و يا كساني كه پوكي استخوان دارند: بادام 100گرم، گردو 100گرم، فندق 100 گرم، پسته 100 گرم، كنجد با پوست 100 گرم،پونه كوهي 100 گرم، زنيان 50 گرم، زيره سياه 50 گرم، زيره سبز50گرم، رازيانه25گرم، سياهدانه25گرم، جوز هندي 50گرم،كشك500گرم و مقداري زعفران. همه را آسياب و مخلوط نموده و استفاده ميكنيد.

- ادويه ها مفيد براي افراد رماتيسمي: زعفران، زنجبيل، خولنجان، هل، دارچين،...

 

           

6.روش صحيح نوشیدن آب

يك ليوان آب را نيم ساعت قبل از غذا  ويك ليوان را5/2 ساعت بعد از غذا بخوريد.هر ليوان آب را در سه جرعه بنوشيد و بين هر جرعه يك نفس بكشيد.

- بين غذا آب نخوريد و آب را يكدفعه سر نكشيد.

 

           

5.چند نکته

 -كساني كه دچار بيماري ميشوند، خودبخود به غذاهايي علاقهمند ميشوند كه بيماري را شدت ميدهد. در هنگام سلامت بدن آنچه را كه هوس كرد بخوريد ولي در هنگام كسالت هر چه بدن هوس كرد، عكس آنرا عمل نماييد.

 - افراد بيمار از فرآوردههاي حيواني استفاده نكنند. گوشت باعث درد زياد در بيمار ميشود.

 - بيشترين پتاسيم در ته خيار است و براي اينكه تلخي آن مشخص نباشد ،خيار را از ته بخوريد.

-  هورمونهاي تزريق شده به مرغدر بال و پوست آن جمع ميشود، از خوردن آنها جدا پرهيز نماييد.

 - خوردن انجير و زيتون، از ابتلا بهبيماريهايگوارشيجلوگيريكرده و باعث كاركرد خوب روده ميشود.

 - انجير و زيتون را در برنامه غذايي خود بگنجانيد تا هيچگاه بيمار نشويد.

-  خوردن نوشابه و آب يخ با غذا باعث قلنج روده ميشود و درمان آن خوردن انجير ميباشد.

 - به بچههاي در حال رشد، كشمش و مويز بدهيد.

 - براي رفع سرطان غذاهاي گياهي بهترين است و استفاده از فرآوردههاي حيواني مناسب نميباشد.

-  براي رشد بچهها، غذاهاي زير را حذف كنيد: شيريني،چاي و سرخ كردني.

-  دير خوابيدن در شب و دير بيدار شدن در روز، باعث كوتاهي عمر ميشود.

-  در آزمايشگاه براي كشت ميكروب از مواد زير استفاده ميكنند: آب گوشت، شكلات، بلادونا، خون و آگار .

 - از دو مكان هرگز خريد نكنيد: قنادي و ساندويچي.

 

           

4.يبوست

 - تشخیص یبوست: غذا نبايد بيشتر از 24 ساعت در معده توقف نمايد،در صورت توقف بيشتر، فرد دچار يبوست ميباشد.ممكن است فردي روزانه يكبار دفع داشته باشد ولي بصورت خيلي سفت باشد كه در آنصورت آنهم، يبوست است. براي تشخيص يبوست، يك حبه سير را پوست گرفته و بلعيده، اگر تا 24 ساعت دفع شد فرد يبوست ندارد، ولي بيش از آن فرد دچار يبوست ميباشد.

 - انگل به سراغ كساني ميآيد كه يبوست دارند.

 - دانه همه ميوهجات ضد انگل است.

 - بوي بد دهان نشانه يبوست ميباشد.

-  بچههايي كه پرخاشگر هستند، يبوست دارند.

 - رفع يبوست: خورشت آلو با اسفناج هفتهاي 2 بار، سيرابي هفتهاي 2 بار و سوپ جو با پاچه گوسفند مفيد است.

 - بچههاي زير 2 سالي كه دچار يبوست ميشوند، بهترين چيز برايشان شيرخشت، ترانجبين و انگبين است.

 -براي رفع يبوست از انجير استفاده نماييد.

 - ام الامراض و منشا تمام بيماريها، سرماخوردگي و يبوست ميباشد.

 

           

3.غذاهاي ممنوعه

برای حفظ سلامتی خود از خوردن غذاهای زیر جدا پرهیز نمایید:

چاي، قند وشكر، هر چيزي كه با قند و شكر تهيه مي شود، شيرينيجات قنادي، سرخ كردني، فريز شده، زودپز شده، سس، رب، شور، ترشيجات، سركه، نمك زياد،ماست و لبنيات، مرغ و تخم مرغ ماشيني، غذاهاي چرب و پرحجم، آش رشته، گوشت زياد، ادويهجات زياد، ماكاروني و لازانيا، كليه غذاهاي ساندويچي، دوغ و نوشابه، آب يخ، بستني، تنقلات مصنوعي (شكلات، پفك، آدامس، بيسكويت و...)، قهوه، نسكافه، غذاي پخته شده با مايكروفر، همراه غذا مايعات خوردن ،تند و سريع غذا خوردن.

 

           

2.هفت اصل پيشگيري

 -تا زمانيكه گرسنه نشدهايد، سر سفره ننشينيد.

 - كمي قبل از سير شدن، دست از غذا بكشيد.

 - شب ،هنگام خواب، اجابت مزاج انجام دهيد.

 - زمانيكه سالم و شاداب هستيد، از مزهها، هرچه هوس كرديد، ميل كنيد.

-  هنگام كسالت، هرچه هوس كرديد، ميل نكنيد.

 - هنگام كسالت، هرچه هوس كرديد، عكس آنرا ميل كنيد.

-  هنگام صرف غذا، اولين لقمه كه در دهان گذاشتيد، اگر احساس خوبي نداشتيد، آن غذا را نخوريد تا اشتهاي شما باز شود.

            

+ نوشته شده در  چهارشنبه هجدهم شهریور ۱۳۸۸ساعت 16:59  توسط احسان رضاپور  | 

خلاصه نظرات جناب مهندس خدادای در طب سنتی-قرآنی(2)

            

14.کلیه

 - يكي از عوامل مهم آسيب رساننده به كليه رنگ مو است.

-  غذاهاي مضر براي كليه: غذاهاي ساندويچي، شيرينيجات قنادي،غذاهاي تبليغي، غذاهاي رستورانها، نوشابه، ماست، چاي، انواع دارو( خصوصا آنتي بيوتيك جنتامايسين) وآب يخ.

-  غذاهاي مفيد براي كليه: آب، كاهو، سيب درختي( با پوست و دانه) ، مغز بادام خام، ليمو ترش تازه، انجير، عسل، خيار( خيار درختي استفاده نكنيد)

 - استفاده زياد از آنتي بيوتيكها باعث از كار افتادگي كليهها ميگردد.

 - علامت اشكال در كليه ضعف و خستگي است.

-  آب يخ باعث ايجاد شوك در كليهها و كبد ميگردد.

-  غذاهايي استفاده كنيد كه هم دماي بدن باشد.

 - اولين چيزي كه كليه را از كار مياندازد،چاي است.

 - سرماخوردگي و فشار رواني براي كليهها بسيار مضر ميباشد.

-  هندوانه :هندوانه كليه، حالب،مثانه و پروستات را شستشو ميدهد.

-  كساني كه مشكل پروستات دارند ،هندوانه را با پوست و دانه بخورند.

 - كساني كه ديابت دارند، در سالاد پوست هندوانه رنده كرده ،مصرف نمايند.

-  نفخ معده بعد از خوردن هندوانه با خوردن كمي از پوست آن بر طرف ميشود.

 - پوست هندوانه كار رانيتيدين را انجام ميدهد و براي نفخ معده و كساني كه ديابت دارند بسيار مفيد است.

- خربزه: خربزه آلرژي ايجاد نميكند.

 - خربزه بهترين دارو براي سيستم كليه، مثانه و مجاري ادرار است. پوست آن شستشو ميدهد، مغز آن غذاست، پوشالش سنگ شكن است و دانههاي آن بسيار مفيد است.

-  كساني كه سنگ كليه دارند، دانههاي خربزه و پوست آنرا خشك نموده و آسياب كرده و استفاده نمايند، بسيار مفيد است.

 - پوست خربزه ادرار آور است و براي كساني كه مايعات بدن آنها خوب دفع نميشود، بسيار مفيد است.

 - مغز خربزه بهترين غذا براي كساني است كه طبع سردي دارند و بيماريها را مشخص كرده و نشان ميدهد.

-  پوشال خربزه براي شكستن سنگ كليه،بسيار مفيد است. با رژيم خربزه در يك هفته ، سنگهاي كليه دفع ميشود.

-  علائم كم خوني: بياشتهايي،سرگيجه، رنگ و روي زرد، بيحوصلگي، بينشاطي، خوابآلودگي و سردرد كه يكي از علل كم خوني، وجود مشكل در كليه ميباشد.

- رفع درد كليه: دم كرده پونه كوهي و آويشن شيرازي،براي كساني كه درد شديد كليه، ناراحتي كليه و عفونت دارند و همچنين براي كساني كه ماهيچههاي كليه آنها سرما خورده و درد شديدي دارند ، بسيار مفيد است.

           

13.گوش

 - غذاهاي مفيد براي گوش: خوردن مايعات بجز چاي، سبزيجات و ميوهجات.

-  غذاهاي مضر براي گوش: غذاهايي كه خون را غليظ ميكنند مانند ماست و ماكاروني.

 - رفع گوش درد اطفال: آب پياز را روي پنبه ريخته و در گوش ميگذاريد، در عرض 2 تا 3 ساعت، آرام ميگيرد. اگر درد ساكت نشد، يك قاشق چايخوري روغن زيتون را گرم نموده و در گوش ميريزيد و درد ساكت ميشود.

-  رفع وزوز گوش: كساني كه دچار وزوز در گوش ميشوند به علت غلظت خون است، كه بايد از خوردن نوشابه با غذا، آب يخ و غذاهاي چرب و غذاهاي تبليغي( پفك، شكلات، ماكاروني، پيتزا، ساندويچها و...) بپرهيزند. براي رفع وزوز گوش، سه روز ماست و چاي و موارد فوق را نخورند و روزي شش ليوان  آب كه در هر ليوان يك قاشق آب ليمو ترش تازه باشد، را به روش صحيح استفاده نمايند.

 - رفع صداي گوش: اگر بر اثر ناراحتي اعصاب، گوش آسيب ببيند و صدا دهد، براي رفع آن ، ماست و چاي و غذاهاي تبليغي نخوريد و روزي شش ليوان آب به روش صحيح نوشيده، غذا را خوب بجويد و پرخوري نكنيد.

 - از گوش پاك كن استفاده نكنيد وگوش را با مواد شيميايي شستشو ندهيد.

 - قبل ازحمام، يك قطره روغن بادام تلخ در گوش چكانده و يكساعت بعد پاك كنيد.

 - براي رفع خارش گوش، غذاهاي ممنوعه را نخوريد.

 - گرفتگي دو گوش، به علت عصبي بودن، غلظت خون، چربي خون يا يبوست است.

 

           

12.بینی

 - رفع گرفتگي مخاط بيني: نصف استكان عرق نعنا و يك قاشق مربا خوري عسل ، به شكل محلول در آيد، محلول را در ظرفي در بسته كه داراي قطره چكان است بريزيد. در هنگام گرفتگي مخاط بيني، پنج قطره، هر قطره به فاصله يك دقيقه در بيني ريخته، مخاط بيني باز ميشود. براي كساني هم كه سينوزيت دارند ،اين محلول مفيد است.

           

11.چشم

-  ويتامين آ براي چشم مفيد است. تمام گياهاني كه داراي رنگ زرد هستند،مانند هويج، كدوتنبل،گوجه فرنگي، و... داراي اين ويتامين ميباشند.

-  بهترين دارو براي چشم، آب ليمو ترش تازه است. در آب جوشيده چند قطره آب ليمو ترش ريخته و چشم را با آن شستشو دهيد.

-  غذاهاي مضر براي چشم: چاي،ماست، آب خوردن بين غذا، تنقلات(پفك،چيپس،...)،ماكاروني، غذاهاي ساندويچي،شيرينيهاي قنادي.

-  غذاهاي مفيد براي چشم: نوشيدن 6 ليوان آب در روز به روش صحيح،سوپ جو هفتهاي يكبار، خوردن سالاد قبل ازغذا، خوردن3 عددسيب باپوست ودانه، جويدن خوب غذا، كم خوردن گوشت.

 - يبوست بدترين چيز براي چشم است. بچههايي كه يبوست دارند ، عينكي ميشوند و دهانشان بو ميدهد و اينطور بچهها اكثرا بيقرار،ناآرام و عصبي هستند.

 

           

10.چند نکته

 - مايعاتي را بخوريد كه رنگ ادرار را تغيير ندهند.

-  داغي كف پا: كساني كه كف پاي آنها داغ ميشود، سه روز چاي نخورند و به جاي آن به روش صحيح آب بنوشند، چنين افرادي دچار يبوست ميباشند.

 - پوكي استخوان از زانو درد شروع ميشود.

 - كلسيم را با فسفر مصرف كنيد، مثلا پنير با گردو.

-  پنير را در شب استفاده كنيد نه صبح.

-  به جاي پنير پاستوريزه، از پنير محلي كه مطمئن است ، استفاده نماييد.

-  براي بالارفتن ضريب هوشي بچهها درشب امتحان پنير باگردو به همراه نعنا يا پونه و پياز بدهيد.

-  هميشه در شب، در تاريكي مطلق بخوابيد و از چراغ خواب استفاده نكنيد.

 - كساني كه پوستي تيره و جوش صورت دارند ،با غذا پياز بخورند.

 - پياز داراي گوگرد است و باعث رقيق شدن خون و افزايش هوش ميشود.

 - كساني كه دچار افسردگي ميشوند، به هيچ وجه عدس نخورند.

-  سوسيس و كالباس باعث افسردگي و پريشاني در خواب ميشود.

-  خوردن زياد كشك باعث خرابي پوست ميشود.

 - براي جلوگيري از ريزش مو و براي داشتن پوستي سالم و شاداب،شير بادام بنوشيد. شير بادام محتوي مغز بادام، آب و عسل ميباشد.

 - براي سه عضو بدن هيچگاه دارو استفاده نكنيد: چشم،گوش و بيني.

 

            

+ نوشته شده در  چهارشنبه هجدهم شهریور ۱۳۸۸ساعت 16:57  توسط احسان رضاپور  | 

خلاصه نظرات جناب مهندس خدادای در طب سنتی-قرآنی(1)

. بیماریهای زنان و زایمان

بيماريهاي زنان:

-  غذاهاي سرديبخش باعث درد رحم و درد دوران پريود ميشود و براي رفع درد، دم كرده زنجبيل و دارچين مفيد است.

-   رفع لك بيني و هیستركتومي: براي خانمهايي كه لك بيني دارند و يا در يائسگي خونريزي دارند، و ياكساني كه بايد رحمشان را در آورند( هیستركتومي)، شربت يك ليوان آب هويج را با يك قاشق عسل، درست كنند و روزي 2 تا 3 بار اين شربت را بنوشند. ميتوانند يك قاشق مرباخوري بذر يونجه تميز شده و آسياب شده را با شربت استفاده نمايند. اين افراد،آب زياد، ترشيجات، لبنيات، جعفري، سير، پياز، كنجد و زعفران نخورند.

-  دل درد: خانمهايي كه داراي طبع سردي هستند گاهي رحمشان سرد شده و دل درد ميگيرند، و يا خانمهايي كه در دوران پريود دچار درد زير ناحيه شكم ميشوند، يك قاشق غذا خوري پودر دانه خربزه (دانهها را خشك نموده و آسياب كرده و الك نمايند) را در يك ليوان آب با كمي عسل هم زده و بخورند، اين ناراحتي از بين ميرود.

-  خانمها براي رفع درد مدت پريود ميتوانند باحذف زعفران از دمكرده دارچين و هل استفاده نمايند.

- علت افتادگيرحم ومثانه، يبوستاستو بهترين درمان براي اين افراد، رعايت رژيم پاكسازيست.

 -  رفع عفونت ادراري و زخم واژن: يك هفته از فرآوردههاي حيواني استفاده نكرده و روزي 2 بار، با نصف ليوان آب و عسل ( آب جوشيده سرد شده را با عسل طبيعي شربت كرده، يكبار صبح قبل از صبحانه،و يكبار شب قبل از خواب) خودشان را بشويند.

-  خوردن قند و شكر و شيرينيجات قنادي باعث كيست در خانمها ميشود.

 - دم كرده پونه كوهي و آويشن شيرازي براي خانمهايي كه درد شديد پريود دارند، مفيد است.

-  علت دردهاي پريود در دخترها، خوردن پفك، شكلات ، ماست و... ميباشد.

-  دخترهايي كه پريود ميشوند به هيچ وجه ترشيجات و مواد ترش مانند قره قروت استفاده نكنند كه باعث درد شديد ميگردد.

-  در دختران خوردن شكلات ايجاد كيست تخمدان و خوردن چاي باعث كيست پستان ميشود.

-  اكثر خانمها دچار كمبود آهن هستند كه علت آن خوردن چاي و صحبت كردن زياد است.

-  خانمهايي كه ماست و ترشي زيادي ميخورند و يا عصبي هستند، عادات ماهانه آنها بهم ميريزد.

-  علت تنظيم نبودن عادات ماهيانه خانمها، فعاليتهاي فيزيكي و ناراحتيهاي عصبي است كه با تنظيم اين دو مورد مشكل حل ميشود.

-  رفع عفونت و زخم واژن در خانمها: دو قاشق مرباخوري(100گرم) رازيانه، به همراه دو قاشق غذاخوري گل ختمي سفيد با سه ليوان آب دم كرده و با عسل، هر روز بخورند. اين كار را دو هفته ادامه دهند ، مشكل حل ميشود.

-  براي درمان كيست تخمدان، تا 40 روز از فرآوردههاي حيواني پرهيز شود، خود بخود كيست از بين ميرود.

نازايي:

-  شربت دانه خربزه و عسل براي آقايان اسپرم ساز است.

-  در انگور( كشمش و مويز) قندي است كه غذاي اسپرم است و كساني كه ناتواني جنسي دارند برايشان مفيد است.

-  كشمشي استفاده كنيد كه در سايه خشك شده باشد و تيزابي نباشد.

- انگوري كه كمي پوست آن چروكيده شده، بهترين غذاي اسپرم است.

 - كساني كه دچار عدم تعادل جنسي هستند، و كساني كه مشكل نازايي دارند و ميخواهند بچهدار شوند، روزانه يك پياله جوانه گندم استفاده نمايند.

ـ كساني كه ميخواهند باردار شوند از خوردن هويج، خودداري نمايند. هويج نازايي ميآورد.

           

16.معده

 - كساني كه ميخواهند هميشه شاد باشند، كبد و كليه را سالم نگهدارند، و براي سالم نگه داشتن آنها، بايد معده را سالم نگه داشت.

 - براي رفعناراحتيمعده، غذاكم بخوريد، غذا راخوب بجويد وآب را به روشصحيح استفاده نماييد.

-  نمك زياد ،موسين معده را از بين ميبردو باعث زخم معده ميشود.

-  زخم اثني عشر: براي درمان زخم  اثني عشر،روزي سه قاشق عسل با موم بخوريد.

-  نفخ معده: مواد شيرين باعث نفخ معده ميشود.براي رفع نفخ معده، زنيان را آسياب نموده، يك قاشق چايخوري بعد از غذا بخوريد. به علت تلخي، زنيان را در كپسول بريزيد و بخوريد.

-  براي رفع نفخ و ترشي معده، دوبار انگشت را در نمك زده و بچشيد، مشكل در يك دقيقه برطرف ميشود.

-  منشا ميگرن گوارشي است، كساني كه ماكاروني، چاي، شيرينيجات قنادي، سرخكردني، پنير استفاده ميكنند، دچار سردرد ميشوند. اين مواد در روده بزرگ به الكل تبديل شده و ايجاد سر درد ميكنند.

-  كساني كه ميگرن دارند، شيريني،مواد شيرين و چاي شيرين نخورند.

-  بچههايي كه در درس خواندن كند هستند، ناراحتي گوارشي دارند.

-  در روزسه وعده غذا بخوريد و بين غذا فقط ميوه بخوريد.

 - براي جلوگيري از چاق شدن ، سالاد را قبل از غذا بخوريد.

-  هميشه 3/2 معده را پر كنيد و 3/1 آن را خالي نگهداريد.

 - استراحت بعد از غذا: بعد از غذا دراز كشيده، دستها را زير سر گذاشته و پاي راست را روي پاي چپ قرار دهيد و به همين صورت 10 دقيقه بدن را آرام نموده و به چيزي فكر نكنيد، نفس عميق بكشيد و سعي كنيد خوابتان نبرد.با اين كار احساس سبكي به شما دست ميدهد.

-  بيماري آسم كودكان وجود ندارد، بلكه ناراحتي معده دارند و براي رفع آن، غذاهاي تبليغي، ماست، شير و آب با غذا نخورند.

           

15.کبد

-  كبد در سمت راست بدن، زير دنده قرار دارد، و مركز ثقل بدن است.

-  غذاهاي مضر براي كبد: غذاهاي فريز شده،زودپز شده، ترشيجات، رب، سس، نمك زياد، چاي، ادويهجات تند، غذاهاي ساندويچي، شيرينيجات قنادي، پيتزا، غذاهاي تبليغي(پفك، چيپس، شكلات،بيسكويت...)،گوشت زياد، سرخكردني، تخم مرغ، غذاهاي چرب و پر حجم، سير داغ، پياز داغ، ماست، خوردن مايعات همراه غذا.

-  غذاهاي مفيد براي كبد: آب، ميوهجات، سالاد(كاهو، خيار، هويج، جوانهها)، ليمو ترش تازه، سوپ جو هفتهاي يكبار به همراه آلو بخارا، استفاده 2 تا 3 قاشق عسل بصورت شربت عسل، استفاده از ترشيجات طبيعي( زرشك، شاتوت،...)، انواع مركبات، توت فرنگي، هويج، روغن زيتون ،عناب، بالهنگ و خاكشير.

 - كساني كه كبد آنها مشكل دارد تا چهل روز از خوردن غذاهاي سرخكردني و فرآوردههاي حيواني پرهيز كنند.

 - اگر كبد دچار اشكال شود، فرد دچار افسردگي، نگراني، اضطراب، خمودگي، بيحالي، چهرهدرهم كشيده، چهره رنگ و رو پريده، چهره تيره، ديدن كابوس و گوشهگيري ميشود.

-  هميشه شبها به سمت راست بخوابيد.

 - از علائم اشكال در كبد، يبوست و پف كردن زيرچشم پس ازبيدارشدن، ريزشموو وجود لك در صورت.

 - تب خال: به علت كمبود ويتامين در بدن، و يك شوك عصبي، كبد دچار مشكل شده و فرد تبخال ميزند.

 - دم كرده پوست سيب براي تب خال بسيار مفيد است.

 - اكثر بيماريهاي پوستي در ارتباط با كبد است.

 - غذا را سرخ نكنيد كه باعث فشار بر كبد و عصبي شدن شما ميشود.

 - شاتوت بهترين دارو براي انواع هپاتيت است.

-  يك نوشيدني مفيد براي كساني كه كبد آنها مشكل دارد: تركيبي از آب ليمو شيرين، آب ليمو ترش، آب نارنج، آب پرتقال و آب سيب. اگر كساني نميتوانند ترشيجات بخورند: يك ليوان آب سيب با آب يك عدد ليمو ترش تازه.

-  بهترين دارو براي كبد: هويج، روغن زيتون، ليمو ترش تازه و توت فرنگي.

-  يك غذاي مفيد براي كبد: پوره كدو حلوايي و هويج، كدو حلوايي و هويج را بخار پز نموده و سپس رنده ميكنيم، ليمو ترش تازه و عسل را به آن اضافه مينماييم، پوره آماده ميشود.- اين پوره براي بچههايي كه ناآرام و عصبي هستند، مفيد است.

 - اضطراب، ناراحتي، ترس و عصبانيت آنزيمهاي كبد را بالا برده و شخص را بيمار ميكند، براي پائين آوردن آن، انار بهترين درمان است.

 - افراد لاغر مشكل كبدي دارند، اگر بر طرف شود چاق ميشوند. غذا را خوب بجوند و با غذا ماست و آب نخورند.

 - قارچ پوستي: نشانه ناراحتي كبدي است، براي رفع آن، پوست را بايد با روغن كنجد ماساژ داد و غذاهاي موافق مزاج خورد.

 - ناراحتيهاي پوستي: يا از گرمي ايجاد ميشود و يا از سردي، كساني كه ناراحتي كبدي دارند و يا صفراي بالايي دارند بر روي كتف آنها و يا پشت كتف جوش ميزند ولي كساني كه از سردي دچار ناراحتي پوستي ميشوند، پوست خشك شده ، خارش زيادي داشته و ترك ميخورد و خون ميآيد.

 - ترك پاشنه پا: نشانه اشكال در كبد است. خورشت آلو، اسفناج، سيرابي، انار، پاچه گوسفند، زرشك و عناب استفاده شود.

            

+ نوشته شده در  چهارشنبه هجدهم شهریور ۱۳۸۸ساعت 16:56  توسط احسان رضاپور  | 

یک رسم بد

سلام و عرض ادب و احترام خدمت شما

یک رسم بدی که الان مد شده  مربوط به این مراسم عروسی ما ایرانی هاست.

وقتی میریم عروسی (مخصوصا" از این عروسی با کلاسها)  بعد از کلی بزن و بکوب و حرکات موزون موقع شام صاحب عروسی همه رو دعوت میکنه به میز شام و دور از جون شما با یک بی احترامی خاصی همه رو عین گله به سمت میز میرونه و بعد باید همه باید روی پا باشند و عین زندانی ها که جا واسه ایستادن نیست تنگ هم ایستاده شام بخورند.

توی بشقاب اکثر اینها را نگاه کنید 6 مدل غذای مختلف مثل جوجه و کباب و فسنجون و دلمه و..  که هیچ ربطی به هم نداره گذاشتند و بعدش نوبت دسر و نوشابه... این معده بدبخت میشه میدان کارزار.

بعدش هم نوبت رقص چاقو و ادامه برنامه بزن و بکوب و صرف کیک و بعدش بدن حسابی عرق میکنه !!!!بعد ساعت 2 شب موقع خواب  تا صبح باید پشتک وارو بزنیم بلکه این مخلوط غذاهای بی ربط با هم بتونند توی معده جا باز کنند

توی باطن قضیه که میریم خیلی وحشتناکه...شما ظرف یک شب فشاری که به معده وارد میکنید معادل تحمیل یک شوک سنگین وزنه 220 کیلوگرمی به بدن هستش که لااقل یک هفته طول میکشه معده با این عدم تناسب کنار بیاد. بعدش هم مشکل یبوست و تخریب مزاج..فرداش عمرا" بشه رفت دستشوئی.

جالبه اکثر ما ایرانی ها این موضوع رو میدونیم..ولی لامصب وقتی چشم آدم به میز شام میافته کنترل کامل از دست میره.

یادتون باشه توی مهمانی ها حتما" از صرف  دو نوع غذای گوشت سفید و قرمز توام خودداری کنید. روی گوشت سفید سس مایونز و نوشابه گازدار نخورید. اگر خورشت برمیدارید از خوردن جوجه کباب صرف نظر کنید. باور کنید این عدم تناسب  عین یک پتک سنگین به معده میمونه .

گردآوری: از سایت طب سنتی ایرانیان

+ نوشته شده در  دوشنبه شانزدهم شهریور ۱۳۸۸ساعت 16:47  توسط احسان رضاپور  | 

آنچه در مورد نوشابه نمی دانیم!!

وقتی یک نوشابه می خورید، چه اتفاقی میافتد؟

۱۰ دقیقه بعد: 10 قاشق چایخوری شکر وارد بدنتان میشود. میدانید چرا با وجود خوردن این حجم شکر دچار استفراغ نمیشوید؟ چون اسید فسفریک، طعم آن را کمی میگیرد و شیرینی اش را خنثی میکند.

۲۰ دقیقه بعد: قند خونتان بالا میرود و منجر به ترشح ناگهانی و یکجای انسولین میشود. کبدتان شروع میکند به تبدیل قند به چربی تا قند خون، بیشتر از این بالا نرود.

۴۰ دقیقه بعد: حالا دیگر جذب کافئین کامل شده؛ مردمکهایتان گشاد میشود، فشار خونتان بالا میرود و در پاسخ به این حالت، کبدتان قند را به داخل جریان خون رها میکند. گیرندههای آدنوزین مغز حالا بلوک میشوند تا از احساس خواب آلودگی جلوگیری کنند.

۴۵ دقیقه بعد: ترشح دوپامین افزایش پیدا میکند و مراکز خاصی در مغز، که حالت سرخوشی ایجاد میکنند، تحریک میشوند. این همان مکانیسمی است که در مصرف هروئین منجر به ایجاد سرخوشی میشود.

بعد از ۶۰ دقیقه: اسید فسفریک موجود در نوشابه، داخل روده کوچک، به کلسیم، منیزیم و روی میچسبد. متابولیسم بدن افزایش پیدا میکند. میزان بالای قند خون و شیرین کننده های مصنوعی، دفع هرچه بیشتر کلسیم را از طریق ادرار باعث میشوند.

مدتی بعد: کافئین در نقش یک داروی مدر (ادرارآور) وارد عمل میشود. حالا دیگر کلسیم و منیزیم و رویی که قرار بود جذب بدن شود، بیش از پیش از طریق ادرار دفع میشود و به همراه آن مقادیر زیادی آب، سدیم و دیگر الکترولیتها نیز از دست میرود.

مدتی بعدتر: کم کم آن غوغایی که در بدنتان ایجاد شده بود فروکش میکند و نوبت به افت قند میرسد. در این مرحله یا خیلی حساس و تحریک پذیر میشوید یا خیلی کرخت و بیحال. حالا دیگر تمام آن آبی را که از طریق نوشابه وارد بدن خود کرده بودید، دفع کرده اید؛ آبی که میشد به جای اسید و کافئین و شکر، حاوی مواد مفیدی برای بدنتان باشد. تا چند ساعت بعد اثر کافئین هم از بین میرود و شما هوس یک نوشابه دیگر میکنید.

+ نوشته شده در  دوشنبه شانزدهم شهریور ۱۳۸۸ساعت 16:47  توسط احسان رضاپور  | 

آشنایی مختصر با ویتامین ها

ویتامین آ: بدن انسان به طور متوسط در هر شبانه روز به 5000میلی گرم ویتامین آ نیاز دارد.

در مواد غذایی زیر موجود است: جعفری،هویج،اسفناج،شاهی،کدو،کاهو،گوجه.زردآلو.جگر انواع حیوانات.روغن کبد ماهی.کره.شیر.آووکادو.

فوائد: ضد شبکوری بوده و در معالجه بیماری های چشمی کمک می کند.استقامت بدن را در برابر عفونتهای ریوی تقویت می کند.سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.د.ران بیماری ها را کاهش می دهد.در برطرف نمودن لکه های پوست کمک می کند.در رشد و نگهداری استخوانها،پوست و مو و دندان ها و اثه ها کمک می کند.در معالجه نفخ و ازدیاد فعالیت غده تیرویید اثر می گذارد.در داخل بدن مخاط های مرطوب مانند:دهان، بینی،گلو و ریه ها را حفظ می کند.پوست بدن را نرم و شاداب و از بروز بیماری های پوستی جلوگیری می کند.باعث پایین آوردن کلسترول مضر می گردد.در ساخت هورمون پروژسترون نیز شرکت دارد.در مقابل آلودگی هایی که منجر به سرطان می شوند بدن را حفظ نموده و نسوج پوششی انسان را ترمیم می کند.بدن را از سرماخوردگی،آنفلوانزل،عفونت کلیوی و مثانه و انساج پوششی محافظت می کند.

انواع بیماری حاصل از کمبود: آسم،ناراحتی های پیش از عادت ماهیانه،مشکلات تولیدمثل،سوءتغذیه،کم خونی،لاغری،ذات الریه،سنگ کیسه صفرا،نقص رشد و نمو،ورم کردن پا و قوزک ها،لب شکری شدن،تولید سنگ مثانه و سنگ کلیه،انواع ناراحتی های مربوط به چشم ها بیانگر کمبود ویتامین آ در بدن هستند.

 

 

ویتامین ب1(تیامین):  بدن انسان به طور متوسط در هر شبانه روز به 1.5 میلی گرم ویتامین ب1 نیاز دارد.

در مواد غذایی زیر موجود است: ماءالشعیر،نخود،لوبیا،عدس،گندم،هویج،جو.سیر.جگر.برگ تربچه.تخم مرغ.جوانه گندم.سویا.پرتقال.

فوائد:به دلیل اثرات آن روی سیستم اعصاب و طرز تلقی روانی،به عنوان ویتامین روحیه شناخته شده است.این ویتامین به عنوان ویتامین اخلاق نیز نامیده می شود.به رشد بدن کمک می کند.در هضم مواد تغذیه ای مخصوصا هضم کربوهیدرات ها کمک می کند.سیستم عصبی،عضلات و عملکرد قلب را نرمال نگه می دارد.عوارض زونا را کم کرده و به درد بعد از جراحی دندان کمک می کند.باعث قدرت یادگیری و رشد و توانایی فکری می شود.کاهش و بهبود تهوع.بهبود اختلالات ذهنی اختلال حواس.مانع چربی و گرفتگی جدار شریان ها می گردد.موجب پیشرفت نمو و پیدایش اشتهای طبیعی می شود.

انواع بیماری حاصل از کمبود: بری بری،ضعف عصبی،افسردگی،ضعف بدن،سوءتغذیه،کمبود این ویتامین اولین عاملی است که از طریق کبد،باعث می گردد تا هورمون های زنانه به سرطان رحم تبدیل شود.

 

 

ویتامین ب2(ریبوفلاوین): بدن انسان به طورمتوسط در هر شبانه روز به 1.7 میلی گرم ویتامین ب2 نیاز دارد.

در مواد غذایی زیر موجود است: شاهی،گندم،کلم.تخم مرغ.شیر.اسفناج.دل.قلوه.سیر.زعفران.

فوائد: به رشد و بازسازی بدن کمک می کند.به سلامت چوست،ناخن و مو کمک می کند.در برطرف کردن خستگی چشم ها کمک می کند.در سوخت وساز کربوهیدرات ها،چربی ها و چروتئین کمک می کند.برای پیشگیری از تشنج و نتفس سلولی.رشد و ترمیم بافت های بدن.مولد گلبول های قرمز بوده،مقاومت بدن را زیاد و سلول های تنفسی و اعمال نمو را تقویت می کند.شوره را برطرف کرده و جذب آهن و ویتامین ب6 را تسهیل می نماید.مصرف مرتب این ویتامین برای بهبود سستی استخوان و مفاصل با همراهی ویتامین ب6 توصیه می شود.برای عمل مغز اهمیت دارد.

انواع بیماری حاصل از کمبود: زخم های دهان،لبها،پوست و آلت تناسلی.تشنجات.خستگی عضلانی.توقف رشد.ریزش مو.اگزما.ورم روده.کم شدن شیر مادر.اشکالات ناخن.از دست دادن حس چشایی.کم خونی.جنون. افسردگی.آب مروارید.آرتریت نقرسی.بالا بودن کلسترول در خون.یرقان عفونی.ترشحات سفید دستگاه تناسلی زنان.کمردرد.خارش شدید.

 

 

ویتامین ب3،پ پ(نیاسین):

در مواد غذایی زیر موجود است:جگر.لوبیا خشک.گل کلم.اسفناج.سیر.

فوائد: انبساط عروق خونی را آسان می کند.از پوست محافظت و آن را تغذیه می کند.امکان تنفس سلولی و حمل بهتر اکسیژن را فراهم می سازد.با تسهیل در کار تولید انرژی و حمل آن به تمام اعضای بدن کمک می کند.موجب تقویم گردش خون و تنظیم سطح کلسترول خون می شود.یک عنصر حیاتی برای ترکیب هورمون جنسی است.باعث بهبود علایم هذیان،استنباط کاذب و وهم و حواس پرتی می گردد.به علت خاصیت ثابت نگه داشتن قند خون موجب کم کردن وزن بدن می شود.در بهبود بیماری قند خون نیز موثر است.در عملکرد دستگاه عصبی و مغز بسیار لازم و ضروری است و مانع پیشرفت بیماری های مغز می گردد.جریان گردش خون را بهتر نموده و فشار خون بالا را کم می نماید.در جلوگیری و کم کردن سر دردهای عصبی و میگرنی کمک می کند. 

انواع بیماری حاصل از کمبود: پلاگر.ناراحتی های گوارشی و حاد عصبی.پیری زودرس.آترواسکلروز. سرگیجه.ورم لثه ها.ورم معده.گرفتگی گوش ها.بی خوابی.سر دردهای عود کننده.فشار و اندوه شدید.زوال عقل.دعشه و اختلالات عصبی.یر دردهای میگرنی.جنون.هذیان.تنفس بدبو.یبوست.افسردگی.

 

 

ویتامین ب5(اسید پانتوتنیک):

در مواد غذایی زیر موجود است: کبد حیوانات.مخمر آبجو.عسل.

فوائد: در ساخت سلول های بدن،تعادل رشد و پرورش سیستم مرکزی اعصاب کمک می کند.برای عملکرد غدد فوق کلیوی ضروری است.برای تبدیل چربی و قند به انرژی ضروری است.در ترمیم زخم ها کمک می کند.با ساختن پادتن ها در بدن با عفونت مبارزه می کند.از خستگی جلوگیری می نماید،بزرگترین ماده برای دفاع در مقابل فشار و خستگی می باشد.اثرات مضر آنتی بیوتیک ها را کم می کند.عامل اصلی برای ساختن کلسترول و اسیدهای چرب است.کمبود این ویتامین،سبب کم شدن غدد آدرنال و منجر به افسردگی روانی و اختلال دستگاه عصبی می گردد.زیرا مغز محل تمرکز مقدار زیادی ویتامین ب5 می باشد.سبب تحریک حرکات مجاری هاضمه و مانع فساد اعصاب،اختلال عصبی و صرع می گردد.باعث کاهش درد آرتروز می شود.

انواع بیماری حاصل از کمبود: افت قند خون.زخم اثنی عشر.اختلالات خون و پوست.اضطراب و فشارهای عصبی.آرتروز.ریزش مو.اگزما.سرخی پوست نوزادان.ترشح غدد چربی در سر.ناراحتی و عفونت کبد. التهاب در مجاری تنفس و معده.سفید شدن موها.برونشیت.تبخال.واریس.یبوست.زکام.

 

 

ویتامن ب6(پیریدوکسین): بدن انسان به طور متوسط در هر شبانه روز به 2میلی گرم ویتامین ب6 نیاز دارد.

در مواد غذایی زیر موجود است: جو،عدس،کلم،نخود،باقلا،لوبیا،ذرت،برنج،گندم.سبزی.گوشت ماهیچه و جگر.داته های غلات.تخم مرغ.مرغ.ماست.شیر.

فوائد: برای جذب کامل ویتامین ب12 ضروری است.پروتئین و چربی را در بدن جذب می کند.تهوع و دل بهم خوردگی را برطرف می کند.در جلوگیری از بیماری های پوستی و عصبی کمک می کند.در جذب اسیدنوکلئیک کمک می کند.به عنوان یک مدر طبیعی عمل می کند.در کم کردن گرفتگی عضلات در شب،بی حس شدن دستها و بعضی از اختلالات عصبی در دست ها و پاها کمک می کند.در برطرف کردن خشکی دهان و ناراحتی های ادراری که به وسیله داروهای ضد افسردگی ایجاد می شود کمک می کند.در ساخت هموگلوبین فعال است.روی مغز و مجموعه سیستم اعصاب تاثیرگذار است.این ویتامین آزاد شدن گلیکوژن ذخیره شده در کبد و عضلات دیگر را برای تولید انرژی تسهیل می کند.درمان بیماری لرزش عضلات ناشی از اختلال عصبی که موجب لرزش دست ها می گردد.باعث تثبیت منیزیوم در بدن می شود.در تنظیم هورمون های جنسی دخالت دارد.

انواع بیماری حاصل از کمبود: کم خونی.التهاب پوستی با منشاء چربی ها.التهاب زبان.افسردگی.تهوع. دردهای عصبی.تشنجات و بیماری های عضلانی.اختلال جنسی مردان.لاغری.بالا بودن کلسترول.زخم معده. سنگ کلیه.پیشگیری و درمان احتباس عروقی.آترواسکلروز.عقب ماندگی ذهنی.کهیر.اگزما.

 

 

 

ویتامین ب8(اچ-بیوتین):

در مواد غذایی زیر موجود است:زرده تخم مرغ.مخمر آبجو.پوست برنج.دل.جگر.قلوه.آجیل.جوانه گندم.

فوائد: برای سوخت و ساز چربی و پروتئین ضروری است.از سفید شدن مو جلوگیری می کند و در درمان ریزش مو موثر است.دردهای عضلانی را تخفیف می دهد.در برطرف کردن اگزما و بیاری های پوستی موثر است.محتوای بیوتین حبوبات هنگام جوانه زدن افزایش می یابد.نمو سلولی را تامین می کند.انساج عصبی را تقویت و رشد استخوان های مغزدار را تامین می کند.

انواع بیماری حاصل از کمبود: اگزمای صورت و بدن.بی اشتهایی.طاسی.افسردگی.اختلال در سوخت و ساز چربی.خستگی مفرط.آکنه.ورم زبان.ترشح بیش از حد غدد چربی در سر.کم خونی.احتقان صفراوی کبد.

 

 

ویتامین ب9(اسید فولیک):

در مواد غذایی زیر موجود است: تخم مرغ.پنیر.حبوبات.جوانه گندم.

فوائد: برای تشکیل سلول های قرمز خون ضروری است.در سوخت و ساز پروتئین کمک می کند.برای تقسیم سلول های بدن ضروری است.برای سوخت و ساز قند و شکر و اسیدآمینه لازم است.شیردهی زنان را بهبود می بخشد.پوست بدن را سالم تر نگه می دارد.عیوب جسمانی هنگام تولد نوزادان کاسته می شود.هنگام ضعف جسمانی اشتها را تقویت می کند.از ایجاد کم خونی جلوگیری می کند.باعث تشکیل گلبول های قرمز در مغز استخوان می شود.در جذب غذا به روده ها کمک می کند.برای کار صحیح مغز و تمرکز آن در ستون فقرات و مایعات یاخته های عصبی لازم است.به عنوان یک غذای لازم جهت مغز محسوب می شود.

انواع بیماری حاصل از کمبود: کم خونی.باعث کم شدن گویچه های قرمز خون می شود.عقب ماندگی ذهنی. زیان های مغذی.کم شدن قدرت آموختن در کودکان.خونریزی پس از زایمان.اشکالات قاعدگی.زخم معده. اسهال.برفک و التهاب زبان.

 

 

 

ویتامین ب12(کوبالامین):

در مواد غذایی زیر موجود است: قارچ،گوشت،ماهی.جگر.قلوه.دل.تخم مرغ.

فوائد: تنها ویتامینی است که حاوی مواد معدنی ضروری است.برای تولید و بازسازی سلول های قرمز خون ضروری است تا از بیماری کم خونی جلوگیری کند.اشتها را در کودکان تقویت و به رشد آنها کمک می کند. خستگی را برطرف و انرژی را زیاد می نماید.سیستم عصبی را سالم نگه می دارد.در جذب پروتئین،چربی و کربوهیدرات ها کمک می کند.ناآرامی را برطرف می کند.حافظه،تمرکز و تعادل را بهتر می نماید.متابولیسم فسفر را بهتر می نماید.برای جذب آهن در بدن لازم است.

انواع بیماری حاصل از کمبود: کم خونی مفرط.ناراحتی و فشارهای عصبی.سوء تغذیه.بی اشتهایی.لاغری. دردهای عصبی و میگرن.تاخیر در رشد.نرمی استخوان.تاری دید چشم.عدم توانایی در تمرکز.آسم.التهاب کبد.

 

 

ویتامین ث: بدن انسان به طور متوسط در هر شبانه روز به 75میلی گرم ویتامین ث نیاز دارد.

در مواد غذایی زیر موجود است: جعفری،کلم،ترب،اسفناج،کاهو،پیاز،لوبیا سبز،هویج.کیوی.پرتقال.انگور. زردآلو.یونجه.فلفل سبز.گریپ فروت.سیب.

فوائد: برای رشد و ترمیم سلول ها،لثه ها،رگ های خونی،استخوان ها و دندان ها ضروری است.در جذب آهن به بدن کمک می کند.زخم ها،سوختگی و خونریزی لثه را التیام می دهد.در برابر عوامل سرطان زا بدن را حمایت می کند.احتمال لخته شدن خون در رگ ها را کمتر می نماید.با نگهداری و پیوستگی سلول های پروتئینی،طول عمر را افزایش می دهد.اثرات مواد آلرژی را کم می کند و ضد عفونت است.با فعال کردن تشکیلات پادتن ها،از بدن دفاع می کند.ضد فشارهای عصبی است.خصوصیات سرطان زایی بعضی مواد را در خوراکی ها از بین می برد.به دیسک های ستون فقرات کمک کرده و از دردهای پشت و کمر جلوگیری می کند.مهم ترین آنتی اکسیدان موجود در مایعات بدن است و یاخته های بدن را در مواجه با رادیکالهای شیمیایی آزاد تولید شده در جریان طبیعی سوخت و ساز محافظت می کند.کنترل میزان کلسترول خون.فعال کردن فولیک اسید.ساخت هورمون های ضد اضطراب و تولید مواد عصبی و مغزی.

انواع بیماری حاصل از کمبود: اسکوربوت.آسیب های بسیار شدید عروق و معده و روده.گریپ.بیماری های عفونی.فشار عصبی.کاهش مقدار کلسیم در بدن.ترمیم شکستگی ها.اضطراب.عفونت.سوختگی.خستگی.افرادی که مقدار آهن یا مس خون آنها زیاد است احتیاج به ویتامین ث بیشتری دارند.آنفلوانزا.موارد افزایش میزان کلسترول خون.

 

 

ویتامین د: بدن انسان به طور متوسط در هر شبانه روز به 400واحد ویتامین د نیاز دلرد.

در مواد غذایی زیر موجود است: ماهی،جگر،نور آفتاب.روغن کبد ماهی.زرده تخم مرغ.شاهی.شنبلیله.

فوائد: باعث کاربرد صحیح کلسیم و فسفر در بدن می گردد،که برای سلامت استخوان ها و دندان ضروری می باشد.در جذب ویتامین آ کمک می کند.در معالجه ورم ملتحمه چشم کمک می کند.مقاومت بدن را بالا برده و فعالیت غدد تیرویید و انعقاد طبیعی خون را تنظیم می کند.در تولید انسولین از غده لوزالمعده نقش دارد.اشخاصی که کمبود این ویتامین را دارند ممکن است بدن آنها قادر نباشد انسولین به اندازه کافی تولید کند و ممکن است سبب بیماری قند گردد.

انواع بیماری حاصل از کمبود: نرمی استخوان در کودکان.پوسیدگی شدید دندان ها.پوکی استخوان.نرمی استخوان در افراد سالخورده.راشیتیسم.درد استخوان.پیچیدگی عضلات.اختلال در کار غدد.رشد ناقص.سل پوستی.نارسایی کار غده پراتیرویید.آرتریت روماتویید.پسوریازیس.

 

 

ویتامین ای:

در مواد غذایی زیر موجود است: دانه های روغنی،کاهو،پسته.روغن ذرت.روعن پنبه دانه.برگهای سبز گیاهان.جوانه گندم.دانه زیتون.روعن آفتابگردان.زرده تخم مرغ.روغن بادام.یونجه.روغن کنجد.شاهی.

فوائد: سلول های بدن را از پیر شدن حفاظت می کند و مقدار عرضه اکسیژن را به بدن زیادتر می کند و با رساندن اکسیژن به بدن تحمل بدن را تقویت می کند.باز کننده عروق و ضد انعقاد خون می باشد. از لخته شدن خون جلوگیری و لخته های خون را حل می کند.خستگی را برطرف می کند.به عنوان یک مدر عمل کرده و فشار خون را پایین می آورد.در جاوگیری از سقط جنین کمک می کند.در برطرف کردن گرفتگی عضلات و انقباض ماهیچه کمک می کند.از انباشته شدن فضولات سمی در بدن نیز جلوگیری می کند.نقش اساسی در تنفس سلول های عضلات،مخصوصا عضلات قلب و استخوان بندی دارد.از آسیب ماد مضر در محیط زندگی مانند:هوا،آب و غذا ممانعت می کند و ریه را از آلودگی هوا حفظ می کند.تردی و حساسیت پستان ها را در دوران عادت ماهانه کم می کند.بوی عرق بدن کاسته می شود.یک آنتی اکسیدان قوی است که مانع پیشرفت سرطان و بیماری های قلب و عروق می شود.در سلامت پوست و مو دخالت دارد.

انواع بیماری حاصل از کمبود: تحلیل عضلات.بعضی از انواع کم خونی.اختلالات در باروری.ناتوانی جنسی.جلوگیری از پیری زودرس.مسائل یائسگی.قاعدگی دردناک.سوختگی ها.خارش شدید.زخم های واریسی.ورم کلیه.حملات میگرنی.لنگیدن متناوب.لخته شدن خون در مغز.لخته شدن خون در رگ های کرونری قلب و تصلب شرایین.مشکلات عصبی.تالاسمی.بیماری کیستی پستان.

 

 

 

ویتامین پی:

در مواد غذایی زیر موجود است: مرکبات،گلابی.فلفل قرمز.

فوائد: این ویتامین عامل نفوذپذیری مویرگ ها نیز خوانده می شود.به ویتامین ث در سلامت بافت های پیوندی کمک می کند.از نابودی ویتامین ث که در نتیجه اکسیده شدن به وجود می آید جلوگیری می کند.دیواره های مویرگ ها را تقویت نموده و از خونریزی زیر چوست جل.گیری می نماید.مقاومت بدن را در برابر عفونت ها افزایش می دهد.در مغالجه و خونریزی لثه ها کمک می کند.در مداوای ورم و سرگیجه که در اثر بیماری گوش داخلی به وجود می آید کمک می کند.بهبود ناراحتی رگ های چشم که در نتیجه بیماری قند عارض می شود.

انواع بیماری حاصل از کمبود: باعث شکنندگی مویرگ ها می شود.گر گرفتگی در زنان.خونریزی لثه.سهولت در کبود شدن.ممکن است منجر به روماتیسم و تب های روماتیسمی گردد.

 

 

ویتامین کا: بدن انسان به طور متوسط در هر شبانه روز به 88 میلی گرم ویتامین کا نیاز دارد.

در مواد غذایی زیر موجود است: جعفری،اسفناج،کاهو.یونجه.سنجد.جگر انواع حیوانات.گل کلم.زرده تخم مرغ.اسفناج.

فوائد: در پیشگیری از خونریزی در داخل و خارج از بدن کمک می کند.در کم کردن خونریزی بیش از حد عادت ماهانه بانوان کمک می کند.انعقاد خون را تنظیم می کند.برای شکل گیری استخوان بندی لازم است.در بهبودی سرطان هایی مثل پروستات و کبد نقش زیادی دارد.درمان اثرات سمی داروی ضد انعقادی.استئوپروز.

انواع بیماری حاصل از کمبود: سلیاک.برفک.کولیت.زخم ها.هموفیلی.کم خونی.

 

 

 

 

کلسیم: بدن انسان به طور متوسط در هر شبانه روز به1500 میلی گرم کلسیم نیاز دارد.

در مواد غذایی زیر موجود است: شاهی،لوبیا،کلم،عدس،کرفس،شلغم.شیر.اسفناج.پنیر.تخم مرغ.فندق.جوانه گندم.خرما.

فوائد: برای نگهداری و سلامت استخوان ها و دندان ها ضروری است.ضربان قلب را منظم می کند.در برطرف کردن بی خوابی موثر است.در سوخت و ساز آهن در بدن کمک می کند.سیستم عصبی بدن را در انتقال عکس العمل ها کمک می کند.به عمل انعقاد خون و جلوگیری از جمع شدن اسید و قلیای زیاد در خون کمک می کند.از سرخ شدن در مقابل آفتاب و سرطان پوست که در نتیجه تابش آهتاب عارض می شود جلوگیری می کند.موجب رفع چاقی می شود.فشار خون را پایین می آورد و مانع پوکی استخوان می شود.از پیدایش تشنج در مواقع حاملگی پیشگیری و از مرگ ناگهانی مادر جلوگیری می کند.پیشگیری از سرطان روده و راست روده.کاهش دل پیچه و تغییرات خلقی ناشی از قاعدگی.

انواع بیماری حاصل از کمبود: راشیتیسم.نرمی استخوان در کودکان.پوکی استخوان.درد و سندرم شدید دوره پریود.افسردگی.بیماری تتانی.گرفتگی عضلات.تشنج.بی حسی.پیچیدگی و سوزش مچ دست ها و پاها.خستگی.افزایش فشار خون.درد مفاصل.اگزما.بالا رفتن کلسترول خون.آرتریت روماتویید.

 

 

پتاسیم: بدن انسان به طور متوسط در هر شبانه روز به 5000میلی گرم پتاسیم نیاز دارد.

در مواد غذایی زیر موجود است: لوبیا،نخود،عدس،جو و گندم،کاهو،هویج،کلم.خرما.اشفناج.غلات.بادام. زیتون.کاکائو.زردآلو.کشمش.

فوائد: ادم.افت قند خون.فشار خون.ورم روده اطفال.دیابت.سردردهای ناشی از آلرژی.ازدیاد گویچه های سفید.اسهال.ورم روده.آنژین سینه.احتقان قلب.نقرس.ورم مفاصل.روماتیسم.نقص تغذیه عضلات.ج.ش بدن و صورت.التهاب معده.سرطان.اختلال دندان و لثه.

انواع بیماری حاصل از کمبود: پتاسیم با سدیم تواما عمل کرده و توازن آب بدن و ضربان قلب را تنظیم می کند.با رساندن اکسیژن به مغر در تفکر روشن کمک می کند.در دفع مواد زاید از بدن کمک می کند.در پایین آوردن فشار خون کمک می کند.در معالجه حساسیت ها کمک می کند.سبب متعادل کردن تناسب اسیدی و قلیایی در بدن انسان می شود.در متابولیسم پروتئین ها و قندها شرکت دارد.به جذب و هضم مواد غذایی کمک نموده و در تشکیل گویچه های خون نقش دارد.سبب تحریک کلیه می گردد تا سموم بدن را دفع کند.با فسفر برای فرستادن اکسیژن به مغز و همچنین با کلسیم برای سیستم اعصاب و عضلات همکاری دارد.در حالیکه آب و نمک در نسج ها باقی می ماند،در این مواقع لازم است مقدار اضافی منیزیوم به بدن رسانیده شود تا ذخیره پتاسیم در سلول ها باقی بماند.

 

 

ید: بدن انسان به طور متوسط در هر شبانه روز به 0.15میلی گرم ید نیاز دارد.

در مواد غذایی زیر موجود است: لوبیا سبز،پیاز،شلغم،گوجه،برنج،هویج.غذاهای دریایی.زغال اخته فرنگی.نمک دریا.آب دریا.جو.تربچه.شاهی.سیر.قارچ.پیاز.کرفس.توت فرنگی.غوره.

فوائد: به سوزاندن چربی ها در رژیم های لاغری کمک می کند.در رشد بدن کمک می کند.به شما انرژی بیشتری می دهد.نشاط روانی را بهبود می بخشد.در حفظ سلامت مو،ناخن،پوست و دندان ها کمک می کند. خونمردگی را از عضلات برطرف می کند.خونسازی را سهل و آسان می سازد.در بهبود و تقویت حالات فیزیکی دخالت دارد.

انواع بیماری حاصل از کمبود: گواتر.کم کاری تیرویید.نرمی استخوان.فلج.بیماری های پوستی.سل. اسکوربوت.عقب افتادگی در رشد.ضعف حافظه.چاقی مفرط.فشارخون بالا.سرطان سینه.ضربان کند نبض. طپش قلب.لرزش.

 

 

 

آهن:

در مواد غذایی زیر موجود است:اسفناج.لوبیا.عدس.بادام زمینی.جوانه گندم.جگر.گوجه فرنگی.

فوائد: این ماده معدنی برای تولید هموگلوبین و میوگلوبین به عنوان مخزنی از اکسیژن عمل می کند که برای ادامه حیات ضروری است.به رشد بدن کمک می کند و از خستگی جلوگیری می نماید.مقاومت بدن را در برابر بیماری ها مقویت می کند.کم خونی ناشی از کمبود آهن را معالجه می کند.رنگ پوست را به حالت طبیعی برمی گرداند.امکان تشکیل هموگلوبین عضلانی را به وجود می آورد.

انواع بیماری حاصل از کمبود: کم خونی.خونریزی.قاعدگی دردناک.خستگی.ورم کبد.کولیت روده.سرطان خون.نقرس.زخم معده.

 

 

فسفر:

در مواد غذایی زیر موجود است:جوانه گندم.لوبیای خشک.بادام.گردو.ماهی.گوشت.سبوس برنج و گندم.

فوائد: برای ساختار صحیح استخوان ها و دندان ها ضروری است.برای تنظیم عملکرد قلب مهم است.برای عملکرد طبیعی کلیه ها ضروری است.برای انتقال تحریکات عصبی مورد نیاز است.درد حاصله از آرتروز را تخفیف می دهد.با کمک در سوخت و ساز چربی ها و ماد نشاسته ای تولید انرژی و نیرو می کند.این ماده در به کار بردن کربوهیدرات ها موجب انقباض عضلات قلب می شود.تولید انرژی در سطح سلول تحت تاثیر عمل متابولیک آن آسان می شود.عملکرد بسیاری از ویتامین ها و آنزیم ها به وجود این عنصر مفید نیازمند است.

انواع بیماری حاصل از کمبود: نرمی استخوان.پیوره و چرک دندان.بهبود شکستگی استخوان.ورم مفاصل. سرطان.توقف رشد.گرفتگی ساق پا.کمر درد.بارداری.تصلب شرایین.پوکی استخوان.راشیتیسم.گرایش به تشنج.اضطراب.

 

 

مس:

در مواد غذایی زیر موجود است: جگر.گوشت.تخم مرغ.گردو.بادام.جوانه گندم.ملاس.

فوائد: برای تبدیل آهن بدن به هموگلوبین ضروری است و ظرف 15دقیقه بعد از استفاده وارد جریان خون می شود.اسیدآمینه تیروزین را قابل استفاده نموده و تبدیل به عامل رنگ مو و پوست می کند.در جذب آهن بدن کمک کرده و انرژی شما را بالا نگه می دارد.برای تشکیل صحیح استخوان و نگهداری آن کمک می کند.دفاع طبیعی بدن را تقویت می کند.ضد عفونت و تورم.کمک به عملکرد مغز و دستگاه عصبی بدن.یکی از املاح معدنی مورد نیاز برای نگهداری رنگ طبیعی مو و پوست می باشد.

انواع بیماری حاصل از کمبود: کم خونی.ادم.نواقصی مانند آرتروز،تاخیر در رشد،از بین رفتن میامین نخاع شوکی.ناراحتی های کبدی.گریپ.استئوپروز.افزایش میزان چربی.

 

 

 

منیزیوم:

در مواد غذایی زیر موجود است: جوانه گندم.شیر.تخم مرغ.لوبیا خشک و سبز.فندق.گردو.غلات.حبوبات. شیر. تخم مرغ.ریحان بنفش.گل گاوزبان.

فوائد: برای جذب کلسیم،ویتامین ث،فسفر،سدیم و پتاسیم ضروری است.برای عملکرد اعصاب و عضلات ضروری است.در تبئیل قندخون به انرژی مهم است.به عنوان یک ماده معدنی ضد اضطراب شناخته شده است.به سیستم قلبی و عروقی بدن کمک نموده و در جلوگیری از حمله قلبی موثر است.از رسوب کلسیم در کلیه ها و کیسه صفرا جلوگیری می نماید.به هضم غذا در بدن کمک می کند.در مبارزه با افسردگی کمک می کند.در متابولیسم های سلولی شرکت دارد.رشد را از طریق کمک به تثبیت کلسیم و فسفر در بدن تسهیل می کند.در فعال کردن آنزیم ها موثر می باشد.جریان عصبی را به عضلات منتقل می سازد.با فعال کردن پادتن های پروتئینی در روند دفاعی بدن شرکت دارد.سبب تنظیم حرارت بدن نیز می گردد.منیزیوم به جذب و متابولیسم مواد معدنی دیگر نیز کمک می کند.بدون کمیزیوم،کلسیم قادر به درست کردن مینای محکم برای دندان نیست.اگر سطح کلسترول بالا باشد و یا مصرف پروتئین بالا برود،باید میزان منیزیوم افزوده گردد.

انواع بیماری حاصل از کمبود: افسردگی.سرگیجه.ضعف و گرتگی عضلات.ناراحتی های ابتدای حاملگی.فشارخون.سنگ کلیه.پوکی استخوان.سرطان.کلسترول بالا.کوتاهی قد.ضعف در دفاع طبیعی بدن. شکنندگی دندان ها.بیماری قند.التهاب بافت کبدی.تصلب شرایین.بد کار کردن کلیه ها.لخته شدن خون.فلج اطفال.شب ادراری.صرع.

 

 

گوگرد:

در مواد غذایی زیر موجود است: جوانه گندم.شیر.تخم مرغ.لوبیا خشک.عدس.فندق.پنیر.ماش.بابونه.

فوائد: راگ پوست را بهتر نموده و به موها شفافیت می دهد.در مبارزه با عفونت های میکروبی کمک می کند.برای سلامت مو،پوست و ناخن ها ضروری است.در نگهداری تعادل اکسیژن برای عملکرد مغز لازم است.به کبد در ترشح صفرا کمک می کند و در مقابل مواد سمی آن را محافظت می کند.با گروه ویتامین های ب کمپلکس برای سوخت و ساز بدن همکاری می کنند و قسمتی از بافت سازنده اسید آمینه ها می باشد.گوگرد به سلول ها امکان می دهد تا توکسین های خود را از بین ببرند.عنصر قوی در ترمیم سلول ها است.در ساختن استخوان ها،دندان ها و زردپی ها نیز نقش داشته و به جذب کلسیم کمک می کند.ضدعفونی کننده ای قوی و تصفیه کننده بوده و در عفونت های روده ای وجودش گرانبهاست.در انسولین یعنی هورمونی که متابولیسم کربوهیدرات ها را تنظیم می کند یافت می شود.

انواع بیماری حاصل از کمبود: ریزش مو.شکنندگس ناخن.اگزما.کهیر.جوش.پوست های چرب.میگرن. روماتیسم.نارسایی کبد.ویتیلیگو.عفونت روده.برونشیت.ورم مفاصل.زرد زخم.

 

 

روی:

در مواد غذایی زیر موجود است: تخمه آفتابگردان.گردو.بادام.پسته شامی.

فوائد: دوران التیام زخم های داخلی و خارجی را تسریع می کند.خال های سفید روی ناخن ها را برطرف می کند.کمبود حس چشایی را تقویت می کند.در معالجه نازایی کمک می کند.رشد و آگاهی روانی را تقویت می کند.در کم کردن رسوبات کلسترول کمک می کند و از مشکلاتروستات جلوگیری می کند.در تولید انسولین کمک می کند.برای ترکیب پروتئین با مواد دیگر در بدن ضروری است و حالت اسیدی،قلیایی خون را متعادل نگه می دارد.کمبود این ماده معدنی باعث بزرگ شدن پروستات،تصلب شرایین و کاهش فعالیت بیضه ها یا تخمدان ها می گردد.از اثرات زیان آور مواد شیمیایی روی کبد جلوگیری می کند.کم شدن شدید روی ممکن است سلول های بدن را در معرض سرطان قرار دهد.دید شبانه را تقویت و بوی بد بدن را کم می کند.این ماده در سرطان خون و تورم غدد لنفاوی موثر است.این عنصر تولید لنفوسیت را تحریک می کند و همین مساله نقش مهمی در روند دفاع طبیعی بدن به آن بخشیده است.از پیدایش جوش غرور پیشگیری می نماید.فعالیت غدد چربی را مرتب می کند.

انواع بیماری حاصل از کمبود: نازایی عقیمی.تورم غدد لنفاوی.اختلال روانی.شبکوری.ورم پروستات.تصلب شریانچه های قلب.ورم مفاصل.مشکلات عادت ماهانه.اگزما.جوش های بدن.عقب ماندگی رشد.زخم های معده.نارسایی هیپوفیز.ناراحتی های عصبی.ناراحتی های یائسگی.کم خونی.

 

 

منگنز:

در مواد غذایی زیر موجود است: آجیل.برگ سبز و پهن سبزی های خوراکی.زرده تخم مرغ.چغندر. حبوبات.نخود.

فوائد: به آنزیم هایی که برای استفاده بیوتین و ویتامین های ب1 و ث لازم است کمک می کند.برای ترکیب طبیعی استخوان ها ضروری است و در جلوگیری اط پوکی استخوان کمک می کند.در تولید تیروکسین هورمون غدد تیرویید مهم است.موجب هضم وجذب غذا می شود.برای بازسازی و عمل کرد سیستم اعصاب مرکزی مهم است.حافظه را تقویت می نماید.ناآرامی عصبی را کاهش می دهد.در عکس العمل عضلات و برطرف کردن خستگی کمک می کند.تولید هورمون های جنسی را حفظ می کند.سهمی در تولید پروتئین،کربوهیدرات و چربی دارد.کمبود منگنز سبب ضخیم شدن دیواره سرخرگ ها و عامل ابتلا به نوعی صرع می شود.برای رشد عادی استخوان بندی لازم است و احتمالا نقشی مهم در تشکیل خون دارد.عامل اصلی سیاهی موها می باشد و کمبود آن در بدن باعث سفید شدن موها می شود.برای سوخت و ساز اسیدهای آمینه بسیار لازم است.تاثیر ضدعفونی دارد.دفاع طبیعی بدن را تقویت می کند.یک ضدالرژی قوی محسوب می شود.متابولیسم چربی ها و قندها را فعال می سازد.در مادران شیرده میزان تولید شیر را بالا می برد.

انواع بیماری حاصل از کمبود: آتاکسی.دیابت.صرع.سرگیجه.آلرژی.آسم.خستگی.سفیدی مو.کهیر.اگزما. میگرن.نارسایی کبدی.سوءهاضمه.التهاب مثانه.تشنج.آشفتگی اعمال قلبی.بالا رفتن کلسترول.فشارخون.کم شدن حافظه.گرفتگی عضلات.ساییدگی دندان.نفس نفس زدن.طپش قلب.اسکیزوفرنی.کم خونی.

 

 

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  شنبه چهاردهم شهریور ۱۳۸۸ساعت 23:18  توسط احسان رضاپور  | 

تشخیص ساده بالا بودن چربی و قند و اختلالات کبدی:

یک استکان آبغوره بنوشید و 50 ثانیه صبر کنید، اگر دهان آب افتد نشانه ی بالا بودن قند خون است. اگر دهان خشک شود نشانه ی اختلالات کبدی است.اگر دهان کف آلود یا چسبناک شود نشانه ی بالا بودن چربی خون است.
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم مرداد ۱۳۸۸ساعت 14:14  توسط احسان رضاپور  | 

خواص درمانی بعضی از گیاهان و میوه ها

 

 

آویشن: بسیار گرم و خشک.

دم کرده آن به هضم غذا کمک کرده و ضد سرفه و خلط آور است.

 

 

اسطوخودوس: گرم و خشک.

1-      برای رفع خستگی و ایجاد آرامش،چند قطره روغن آن را در وان آب گرم بریزید و برای مدت یک ربع در آن دراز بکشید.

2-      صفرابر است و کبد را به کار می اندازید و بیماریهای کبدی را برطرف می کند.

3-      برای برطرف کردن رعشه و سرگیجه،حدود 5گرم از پودر آن را با عسل مخلوط کنید و هر شب بخورید.

4-      برای رفع فراموشی و تقویت حافظه،از دم کرده اسطوخودوس استفاده کنید.

5-      برای رفع بی خوابی،یک قطره از روغن آن را روی یک تکه پنبه بچکانید و آن را داخل بالش خود قرار دهید.

6-      برای برطرف کردن غم و اندوه،هر روز دم کرده آن را بنوشید.

7-      اگر دست و پای شما خواب می روند،از آن استفاده کنید.

8-      برای برطرف کردن بوهای نامطبوع در منزل،چند قطره از آن را در آب بریزید و بگذارید به آرامی بجوشد.

برای اشخاص صفراوی مزاج خوب نیست و باعث آشفتگی می شود.اینگونه اشخاص باید آن را با سکنجبین یا کتیرا بخورند.

 

 

اسفناج: کمی سرد و تر.

1-      خنک کننده است و برای پایین آوردن تب مفید است.

2-      برای لاغر شدن و کاهش وزن مفید است.

3-      بهترین دارو برای کسانی است که مبتلا به کم خونی هستند.

4-      اسفناج مانند جارو،روده بزرگ را تمیز می کند.

5-      اسفناج پخته برای رفع بیماری آسم و گرفتگی صدا بسیار موثر است.

6-      برای زیاد کردن شیر مادران موثر است.

برای بیماران مبتلا به ورم مفاصل و سنگ های کلیه و مثانه مناسب نیست.ضمنا آنهایی که سردمزاج هستند،باید آن را با ادویه گرم نظیر زنجبیل و هل میل نمایند.

 

 

اوکالیپتوس: سرد و خشک.

1-      برای سرفه های سخت،یک قطره از روغن آن را روی یک حبه قند ریخت و در دهان گذاشت تا کم کم آب شود.

2-      ضد عفونی کننده ای قوی است.

3-      برای بیماری پوستی،چای آن را روی پوست بمالید.

4-      برای تسکین درد رماتیسم،چند قطره اسانس آن را با یک قاشق روغن زیتون مخلوط کنید و روی محل درد بمالید.

5-      برای فراری دادن حشرات،چند قطره روغن آن را در ظرف آبی بریزید و بگذارید بجوشد.

6-      بهترین دارو برای برطرف کردن سرماخوردگی و آنفلوانزا است.روغن آن را در آب گرم بریزید و بخور دهید و یا چای آن را بنوشید.

7-      داروی خوبی برای مبتلایان به بیماری قند می باشد و قند خون را پایین می آورد.

مصرف بیش از حد آن ممکن است باعث ورم معده و روده،سردرد،ورم کلیه،پیدایش خون در ادرار و پایین آمدن فشارخون شود.

 

 

بابا آدم: سرد و خشک.

1-      برطرف کننده جوش و کورک.

2-      بهترین تصفیه کننده خون.

3-      بیماری های پوستی نظیر اگزما،گل مژه و زخم ها را برطرف می کند.

4-      برای تنظیم قند خون و معالجه بیماری قند،از جوشانده برگ های آن به مقدار سه فنجان در روز استفاده کنید.

5-      برای معالجه سرخک،برگ های آن را با کمی شکر بجوشانید و به مریض بدهید.

6-      به عنوان ضد سم در هنگام نیش زدن جانوران سمی ایتفاده می شود.

7-      ریشه آن علاج کم خونی و رنگ پریدگی است.

8-      آن هایی که میل زیادی به خوردن شیرینی و شکر دارند،اگر صبح ناشتا از دم کرده این گیاه بنوشید.

9-      کهیر را برطرف می کند.

 

 

بابونه: گرم و خشک.

1-      درمان زخم معده و ورم معده،یک لیوان چای غلیظ بابونه درست کنید (چهار قاشق چای خوری بابونه در یک لیوان آب جوش و یا چهار تا چای کیسه ای بابونه در یک لیوان آب جوش) و صبح ناشتا این لیوان چای را بنوشید و سپس در رختخواب به پشت دراز بکشید و بعد از چهار دقیقه روی دست راست خود و سپس طرف چپ و بعد روی شکم،هر کدام به مدت چهار دقیقه بخوابید و البته بعد از یک ربع ساعت می توانید صبحانه خود را میل کنید.این عمل را به مدت دو هفته ادامه دهید.

2-      اعصاب و قوای جنسی را تقویت می کند.

3-      ترشح شیر مادر را افزایش می دهد.

4-      برای تسکین درد در هنگام دندان در آوردن بچه ها،به آنها چای بابونه بدهید.

5-      برای تسکین دردهای عضلانی،چای بابونه بنوشید.

6-      درمان کننده سردرد میگرنی است.

7-      اگر کسی قطره قطره ادرار می کند،به او چای بابونه بدهید.

8-      برای رفع بی خوابی،ده دقیقه قبل از این که به رختخواب بروید،یک فنجان چای بایونه بنوشید.

9-      چای بابونه درمان کننده کم خونی است.

10-  تسکین دهنده دردهای عادت ماهیانه است.

11-  اسانس بابونه مخلوط با روغن بادام،برای رفع ناراحتی های پوستی نظیر اگزما،کهیر و خارش مفید است.

12-  برای رفع گوش درد و سنگینی گوش،یک قطره روغن بابونه را در گوش بچکانید.

13-  اگر با چای بابونه،موی بلوند را بشویید،آن را روشن تر و شفاف تر می کند.

14-  آنهایی که یائسه شده اند،بهتر است همه روزه چای بابونه بنوشند.

15-  بابونه ضد آلرژی است.

 

 

بادرنجبویه: گرم و خشک.

1-      آرام بخش خفیف و خواب آور ملایم.

2-      ضد اسپاسم و ضد سردرد.

3-      آنتی هیستامینیک

باید در مصرف آن در هنگام اختلالات تیروییدی احتیاط گردد.

 

 

پیاز: گرم و خشک.

1-      دارای انسولین گیاهی است و قند خون را پایین می آورد.

2-      اگر پیاز له شده را روی پیشانی قرار دهید،مسکن میگرن است.

3-      برای احساس صدا در گوش،پنبه ای آغشته به آب پیاز را در گوش بگذارید.

4-      باکتری کش است.

5-      تقویت کننده نیروی جنسی است.

6-      برطرف کننده اسهال خونی است.

7-      هنگامی که سفر می کنید و آب و هوای جدید شما را ناراحت می کند،سعی کنید به عنوان غذا،نان و پیاز میل کنید.

8-      اگر پیاز را در سرکه بریزید (پیاز ترشی) درمان یرقان است.

9-      برای رفع خارش چشم،چند قطره آب پیاز را در چشم بچکانید.

10-  خوردن پیاز با عسل برای زخم چشم و ضعف بینایی مفید است.

11-  برای تمیز کردن بینی،آب پیاز را در بینی بچکانید.

12-  برای درمان سنگینی گوش،آب پیاز را در گوش بچکانید.

13-  پیاز له شده را در محل گزیدگی زنبور یا عقرب بگذارید،درد را فورا برطرف می کند.

14-  دارای خاصیت ضد انعقاد است،بنابراین بیماران قلبی باید حتما پیاز بخورند.

15-  خوردن پیاز برای پایین آوردن کلسترول خون مفید است.پیاز مقدار HDL را بالا می برد.

16-  یک آنتی بیوتیک بسیار قوی است.

17-  اگر مقداری پیاز خام را به مدت پنج دقیقه بجوید،دهان را کاملا ضدعفونی می کند.

18-  چون دارای گوگرد است،ضد سرطان بوده و همچنین برای رشد مو مفید است.

19-  خوردن پیاز خام با پلو یا کته باعث می شود که بدن بتواند ویتامین B موجود در برنج را به آسانی جذب کند.

20-  برای برطرف کردن خون دماغ،چند قطره آب پیاز را در بینی بچکانید.

21-  چون دارای فسفر است،بنابراین حافظه را تقویت می کند.

22-  چون دارای کلسیم است،دندان ها و استخوان ها را تقویت می کند.

23-  چون دارای ید است،برای کمبود ترشح غده تیرویید مفید است و ضمنا آسم های شدید و جوش های زیر پوست را درمان می کند.

24-  چون دارای سیلیس و کلسیم است،رگ ها را نرم و قابل ارتجاع می کند و برای افرادی که مبتلا به تصلب شرایین هستند مفید است.

25-  برای از بین بردن جوشهای قرمزی که روی صورت و بدن ظاهر می شود،باید پیاز را تکه تکه کنید و در سرکه بخوابانید،سپس پیاز را روی جوش ها بمالید.

26-  برای درمان گرفتگی صدا،پیاز را آب پز نموده و با روغن زیتون و کره میل کنید.

27-  اگر پشه یا زنبور شما را گزید،فورا یک تکه پیاز را روی محل گزیدگی بگذارید،درد و خارش فورا برطرف می شود.

28-  برای درمان سوختگی،پیاز را له کنید،کمی نمک به آن بزنید و روی محل سوختگی بگذارید.

29-  برای رساندن کورک و دمل،پماد پیاز پخته را روی آنها بگذارید.

30-  برای از بین بردن زگیل،باید وسط یک پیاز درشت را درآورید،در داخل آن مقداری نمک بریزید و بگذارید تا صبح بماند تا آب بیندازد،کمی از این آب را صبح و شب روی زگیل بمالید تا کم کم زگیل خشک شود.

31-  برای از بین بردن یرقان،تقویت معده و روده و زیاد کردن اشتها پیاز ترشی مصرف کنید.

32-  تخم پیاز گرم و خشک است و برای ازدیاد نیروی جنسی مصرف می شود.

پیاز چون گرم است،برای کسانی که طبع گرم دارند،مضر است و زیاده روی در خوردن آن موجب فراموشی و سر درد می شود.این گونه اشخاص باید پیاز را با سرکه بخورند و از نوشیدنی های سرد مانند آب انار و کاسنی استفاده کنند.

 

 

ترب و تربچه: گرم و خشک.

1-      برای دفع سنگ های صفراوی مفید است.

2-      اگر برگ ترب با غذا خورده شود،به هضم غذا کمک می کند.

3-      برگ ترب را مانند چای دم کنید و به اشخاصی که مبتلا به سرفه مزمن هستند،بدهید.

4-      ضماد ترب با عسل برای از بین بردن ورم زیر چشم مفید است.

5-      برای از بین بردن کوفتگی،خون مردگی و اثار ضربه در بدن،ضماد تخم ترب را با عسل بر محل ضرب دیده بگذارید.

6-      برای رفع لکه های پوست،ضماد تخم ترب با عسل را روی لکه ها بگذارید.

زیاده روی در خوردن ترب موجب دل پیچه می شود و برای دندان و گلو مضر است.

 

 

جعفری: گرم و خشک.

1-      برای سقط جنین،شیاف تخم جعفری را در داخل مهبل قرار می دادند.

2-      در مواردی که عادت ماهیانه خانم ها عقب می افتد،باید 25گرم تخم جعفری را در 200گرم آب جوش دم کنند و بنوشند.

3-      برای رفع لکه ها و جوش صورت،دم کرده جعفری را روی پوست صورت بمالید.

4-      برای روشن شدن رنگ پوست،مقداری جعفری را در نیم لیتر اب به مدت پنج دقیقه بجوشانید و صبح و شب صورت خود را با آن بشویید،بعد از یک هفته پوست صورت شما روشن می شود.

5-      برای اینکه صورت شما در زمان بارداری لکه لکه نشود،20 گرم جعفری را در یک لیتر آب جوش بریزسد و به مدت 5دقیقه آن را دم کنید،سپس آب لیموی تازه به آن اضافه کنید و بگذارید سرد شود و به صورت کمپرس روی پوست صورت قرار دهید.

6-      بعد از خوردن سیر برای برطرف کردن بوی دهان،جعفری بجوید.

 

 

جو: سرد و خشک.

1-      در قدیم از جو برای سقط جنین استفاده می کردند.

2-      بهترین غذا برای دوران نقاهت است.بدین منظور باید دو قاشق سوپ خوری از جو،گندم و جو دوسر را در آب بریزسد و مدت دو ساعت بجوشانید و این جوشانده را استفاده کنید.

3-      جوشانده جو داروی خوبی برای مبتلایان به تب،کم خونی و سوءهاضمه است.

4-      ماءالشعیر مسکن دردهای صفراوی،تب و امراض گرم می باشد،زیرا سرد و تر است.

5-      ماءالشعیر خون ساز است.

6-      بیسکویت جو بهترین دارو برای درمان یبوست مزمن است و حتی نفخ و درد شکم را از بین می برد.

اگر کسی یبوست دارد،نباید از ماءالشعیر استفاده کند.همچنین برای اشخاص سرد مزاج هم مضر است.

 

 

خاکشیر: گرم و تر.

1-      برای یبوست و رفع ترشحات زنانگی مفید است.

2-      تب بر است.

3-      برای رفع کم اشتهایی مفید است.

4-      صدا را باز می کند.

5-      سرخک و مخملک را مداوا می کند.

6-      برای از بین بردن کهیر و التهابات پوستی از خاکشیر استفاده کنید.

7-      اگر خاکشیر را با شیر مخلوط کنید و یا آن را با شکر بخورید،باعث تقویت نیروی جنسی می گردد.

8-      برای دفع سنگ کلیه می توان خارشتر،خاکشیر و ترنجبین را با هم مخلوط کرده و صبح ناشتا خورد.

9-      برای برطرف کردن جوشهای صورت که به علت خوردن چربی و شیرینی زیاد ایجاد می شوند،باید جوشانده یک قاشق ترنجبین را با دو قاشق غذا خوری خاکشیر مخلوط کنید و هر روز صبح ناشتا به مدت دو هفته آن را میل کنید.

بعضی از افراد هنگامی که خاکشیر می خورند،ممکن است سردرد بگیرند.این گونه اشخاص باید خاکشیر را با کتیرا بخورند.

 

 

دارچین: (آنتی بیوتیک)

1-      مصرف مداوم دارچین شخص را قوی می کند و همواره جوان نگه می دارد و حتی اشخاص پیر با خوردن آن نیروی جوانی را باز می یابند.

2-      دارچین راز جوانی است و مصرف روزانه آن انسان را سالم و جوان نگه می دارد.

3-      برای افزایش و بازیافتن نیروی جنسی به کار می رود.

4-      کم خونی را درمان می کند.

5-      از بسیاری از قرص هایی که برای دردهای عادت ماهیانه به کار می رود،بهتر است.

6-      اثر آرام بخش و شاد کننده دارد.دارچین والیوم گیاهی است.

7-      در هنگام ناراحتی و درد یک فنجان چای دارچین واقعا اثر معجزه آسایی دارد.

8-      شاید بهترین اثر دارچین بر بیماری آسم باشد و در موقع حملات آسم،مفید است.

9-      با نوشیدن یک فنجان چای دارچین تب را به سرعت پایین بیاورید.

10-  تا حدود زیادی اثر پنی سیلین و آنتی بیوتیک را داراست.

 

رازیانه: گرم و خشک.

1-      باعث ازدیاد شیر مادر می شود.

2-      نفخ و گاز معده را از بین می برد.

3-      قاعده آور است.

4-      حالت تهوع را برطرف می کند.

5-      برای از بین بردن ورم ملتحمه چشم،رازیانه را در آب بجوشانید و چشم خود را روی این بخار بگیرید.

6-      برای دفع اسهال رازیانه را با زیره سبز به نسبت مساوی دم کرده و به مریض بدهید.

7-      رازیانه به علت داشتن هورمون زنانه،رشد دختران را جلو می اندازد.

چون رازیانه گرم است،بنابراین برای گرم مزاج ها خوب نیست و اینگونه افراد باید آن را با سکنجبین بخورند.زیاده روی در مصرف آن معده را سست می کند و تشنج می آورد.

 

 

ریحان: گرم وخشک.

1-      برای درمان خارش و ترک پستان و التیام زخم ها،برگ های ریحان را له کنید،با گلاب مخلوط کرده و بگذارید چند ساعت بماند،سپس آن را مانند ضماد روی زخم و خراش بگذارید.

2-      معالج بی خوابی است.برای این منظور ریحان را دمکنید،کمی عسل به آن اضافه نمایید و یک ساعت قبل از رفتن به رختخواب،یک فنجان از این دم کرده را بنوشید.

3-      درمان کننده ناراحتی های حاصل از نیش حشرات است.کافی است که محل گزش حشرات را با برگ ریحان ماساژ دهید،خارش و درد را برطرف می کند.

4-      برای درمان برونشیت،حدود 50گرم برگ ریحان را در یک لیتر آب بجوشانید تا مقدار مایع به سه چهارم تقلیل یابد،سپس آن را با قند شیرین کنید و از این شربت به مقدار یک قاشق سوپ خوری سه بار در روز مصرف نمایید.

5-      برگ ریحان اثر زیاد کننده شیر دارد.

6-      برگ ریحان را همراه با غذا بخورید،در هضم غذا موثر است.

7-      اگر 2تا3 قطره اسانس ریحان را روی یک حبه قند بریزید و در دهان بگذارید،برای رفع سردرد ناشی از ناراحتی های سیستم جهاز هاضمه موثر است.

این اسانس بسیار قوی است و نباید بیش از 2تا3 قطره آن را مصرف کنید و همیشه باید آن را با آ رقیق کنید.

 

 

دم اسب: سرد و خشک.(متوقف کننده خونریزی)

1-      قابض است و خونریزی را بند می آورد.

2-      اگر روی ناخن های شما لکه های سفید وجود دارد،نشانه کمبود مواد معدنی مخصوصا روی و سیلیس است.با خوردن دم اسب این لکه ها برطرف خواهد شد.

3-      برای متوقف ساختن خونریزی از بینی،مقدار یک گرم پودر آن را بر کف دست بریزید و از بینی بالا بکشید.

4-      خونریزی از مقعد و بواسیر را برطرف می کند.

5-      خوردن آن شیر مادر را افزایش می دهد.

6-      بیماران مبتلا به مرض قند با استفاده از این گیاه می توانند قند خون خود را کنترل کنند.

7-      اگر ناخن شما می شکند و یا نرم است،با نوشیدن دم کرده و یا جوشانده دم اسب ناخن های زیبا و محکمی خواهند داشت.

8-      خونریزی زیاد عادت ماهیانه را کنترل می کند.

9-      برای رفع گلودرد و ورم گلو،جوشانده دم اسب را قرقره کنید.

10-  برای درمان التهاب چشم،چشمان خود را با جوشانده دم اسب بشویید.

11-  برای برطرف کردن خارش بدن،با جوشانده دم اسب کمپرس کنیدو یا دو لیتر جوشانده دم اسب را در وان حمام بریزید و به مدت یک ربع ساعت در آن استراحت کنید.

زنان حامله و اطفال نباید این گیاه را مصرف کنند.مقدار مصرف زیاد آن نیز ممکن است باعث ناراحتی معده و اختلال در دستگاه هاضمه و اسهال شود.

 

 

 

زردچوبه: گرم و خشک.

1-      بهترین داروی ضد تورم است.مقدار مصرف آن از سه فنجان دم کرده زردچوبه در روز و یا دو کپسول، سه بار در روز می باشد.

2-      برای خشک کردن زخم ها و رفع درد آنها،می توان گرد خشک زردچوبه را روی آن ها ریخت.

3-      زردچوبه را برای بند آوردن خونریزی مصرف می کنند.

4-      برای رساندن دمل نیز مفید است.

5-      خانم هایی که عادت های ماهیانه آنها نامنظم است،برای تنظیم آن باید از زردچوبه استفاده کنند.

6-      گردش خون را افزایش می دهد و لخته های خون را حل می کند.

7-      اگر سنگ کلیه و یا سنگ کیسه صفرا دارید،استفاده از زردچوبه آنها را می شکند و از بدن خارج می کند.

زیاده روی در خوردن آن برای قلب مضر است.البته اگر آن را با لیمو ترش مصرف کنید،اثرات مضر آن خنثی می شود.

 

 

زرشک: سرد و خشک.(تمیز کننده و تقویت کننده کبد)

1-      قابض است.

2-      بواسیر خونی را درمان می کند.

3-      خونریزی را برطرف می کند.

4-      برای برطرف کردن بیماریهای کبدی مفید است.

5-      صفرابر است.

6-      خانم هایی که بین دو عادت ماهیانه خونریزی دارند،باید برای برطرف کردن آن از ریشه و ساقه زرشک استفاده کنند.

7-      واریس را درمان می کند.

8-      اگر کبد بزرگ شده است،آن را درمن می کند.

9-      تمیز کننده خون است و بنابراین آنهایی که صورت و بدنشان جوش می زند،باید از این گیاه استفاده کنند.

10-  برای لاغر شدن و از بین بردن چربی های بدن مفید است.

11-  برای تنظیم قند خون و معالجه مرض قند مفید است.

12-  فشار خون را پایین می آورد.

مصرف مقدار زیاد آن برای زنان حامله مناسب نیست،زیرا رحم را تحریک می کند و ممکن است باعث سقط جنین شود.

 

 

زعفران: گرم و خشک.

1-      قاعده آور است و خانم هایی که عادت ماهیانه آنها نامنظم است و عقب می افتد،باید چای زعفران بنوشند.

2-      درمان افسردگی می باشد.

3-      در قدیم برای سقط جنین مصرف می شد و به این منظور به زن حامله چند نوبت در روز چای زعفران می دادند.

4-      خونساز است و گردش خون را آسان می سازد.

5-      خونریزی های بعد از زایمان را از بین می برد.

6-      برای اینکه دانه های سرخک زودتر نمایان شوند و از بین بروند،به بچه زعفران بدهید.

7-      قوای جنسی را تقویت می کند.

8-      کبد را تصفیه و قوی می کند.

9-      آرام بخش و خواب آور است.

زنان حامله باید از خوردن آن احتراز کنند.خوردن زیاد زعفرا برای کلیه ها مضر است.اشتها را کم و ایجاد سردرد می کند و باعث اختلال حواس می شود.برای جلوگیری از این مشکلات،باید زعفران زا با انیسون و سکنجبین خورد.

 

 

زنجبیل: گرم و خشک.

1-      پودر زنجبیل به مقدار 2گرم ضد استفراغ قوی است و از دیمن هیدرینات به میزان 100میلی گرم مناسب تر است.

2-      برای آرام کردن ناراحتی های ناشی از دریا گرفتگی و آشفتگی داروی موثری می باشد.

3-      برای تسکین آشفتگی و تهوع زنان باردار در ماه های اولیه بارداری خیلی کمک می کند.

4-      برای درمان اولسرها و زخم های معده و روده اثر مفید دارد.

5-      خواص ضد باکتری وسیعی دارد.

6-      خاصیت ضد انعقاد خون دارد.

7-      آنتی اکسیدان بوده و این خاصیت زنجبیل حتی از ویتامین E بیشتر است.

8-      زنجبیل تخلیه معده را تسهیل می کند و احساس سنگینی و پری معده را که اغلب پس از پرخوری دست می دهد رفع می نماید.

9-      خوردن مخلوط یک لیوان آب داغ،نصف قاشق مرباخوری ریشه زنجبیل کوبیده به صورت پودر با مقداری عسل،برای برونشیت مفید است.

10-  برای مقابله با سرماخوردگی زنجبیل در ردیف داروهای موثر است.

11-  خواص ضد باکتری،ضد ویروس و ضد قارچ دارد.

12-  خاصیت آنتی هیستامین دارد و اثر آن بر سرفه رقیب اثر کدئین است.

13-  به عنوان ضد درد اثرش شبیه اثر آسپیرین است.

14-  عصاره زنجبیل از انباشته شدن و افزایش پلاکت ها در خون که عامل کلیدی لخته شدن خون در رگها می باشد،جلوگیری می کند.

از آنجا که زنجبیل به عنوان سقط کننده جنین شهرت دارد،طی بارداری یا شیردهی بایستی از مصرف آن خودداری نمود.

 

 

زیتون: زیتون رسیده گرم و قابض.میوه نارس زیتون سرد و خشک و روغن زیتون گرم وخشک است.بهترین نوع زیتون،میوه سبز رسیده آن است که در آب نمک پرورده شده باشد و با غذا خورده شود.

1-      روعن زیتون نرم کننده و صفرابر است.

2-      روغن زیتون دفع کننده سنگ کیسه صفرا است،برای این منظور باید آن را با آب لیمو مصرف کرد.

3-      روغن زیتون کرم کش است.

4-      روغن زیتون برای رفع سرفه های خشک مفید است.

5-      روغن زیتون را برای آفتاب زدگی به پوست بمالید.

6-      روغن زیتون برای رفع خارش گزیدگی حشرات مفید است.

7-      روغن زیتون را برای برنزه شدن پوست ابتدا به بئن خود بمالید و سپس حمام آفتاب بگیرید.

8-      روغن زیتون را به بدن بچه هایی که مبتلا به نرمی استخوان و کم خونی هستند بمالید و ماساژ دهید.

9-      اگر موی سر شما می ریزد و می خواهید از ریزش آن جلوگیری کنید،پوست سر خود را شب هنگام با روغن زیتون ماساژ دهید سپس سر خود را با کلاه یا پارچه ای بپوشانید و صبح سر خود را با شامپو بشویید.

10-  برای درمان نقرس،در یک قاشق غذاخوری روغن زیتون،دو قطره روغن بابونه بریزید،با هم محلوط کنید و محل درد را با آن ماساژ دهید.

11-  برای برطرف کردن خراش و ترک پوست،گلیسرین و روغن زیتون را به مقدار مساوی با هم مخلوط کنید و روی پوست بمالید.

12-  برای رفع یبوست،200گرم روغن زیتون تازه را در نیم لیتر آب بریزید و تنقیه کنید.

13-  خوردن یک قاشق روغن زیتون،صبح ناشتا،برای رفع یبوست مفید است.

14-  برای رفع سستی،سردرد،فلج و لقوه و تقویت نیروی جنسی باید 80گرم روغن زیتون را با 14گرم کندر و 16گرم سیاه دانه مخلوط کنید و به مدت سه روز از آن بخورید.

15-  روغن زیتون دارای عامل ضد لخته شدن خون بوده و از رسوب کلسترول در داخل رگها جلوگیری می کند.

16-  روغن زیتون بهترین روغن برای پخت و پز است.

 

 

زیره سبز: گرم و خشک.

1-      قاعده آور است.

2-      برای جلوگیری از خونریزی بینی،زیره را در سرکه خیس کنید،استشمام کنید و یا چند قطره از آن را در بینی بچکانید.

3-      ترشحات زنانگی را برطرف می کند.

4-      اگر عادت ماهیانه دختران جوان عقب می افتد،دم کرده زیره به آنها  بدهید.

5-      در صورت جمع شدن شیر در پستان زنان شیرده،ضماد زیره را بر روی پستان قرار دهید.

6-      برای تحریک اشتها،زیره سبز را با سرکه و آب مخلوط کنید و قبل از غذا بخورید.

7-      زیره را در غذاهایی که نفاخ هستند،مخصوصا حبوبات استفاده کنید.

 

 

سنبل الطیب: گرم و خشک.(ضد تشنج)

1-      در رفع ناراحتی های عصبی و هیستری مفید است.

2-      ضد اسپاسم و آرامش بخش است.

3-      آنهایی که مبتلا به مرض قند هستند و تکرر ادرار دارند،می توانند با خوردن سنبل الطیب معالجه شوند.

4-      بی خوابی را درمان می کند.

5-      برای رفع سرگیجه مفید است.

6-      میگرن را درمان می کند.

7-      سکسکه مداوم را درکان می کند.

8-      تقویت کننده نیروی جنسی است.

9-      برای تنظیم عادت ماهیانه مفید است.

چون برای کلیه مضر است،باید آن را با کتیرا خورد.

 

 

سیاه دانه: گرم و خشک.

1-      مقدار شیر را در زنان شیرده زیاد می کند.

2-      بادشکن و ضد نفخ است.

3-      قاعده آور است.بدین منظور باید هر روز صبح یک قاشق چای خوری خورده شود.

4-      تهوع را برطرف می کند.

5-      بدن را گرم می کند.

6-      رطوبت بدن را از بین می برد.

7-      اثر ضد سم دارد و انگام مسمومیت به بیمار سیاه دانه می دهند.

8-      برای درمان یرقان و ناراحتی های طحال از آن استفاده می شود.

9-      برای از بین بردن کرم و انگل در معده و روده،سیاه دانه را با سرکه بخورید.

10-  اگر ناراحتی تنفسی دارید،سیاه دانه را با آب و عسل مخلوط کنید و بخورید.

11-  خوردن سیاه دانه با عسل،سنگ کیه و سنگ مثانه را خرد و دفع می کند.

12-  اگر حدود 7عدد سیاه دانه را در شیر بریزید و پس از ساعتی آن را بسایید و در بینی شخصی که زردی دارد و چشمانش زرد شده بچکانید،زردی را برطرف می کند.

13-  زکامی که با عطسه ای بسیار همراه است با سیاه دانه شفا می یابد.بدین منظور سیاه دانه را سرخ کنید و اندکی آن را بجوشانید،سپس چند قطره از آن را در بینی بچکانید.

14-  برای افزایش نیروی جنسی،سیاه دانه و کندر را در روغن زیتون بریزید و بگذارید چند روز بماند،سپس هر روز مقداری از آن را بخورید.

15-  ضماد سیاه دانه را روی زگیل و خال بمالید تا آن را از بین ببرد.

16-  بوییدن سیاه دانه برای از بین بردن سردرد مفید است.

گرم مزاجان نباید در خوردن آن افراط کنند،زیرا باعث ورم،درد و کوفتگی گلو می شود.این گونه افراد باید سیاه دانه را در سرکه خیس کنند،سپس از آن استفاده نمایند.همچنین سیاه دانه برای کلیه مضر است و باید آن را با کتیرا خورد.مقدار مصرف سیاه دانه در سرد مزاجان تا 8گرم در روز و در گرم مزاجان تا 3گرم در روز است.زنان حامله نباید آن را مصرف کنند،زیرا ممکن است باعث سقط جنین شود.

 

 

 

سیر: گرم وخشک.

1-      بادشکن و ضد عفونی کننده است.

2-      کرم کش است و ماده ای آرامش بخش برای معده و کلیه می باشد.

3-      داروی سرماخوردگی و زکام است.

4-      فشار خون را پایین می آورد،تصلب شرایین را معالجه و انسداد رگ ها را باز می کند.

5-      رطوبت معده و مفاصل را از بین می برد و درد مفاصل را التیام می بخشد.

6-      خون را رقیق می کند.

7-      مدر و قاعده آور است و خانم هایی که عادت ماهیانه آنها معمولا عقب می اغتد،باید از سیر استفاده کنند.

8-      خوردن مداوم سیر لقوه و رعشه را از بین می برد.

9-      برای تقویت نیروی جنسی و افزایش تولید اسپرم در اشخاص سرد مزاج بسیار مفید است.

10-  اگر موهای شما در جوانی سفید شده،سیر بخورید،زیرا خوردن سیر موهای سفید را از بین می برد و موهای سیاه به جای آن می روید.

11-  برای از بین بردن بوی سیر،نیم ساعت پس از خوردن آن،یک سیب را رنده و با عسل مخلوط کنید و بخورید و یا اینکه بعد از خوردن سیر،برگ جعفری بجوید.

12-  به آسانی کرمک را دفع می کند.

13-  برای از بین بردن میخچه کف پا از ضماد سیر استفاده می کنند.

14-  از سیر به عنوان آنتی بیوتیک استفاده می شود.

15-  مصرف سیر مقدار کلسترول خون را پایین می آورد.مقدار LDH را کاهش می دهد.مقدار مصرف سیر برای این منظور 30گرم در روز است.بعد از اینکه کلسترول به حالت معمولی رسید،باید برای حفظ این حالت روزی نصف سیر خام مصرف کرد.

16-  سیر را می توان به جای آسپیرین مصرف کرد،برای اینکه اثر جانبی ندارد.

17-  برای درست کردن یک آنتی بیوتیک قوی،یک قاشق سوپ خوری عسل را با یک قاشق چای خوری پودر سیر مخلوط کنید.مقدار مصرف آن یک قاشق سه بار در روز است.

18-  سیر یک آنتی اکسیدان قوی می باشد.

سیر برای کسانی که اسهال دارند مضر است.کسانی که یبوست دارند نیز نباید از آن استفاده کنند.اشخاصی که گرم مزاج هستند،اگر می خواهند سیر بخورند،آن را بپزند یا از سیر ترشی استفاده کنند.اشخاصی که فشار خون پایین و یا آلرژی دارند نیز نباید سیر بخورند.

 

 

 

شاتره: سرد و خشک.

1-      اثر اختصاصی آن در درمان اگزمای مزمن می باشد.

2-      آنتی هیستامین و ضد اسپاسم و مسکن است.

باید از مصرف آن در دوران بارداری و شیردهی اجتناب کرد.

 

 

شنبلیله: گرم و خشک.

1-      هضم کننده و ضد سرفه و افزایش دهنده وزن می باشد.

 

 

شوید:

1-      برای کسانی که اشتهای زیادی به غذا ندارند و لاغر هستند،تخم شوید بهترین دارو است.

2-      برای رفع ناراحتی معده،گاز معده و بی خوابی به کار می رود.

3-      خانم های شیرده که شیر آنها کم است،باید حتما روزی چند بار دم کرده تخم شوید و یا آرد تخم شوید مصرف کنند و یا شوید را در غذای خود مصرف نمایند.

4-      تخم شوید درمان فشار خون نیز هست.

5-      خاصیت آنتی بیوتیکی دارد.

6-      انقباض عضلات روده و رحم را از بین می برد.خانم هایی که قبل از عادت ماهیانه خود احساس درد در رحم می کنند،بهتر است از تخم شوید استفاده کنند.

7-      در مورد درد شدید و ورم معده از دم کرده شوید استفاده می کنند که اثر تسکین فوری دارد.

8-      در رفع سکسکه،رفع استفراغ و دل پیچه های کودکان اثر بسیار خوبی دارد.بهترین دارو چند قطره روغن تخم شوید و یا دم کرده شوید است.

 

 

شیرین بیان: معتدل.(مفید در درمان زخم معده و سرطان معده)

1-      برای درمان زخم معده و سرطان معده شربت شیرین بیان را تهیه کنید و هر روز به مقدار یک قاشق غذاخوری قبل از غذا میل کنید و این عمل را تا 4ماه تکرار کنید.(البته در نظر داشته باشید که خوردن شیرین بیان فشارخون را بالا می برد و ادرار را کم می کند،بنابراین بیمار باید آب زیاد بخورد و نمک استفاده نکند) نحوه تهیه شربت شیرین بیان:ریشه شیرین بیان(بدون پوست) را آسیاب و با آب مخلوط کنید و آنقدر بجوشانید تا غلیظ شود.

2-      زخم ها و تاول های پوست را با چای شیرین بیان شست و شو دهید تا بهبود یابند.

3-      برای برطرف کردن زخم و التهاب دهان،ریشه شیرین بیان را بمکید.

4-      چشم را تقویت و سردرد را برطرف می کند. دو گرم ریشه شیرین بیان را پ.در و با یک گرم رازیانه مخلوط کنید،سپس آن را در آب خیس نمایید و هر روز بخورید.

5-      برای رفع زردی چشم و درخشان کردن سفید چشم،ریشه شیرین بیان را دم کنید و چشم را با آن بشویید.

6-      برای جلوگیری از ریزش موی سر،پمادی از شیریرن بیان با آب درست کنید و به موها و سر بمالید.

7-      برای درمان موخوره،چای شیرین بیان را به سر بمالید.

استفاده زیاد از شیرین بیان برای طحال مضر است.اگر می خواهید از شیرین بیان جهت برطرف کردن بیماری و برای مدت طولانی استفاده کنید،بهتر است آن را با کتیرا بخورید.

 

 

 

صبر زرد: گرم و خشک.(درمان کننده سوختگی و زخم)

1-      یبوست را برطرف و روده ها را تمیز می کند.

2-      به ایجاد عادت ماهیانه کمک می کند.

3-      اثر ضد کرم دارد.

4-      خون را تصفیه می کند.

5-      درمان کننده قطعی زخم معده است.بدین منظور باید یک قاشق سوپ خوری شیرابه آن را با یک لیوان آب مخلوط کنید و نیم ساعت قبل از هر غذا میل کنید.

6-      همیشه باید در آشپزخانه خود یک گلدان صبر زرد داشته باشید و در هنگام سوختگی و یا مجروح شدن،یکی از برگ ها را بشکنید و یا شیرابه آن را روی قسمت مجروح شده بگذارید.

7-      برای برطرف کردن خارش ناشی از گزیدگی حشرات،شیرابه آن را روی پوست بمالید.

8-      اگزما را درمان می کند.

9-      برای رفع ریزش مو،شیرابه آن را به سر بمالید و موها را با آن ماساژدهید.

10-  صبر زرد بهترین کرم مرطوب کننده است.

11-  مبتلایان به بیماری قند می توانند با مصرف این گیاه قند خون خود را کنترل کنند.

12-  برای شستن چشم و زخم ها،شیرابه صبر زرد را با آب مخلوط و استفاده کنید.

مقدار زیاد آن باعث اسهال خونی می شود.ضمنا زنان شیرده نباید از آن استفاده کنند،زیرا از طریق شیر وارد بدن طفل شده و ایجاد اسهال می گند.برای زنان حامله هم خوب نیست،زیرا ممکن است باعث سقط جنین شود.

 

 

عناب: کمی سرد.(نرم کننده سینه و ضد بی خوابی)

1-      ضد سرفه است.

2-      خواب آور است و بی خوابی را برطرف می کند.

3-      رشد موی سر را زیاد می کند.

4-      جوشانده عناب گرفتگی صدا را برطرف می کند.

5-      خونساز است.

6-      برا برطرف کردن ورم چشم،عناب را به چشم بمالید.

7-      هرگاه احساس غمگینی و گریه می کنید یک فنجان دم کرده عناب،لبخند را به لبهای شما می آورد.

عناب در اشخاص سرد مزاج تولید گاز و نفخ می کند.این گونه اشخاص باید عناب را با شکر و مویز بخورند.ضمنا عناب نیروی جنسی را کم می کند،بنابراین باید با غذاهای محرک مانند عسل خورده شود.

 

 

 

فندق: گرم و خشک.

1-      غذای بسیار خوبی برای مبتلایان به بیماری قند است.

2-      نیروی جنسی را تقویت می کند.

3-      برای برطرف کردن سرفه مزمن و خارج کردن اخلاط،فندق را با عسل بخورید.

4-      فشار خون را بالا می برد.

5-      آنهایی که کارهای فکری می کنند،باید فندق بخورند،زیرا به دلیل داشتن فسفر زیاد مغز را تقویت می کند.

افراط در خوردن آن ایجاد نفخ،گاز شکم و استفراغ می کند.برای جاوگیری از این عوارض،آنهایی که سرد مزاج هستند،باید فندق را با آب و عسل و گرم مزاجان آن را با سکنجبین بخورند.

 

 

قهوه: سرد و خشک.

1-      چون جزو دسته آلکالوییدها می باشد،بنابراین باید در مصرف آن احتیاط و فقط آن را به عنوان دارو مصرف کنید.

2-      در درمان سرفه ای که با بلغم همراه باشد،موثر است.

3-      ضد افسردگی است.

4-      ضد عفونی کننده است.

5-      برای برطرف کردن یرقان مفید است.

6-      به بدن نیروی کاذب می دهد.

7-      در رفع مسمویت های تریاک موثر است و خواب آلودگی را از بین می برد.

8-      سردرد را برطرف می کند.

9-      گرد قهوه برای سوختگی مفید است.

10-  مقاومت ورزشکاران را زیاد می کند.

فشار خون را بالا می برد.باعث تحریک و ضعیف شدن قلب می شود.کلسترول خون را افزایش می دهد.زنان باردار نباید به هیچ وجه قهوه مصرف کنند.خوردن قهوه در خانمها ممکن است باعث ایجاد کیست در سینه شود.باعث بی خوابی و خواب ناآران و سطحی می شود.ممکن است باعث حرکات غیر ارادی عضلانی شود. ایجاد ناراحتی های روده ای و معدی می کند.لرزش و رعشه می آورد.

 

 

 

کاسنی: سرد وتر.

 

1-      ریشه آن ترشح صفرا را بالا می برد.

2-      جوشانده گیاه برای کتد مفید است و سنگهای صفراوی و کلیوی را از بین می برد.

3-      مقوی معده، مدر، تصفیه کننده خون، ملین و تب بر است.

4-      اثرات مثبتی در درمان دیابت دارد.

 

 

کاهو: سرد و تر.

1-      تمیز کننده خون است.

2-      خونساز است.

3-      ملین و ادرارآور است.

4-      کبد را تمیز می کند و برای درمان یرقان به کار می رود.

5-      خوردن کاهو با سرکه یا سکنجبین،اشتهاآور است.

6-      تخم کاهو مخدر و خواب آور است.

7-      کاهوی پخته باعث افزایش شیر مادران می شود.

زیاده روی در خوردن کاهو باعث کم شدن قدرت جنسی،فراموشی و کم شدن حافظه،ضعف دید چشم و نفخ شکم می شود.برای برطرف کردن این عوارض می توان کاهو را با نعناع،کرفس و یا زیره میل کرد.

 

 

 

کنجد: گرم و تر.

1-      بسیار مغذی است و در اکثر کشورهای فقیر به عنوان جانشین گوشت به کار می رود.

2-      برای چاق شدن و تقویت نیروی جنسی موثر است.

3-      گرفتگی صدا را از بین می برد.

4-      ادراراور و قاعده آور است.

5-      فشار خون را کاهش می دهد.

برای معده های ضعیف مناسب نیست،زیرا ثقیل الهضم است.این گونه اشخاص باید آن را با عسل و سرکه بخورند.

 

 

 

گاو زبان: سرد است.

1-      تصفیه کننده خون است.

2-      آرام کننده اعصاب است.

3-      سرماخوردگی را برطرف می کند.

4-      برای از بین بردن سرفه از دم کرده گل گاوزبان استفاده کنید.

5-      بی اختیاری ادراری را درمان می کند.

6-      خانم های شیرده برای اینکه شیرشان زیاد شود،باید دم کرده گل گاوزبان بنوشند.

7-      کسانی که از کورتون استفاده کرده اند،برای این که غدد فوق کلیوی خود را بر اثر استفاده آن دارو ضعیف شده تقویت کنند باید چای گل گاوزبان بنوشند.

8-      اگر ناراحتی و غم و غصه دارید،حتما چای گل گاوزبان بنوشید تا ناراحتی برطرف شود.

9-      در درمان بیماری سرخک و مخملک مفید است.

به علت داشتن آلکالویید برای زنان حامله و کودکان مضر است.

 

 

 

گردو: گرم وخشک.

1-      خونساز است و تصفیه کننده خون است.

2-      مسکن دل پیچه است.

3-      اگر از گردو و عسل مربا درست کنید،برای اشخاص لاغر و همچنین تقویت و تحریک نیروی جنسی مفید است.

4-      از تشکیل سنگ کلیه و سنگ کیسه صفرا جلوگیری می کند.

5-      مانع ترش کردن می شود.

6-      اگر پوست تازه گردو را به دندان و لثه بمالید،لثه و دندان را تقویت می کند.

7-      اگر گوش چرک کند،می توانید آب برگ گردو را بگیرید،آن را کمی گرم کنید و در گوش بچکانید.

8-      برای کاهش قند خون مقدار 20گرم برگ درخت گردو را در یک لیتر آب جوش بریزید و به مدت 5دقیقه گرم کنید و از این دم کرده روزی سه تا چهار فنجان میل منید.

9-      اگر شیره قسمت سبز میوه گردو را چند بار روی زگیل بمالید،آن را از بین می برد.

10-  اگر زن حامله روزی یک عدد گردو بخورد،پس از زایمان پوست شکمش زیبایی خود را حفظ خواهد کرد.

11-  چون دارای مس است،بنابراین به جذب آهن در بدن کمک می کند.

زیاده روی در مصرف آن باعث ورم لوزه و زخم در دهان می شود،مخصوصا برای گرم مزاجان خوب نیست و معمولا بهتر است این گونه افراد بعد از خوردن گردو دهان خود را بشویند و یا انار ترش،کمی سنجد یا سرکه بخورند.(مغز گردو را در ظروف در بسته و در فریزر نگهداری کنید)

 

 

 

گریپ فروت:

1-      چون دارای کالری کمی است،نوشابه بسیار خوبی برای آنهایی است که می خواهند وزن کم کنند و لاغر شوند.از پرتقال قند کمتری دارد.

2-      تمیز کننده بدن از مواد سمی است و این مواد را سریعا دفع میکند.هنگامی که از گریپ فروت استفاده می کنید،به علت دفع مواد زاید ممکن است اسهال ایجاد شود.

3-      داروی خواب است.اگر می خواهید خواب خوش و عکیق داشته باشید،یک گریپ فروت و یا آب آن را قبل از رفتن به رختخواب بخورید.

4-      داروی یبوست است،به شرطی که آن را صبح ناشتا بعد از برخاستن از رختخواب بخورید.

5-      ضد سرماخوردگی است و تب را پایین می آورد.

6-      پوست سفید رنگ آن دارای ویتامین P می باشد که آنتی اکسیدان بسیار قوی است و برای سلامتی دندان و لثه بسیار سودمند است.

7-      به دلیل ترش بودن ترشح اسید معده را بیشتر می کند،پس باید آن را قبل از غذا مصرف نمود تا اشتها را تحریک و غذا را زودتر هضم کند.

8-      آنهایی که کلیه،مثانه و کیسه صفرایشان سنگ تولید می کند،حتما باید گریپ فروت بخورند،زیرا از درست شدن سنگ جلوگیری می کند.

9-      مهم ترین کاربرد گریپ فروت برای درمان و جلوگیری از بیماری قلبی است،شفابخش قلب است، زیرا کلسترول را پایین می آورد و رگها را از وجود چربی ها و مواد رسوبی پاک می کند و پیشرفت تصلب شرایین را متوقف می سازد.

10-  هسته آن نیز خواص بسیاری دارد،زیرا میکروب کش،ضد قارچ و ضدمخمر است.

گریپ فروت را نباید به همراه تعدادی از داروها خورد،زیرا اثر آنها را چند برابر می کند.

 

 

 

گوجه فرنگی:

1-      درجه قلیایی بودن خون را بالا می برد،به دفع مواد سمی خون کمک می کند و به طور کلی تصفیه کننده خون است.

2-      به دفع اسید اوریک کمک می کند.

3-      کبد را تصفیه و تمیز می کند،مخصوصا هنگامی که با آب سبزیجات دیگر مانند جعفری،چغندر و هویج به کار رود.

4-      ملین است.

5-      برای تقویت کلی بدن به کار می رود.

6-      برای ئرمان ورم ملتحمه چشم مفید است.

7-      زنگ زدن گوش را از بین می برد.

8-      سنگ کلیه را دفع می کند.

9-      از سرطان جلوگیری می کند و در واقع ضد سرطان است.این خاصیت به علت .جود ماده ای به نام لایکوپن می باشد که یک آنتی اکسیدان قوی است.

10-  آقایان با خوردن مرتب گوجه فرنگی می توانند خود را در مقابل سرطان پروستات بیمه کنند.

11-  برای مبتلایان به نقرس و رماتیسم غذای مفیدی است.

12-  ورم مفاصل را برطرف می کند.

13-  از تصلب شرایین جلوگیری می کند.

14-  برای تمیز کردن خون،باید از آب گوجه فرنگی و کرفس به نسبت مساوی و به مقدار سه فنجان در روز،قبل از هر غذا و به مدت سه هفته استفاده کرد.

15-  اگر پوست شما کک و مک دارد،پوست خود را هر روز با آب گوجه فرنگی تمیز کنید.

 

 

 

میخک: خیلی گرم و خشک.

1-      برای رفع دندان درد و گوش درد،یک قطره از اسانس میخک و یا روغن آن را روی دندان بمالید و یا در گوش بچکانید.

2-      تقویت کننده مغز می باشد و کسانی که حافظه ضعیفی دارند،باید از دم کرده میخک استفاده کنند.

3-      حالت تهوع و استفراغ را برطرف می کند.دو قطره از اسانس آن را در یک لیوان آب ریخت و نوشید و یا یک فنجان دم کرده آن را نوشید.

4-      کسانی که مبتلا به وسواس هستند،برای درمان آن باید میخک بخورند.

5-      برای تقویت نیروی جنسی سردمزاجان مفید است.باید دو گرم از چودر میخک را با شیر مخلوط و هر روز به مدت یک هفته از آن استفاده کرد.

6-      سکسکه را برطرف می کند.

7-      کسانی که قطره قطره ادرار می کنند،برای درمان آن باید چای میخک بنوشند.

8-      برای درمان نازایی و تقویت رهم،باید از چهار گرم میخک،هر روز به طور مرتب بین دو عادت ماهیانه استفاده نمود.

برای تهیه چای یا دم کرده میخک،مقدار ده گرم میخک را با یک لیتر آب جوش مخلوط و به مدت پنج دقیقه دم کنید.

برای گرم مزاجان مفید نیست.این گونه افراد باید میخک را با صمغ عربی مخلوط کنند و بخورند.

 

 

نعناع: نسبتا گرم و خشک.

1-      بادشکن است و گاز معده و روده را از بین می برد.

2-      یک فنجان چای گرم نعناع،سینه را آرام می کند.

3-      قاعده آور است.

4-      درمان سرماخوردگی و آنفلوانزا می باشد.

5-      ناراحتی های اعصاب را برطرف می کند.

6-      اگر گوش درد دارید،چند قطره از مخلوط عصاره نعناع و عسل در گوش بچکانید.

7-      خون را رقیق می کند.

8-      کرم های روده و معده را می کشد.

9-      برای از بین بردن سکسکه،دل بهم خوردگی و استفراغ،نعناع را با آب انار ترش بخورید.

10-  برای از بین بردن گلودرد،چای نعناع  قرقره کنید.

11-  اگر بدن شما خارش دارد،مقدار دو گرم اسانس نعناع را در 50 گرم وازلین بریزید،خوب با هم مخلوط کنید بر محل خارش بمالید.

12-  بهترین دارو برای کبد است.کبد را تمیز و صفرا را رقیق می کند و کلسترول خون را پایین می آورد.

اگر زیاد مصرف شود سیستم گوارشی را تحریک می کند.اگر دو تا سه فنجان چای نعناع در روز می نوشید،بهتر است بعد از دو هفته چند روز آن را قطع و دوباره شروع کنید.

 

 

هویج:

1-      برای برطرف کردن یبوست،یک کیلو هویج را رنده کنید و در مقداری آب به مدت دو ساعت بجوشانید تا به صورت ژله در آید.صبح ناشتا چند قاشق از آن را بخورید.

2-      تخم هویج را به مقدار یک قاشق چای خوری در یک لیوان آب جوش بریزید و آن را به مدت پنج دقیقه دم کنید.این دم کرده اثر نیرو دهنده،اشتهاآور،مدر،زیاد کننده شیر مادر و قاعده آور دارد.

3-      جوشانده هویج و یا هویج رنده شده،پماد خوبی برای آبسه،سرطان پستان،زخم های تازه و کهنه، واریس،سوختگی،زردزخم،اگزما و کورک می باشد.

4-      هنگامی که کودک شروع به دندان در آوردن می کند،یک قطعه هویج باریک را برای دندان زدن به او بدهید.

5-      برای رفع ناراحتی های سینه و دفع کرم روده اطفال،شربت هویج بهترین دارو است.برای درست کردن شربت هویج،یک قسمت هویج رنده شده را در دو قسمت آب بریزید و چهار قسمت شکر به آن اضافه کنید و آن را بپزید تا به صورت شربت درآید و روزی 30 تا 100 گرم از آن را میل کنید.

6-      اگر می خواهید لاغر شوید،همه روزه با غذا هویج خام بخورید.

7-      اگر می خواهید چاق شوید،به عنوان صبحانه باید آب هویج بخورید.

8-      اگر هویج و پیاز را با هم بجوشانید و به آن آب لیمو اضافه کنید،داروی موثری برای درمان بیماری های عصبی و امراض کلیوی و همچنین جوان کردن پوست می باشد.

9-      خونساز است.

10-  برای پاکسازی خون و پاک کردن بدن از سموم مختلف،آب هویج را با آب لیمو مخلوط کنید و بنوشید.

11-  برای درمان یرقان،مخلوطی از آب هویج،آب لیمو و آب پیاز درست کنید و به بیمار بدهید.این مخلوط برای درمان برونشیت و سینه پهلو و گلودرد نیز به کار می رود.

12-  خوردن هویج جوشهای صورت را درمان می کند.

13-  هویج مخلوط با آرتیشو،داروی خوبی برای درمان بیماری های کبدی است.تهیه سوپ مفید برای کبد: حدود 750 گرم هویج را رنده کنید و آن را در ظرفی که مقداری آب نمک دارد بریزید و سپس به آن یک قاشق چای خوری جوش شیرین و یک قاشق سوپ خوری کره اضافه کنید.آن را به جوش آورید و با آتش ملایمی آن را بپزید تا آب بخار شود.هر روز یک بشقاب از آن قبل از غذا بخورید.

14-  اگر به آسم یا گرفتگی صدا دچار شدید،آب هویج بخورید.

15-  برای دفع کرم کدو،باید هشت روز صبح ناشتا یک لیوان هویج رنده شده بخورید.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیستم مرداد ۱۳۸۸ساعت 16:30  توسط احسان رضاپور  |